انرژی که ابتکار «کمربند و جاده» از راه‌حل‌های سبز می‌گیرد

به گفته کارشناسان، شرکت‌های چینی در  تلاش هستند تا با استفاده از توانمندی‌های کشورهای دخیل در ابتکار «کمربند وجاده» همکاری در حوزه انرژی‌های جدید را ارتقاء داده و به وسیله افزایش مداوم زیست‌پذیری اقتصادی پروژه‌های انرژی جدید کمربند و جاده، نتایج برد-برد را به دست آورند.

طبق اظهار نظر کارشناسان و مدیران تجاری، تمرکز همکاری آنها زمینه‌های متعددی از جمله فناوری‌های نوآورانه در حوزه انرژی بادی، هیدروژن، ذخیره انرژی و تولید تجهیزات مثل ساخت ایستگاه عظیم فتوولتائیک و تاسیسات انتقال برق را پوشش می‌دهد.

«جانگ لی» جانشین مدیر عامل «شرکت گروه مشاوره مهندسی برق چین»، گفت که با پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه فناوری‌های انرژی جدید شمار روزافزونی از شرکت‌ها در حال بهره بردن از هزینه‌های نسبتا پایین‌تر در توسعه پروژه‌های انرژی جدید در کشورهای کمربند و جاده هستند، کشورهایی که منابع طبیعی آنها مانند باد و نور خورشید ظرفیت قابل توجهی برای کشف و بهره برداری محسوب می‌شود.

وی افزود: دولت‌های ابتکار کمربند و جاده در حال توجه بیشتر بر ساخت سیستم‌های انرژی مطمئن و پایدار هستند و در عین حال گذار به استفاده از انرژی سبز را نیز تسریع بخشیده‌اند.

به گفته جانگ این کشورها به دنبال همکاری جهانی در این زمینه‌ها هستند.

بر اساس اعلام «سازمان ملی انرژی»، سرمایه گذاری کم‌کربن مرتبط با ابتکار کمربند و جاده در حال حاضر از سوخت‌های سنتی پیشی گرفته و همکاری شرکت‌های چینی در پروژه‌های انرژی سبز با حضور شرکت‌هایی از بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه صورت گرفته است.

«جانگ دونگ» رئیس «شرکت دولتی پتروشیمی چین» (سینوپک) اعلام کرد که این شرکت تصمیم به ارتقاء ادغام انرژی سبز با توسعه نفت و گاز از طریق همکاری جهانی گرفته است.

به گفته جانگ کشورها و مناطق کمربند و جاده از منابع انرژی تجدید پذیر فراوانی مانند باد، نور خورشید و انرژی گرمایی برخوردارند که حاکی از نقاط رشد جدید برای انرژی سبز جهانی است.

وی افزود سینوپک به ترویج همکاری کمربند و جاده برای توسعه یکپارچه اکتشاف نفت و گاز و همچنین توسعه انرژی‌های تجدید پذیر ادامه خواهد داد. تلاش‌های بیشتری در خصوص توسعه مبتنی بر همکاری برق سبز، هیدروژن سبز و صنعت پتروشیمی مثل استفاده از برق سبز برای تولید هیدروژن سبز صورت خواهد گرفت که برای کاهش آلاینده‌ها در صنعت پتروشیمی کاربرد خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا