کویانوویچ: سیاست و استراتژی مهم چین در زمینه اقتصادی قابل یادگیری است

« زلیکا کویانوویچ» رئیس دوره‌ای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین چندی پیش در مصاحبه با سی سی تی وی تاکید کرد: سیاست‌ها و استراتژی‌های مهم چین در زمنیه اقتصادی ارزش یادگیری دارد و من با ابتکارات «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین درباره توسعه جهانی، امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی بسیار موافقم.

بوسنی وهرزگوین یکی از اولین کشورهای اروپایی است که به طرح «کمربند و جاده» واکنش داد. با کمک سرمایه‌گذاری چین، بسیاری از پروژه‌های بزرگ در سال‌های اخیر در بوسنی و هرزگوین اجرا شده که باعث توسعه اقتصادی محلی و بهبود زندگی مردم شده است. نیروگاه انرژی بادی یوویک یک نمونه اجرایی از طرح «کمربند و جاده» در اروپاست و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۳ به بهره برداری برسد.

زلیکا کویانوویچ خاطرنشان کرد: چین جامعه بزرگ اقتصادی است و کشورهای منطقه ما از لحاظ ظرفیت اقتصادی نمی‌توانند با ظرفیت اقتصادی چین مقایسه شوند. اما می‌توانیم از چین چیزهای زیادی یاد بگیریم، مانند سازمان دهی چین و روشی که چین محصولات را به بازارهای دیگر عرضه می‌کند. به طور کلی،  می‌خواهم بگویم که استراتژی‌های مهم چین در زمینه اقتصادی ارزش آموختن دارد.

وی افزود: ما می‌توانید از اقدامات و تدابیرات چین تجربه گرفته و سپس این تجربیات را در توسعه جمهوری هرزگوین و فدراسیون بوسنی و هرزگوین با توجه به شرایط محلی به کار گیریم تا به پیشرفت اقتصادی دست یابیم و کشورمان را بهتر بسازیم.

زلیکا کویانوویچ هنگام اشاره به ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی مطروحه توسط «شی جین پینگ»، رئیس جمهوری خلق چین گفت: اگر به کل جهان نگاه کنید و آنچه را که امروز در حال وقوع است مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که هدف آن ارتقای توسعه جهانی در یک کشور است. ابتکارات با هدف کمک به امنیت، توسعه و تبادلات جهان در سراسر جهان بسیار کم هستند و این پیشنهادات ارائه شده توسط رئیس جمهور شی جین پینگ در همین راستاست، بنابراین من بسیار از آنها حمایت می‌کنم.

وی ادامه داد: من از درد ناشی از جنگ بسیار آگاهم و همچنین احساس جدی نسبت به سختی‌ها و رنج‌های ناشی از محاصره اقتصادی و تحریم‌ها دارم. غلبه بر اینها بسیار دشوار است. به ویژه زمانی که پس از پایان این رنج‌ها شما باید قدرت خود را بازیابید و خود را وقف کار بازسازی کشور، احیای اقتصاد و ادامه ایجاد روابط مشارکتی بهتر با سایر کشورها کنید. این یک روند پر از سختی‌ و دشواری است. از این رو ما درک بهتری از رویدادهای کنونی در اروپا و صحنه جهان داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا