نگرانی اقتصاددانان جهان نسبت به تشدید رکود جهان ناشی از ادامه افزایش نرخ بهره آمریکا

نگرانی اقتصاددانان ، ۳ نوامبر به وقت پکن، فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد که نرخ بهره را ۷۵ واحد پایه افزایش می دهد.

این چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره توسط  فدرال رزرو آمریکا به میزان ۷۵ واحد پایه، نیز ششمین بار است که این کشور نرخ بهره را در سال جاری افزایش داده است. این اقدام باعث نگرانی گسترده در سراسر جهان شده است. بر اساس نظرسنجی از ۱۰۰ اقتصاددان در سراسر جهان که توسط برنامه CGTNGlobalBusiness رادیو و تلویزیون مرکزی چین و موسسه مدیریت کشور و مطالعه افکار عمومی دانشگاه ژن ‌مین چین انجام شد، افزایش مستمر نرخ بهره توسط ایالات متحده رکود جهانی را تشدید خواهد کرد و ۹۰ درصد از اقتصاددانان معتقدند که خطر رکود تورمی به همین دلیل در حال افزایش است و ۹۴ درصد بر این باورند که افزایش مداوم نرخ بهره احتمالا منجر به افزایش شدید ریسک بدهی کشورهای در حال توسعه خواهد شد. نگرانی اقتصاددانان؛

دریک  گذشته اخیر، فدرال رزرو آمریکا تورم را عامل افزایش مکرر نرخ ها دانست و معتقد بود که تورم موقتی است. اما تنها ۱۵ درصد از اقتصاددانان با اظهارات فدرال رزرو آمریکا موافق هستند. ۵۷ درصد از اقتصاددانان معتقدند که دلیل اصلی تورم سیاست پولی تسهیل  و انتشار بیش از حد پول است. ۵۰ درصد از اقتصاددانان معتقدند که ابتکار ایالات متحده برای آغاز اصطکاک تجاری با چین یکی از دلایل مهم تورم است. در این نظرسنجی، حدود ۷۲ درصد از اقتصاددانان معتقدند که تورم بالا به مشکل اصلی اقتصاد ایالات متحده در ۱ تا ۲ سال آینده تبدیل خواهد شد.

تحت تأثیر افزایش مکرر نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و با مد نظر قرار دادن عوامل مختلف مانند مهار تورم و تثبیت نرخ ارزهای محلی، بانک های مرکزی بسیاری از کشورها افزایش نرخ بهره را اعلام کرده اند و اثر سرریز افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا بیشتر آشکار می شود. نگرانی اقتصاددانان؛ در این نظرسنجی، ۷۲ درصد از اقتصاددانان معتقدند که ادامه افزایش نرخ بهره بر وضعیت اشتغال در کشورهای مختلف تأثیر می گذارد و ۸۳ درصد از اقتصاددانان معتقدند که این امر باعث از بین رفتن ثبات اجتماعی کشورهای در حال توسعه خواهد شد.  ۷۳ درصد از اقتصاددانان معتقدند که افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا تأثیر منفی بر ثبات زنجیره صنعتی و زنجیره عرضه جهان خواهد داشت. ۷۶ درصد اقتصاددان بر آنند که افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا تاثیر منفی بر تجارت کالاهای بزرگ و واردات و صادرات جهان خواهد گذاشت.

افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا با سرعت و در مقیاس بزرگ نگرانی های بازار را در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی تشدید کرد. داده ها نشان می دهد که ۷۳ درصد از اقتصاددانان بر این باورند که این اقدام ایالات متحده بر روند اقتصاد جهانی تاثیر منفی می گذارد، ۸۸ درصد از اقتصاددانان معتقدند که بازار مالی جهانی متلاطم خواهد شد و ۸۲ درصد معتقدند که این اقدام به اعتماد بازار و سرمایه گذاران آسیب وارد می کند.

نگرانی اقتصاددانان؛ بانک جهانی پیش تر هشدار داده بود که “موج افزایش نرخ بهره” در سراسر جهان، اقتصاد جهانی را وارد رکود خواهد کرد. در این نظرسنجی، ۵۴ درصد از اقتصاددانان بر این باورند که هدف از این اقدام فدرال رزرو آمریکا انتقال ریسک ‌های تورم داخلی به کشورهای دیگر است و ۶۷ درصد از اقتصاددانان از ایالات متحده درخواست کردند که در هنگام تدوین سیاست، به اثرات سرریز آن بر اقتصاد جهانی توجه بیشتری داشته باشد تا از تشدید رکود اقتصاد جهان پیشگیری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا