کنگره ملی خلق چین عامل گسترش روابط با کشورهای جهان است

کنگره ملی خلق چین عامل گسترش روابط با کشورهای جهان است

یک استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه تصریح کرد: کنگره ملی خلق چین عامل گسترش روابط با کشورهای جهان است.

بزرگ ترین رویداد سیاسی کشور چین برگزاری کنگره ملی حزب حاکم چین است که هر پنج سال یک بار برگزار می شود و از مهم‌ترین رویدادهای جهان هم به حساب می آید. در این کنگره برای ادامه روند توسعه کشور چین تصمیمات مهمی اتخاذ می شود.

نکته قابل توجه این است که چین تنها کشور میان کشورهای با اقتصاد قدرتمند جهان است که برنامه سیاست گذاری پنج ساله تدوین می‌کند و این کار را از سال ۱۹۵۳ همچنان ادامه داده است. در کنگره ملی حزب کمونیست چین دو هزار و ۲۹۶ نماینده از واحدهای مختلف انتخاباتی در سراسر چین حضور دارند و بزرگترین حزب حاکم جهان که بیش از ۹۶ میلیون عضو حزب دارد را نمایندگی می‌کنند. در این کنگره رهبر جدید کمیته مرکزی حزب کمونیست چین انتخاب خواهد شد و اهداف و وظایف توسعه ملی چین در پنج سال آینده یا حتی زمان طولانی‌ تر برنامه ریزی می شود.

حال اینکه بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در حالی برگزار شد که این کشور سه رویداد بزرگ؛ جشن صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین، ورود سوسیالیسم با ویژگی های چینی به عصر جدید، فقرزدایی و ساخته شدن جامعه با رفاه نسبی در ابعاد همه جانبه و تحقق اولین هدف صدساله خود را طی ۱۰ سال گذشته تجربه کرده است.

این رویداد مهم سیاسی در این دوره از اهمیت بیشتری نسبت به دوره های قبلی خود برخوردار بود چرا که شرایط کنونی جهان همچون جنگ اوکراین و سایه سنگین تبعات سیاسی، اقتصادی، غذایی، انرژی و … آن بر جهان و نیز نقش چین به عنوان یکی از محوری ترین کشورها در حوزه اقتصاد و فناوری جهان بر اهم این جلسه تاثیر بسزایی داشت.

محمد صادق کوشکی– استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در تشریح روند برگزاری این کنگره تاکید دارد: امروز که تحولات بین المللی در جهت تقویت نگاه به شرق پیش می رود، چین به دنبال اقداماتی در حوزه اقتصادی است که بتواند به عامل بهبود اقتصاد جهانی تبدیل شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه معتقد است: سال هاست که چین در این راستا اقدامات بسیاری انجام می دهد و این مهم را می توان در کنگره ملی حزب کمونیست که هر پنج سال یک بار برگزار می شود مشاهده کرد.

او به سیاست مستمر چین در حداقل دو دهه اخیر و راهبرد کلان دولت این کشور اشاره کرد و ادامه داد: طبیعی است که چین برای اینکه بتواند به یک ابرقدرت جهانی تبدیل شود از این راه خاص یعنی راه ارتباطات اقتصادی استفاده کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند شیوه حکومت چین در تقویت نگاه به شرق عنوان کرد: کشورهای مختلف هر کدام با توجه به سیاست ها و منافعی که دارند سعی می کنند در این مسیر قرار بگیرند و از همکاری با چین استفاده کنند.

راهبرد کلان چین ایجاد روابط گسترده در مناطق حساس جهان است 

کوشکی با اشاره به گفته رییس جمهور کشورمان در نیویورک که پیشرفت قرارداد همکاری ایران و چین را معطوف به تصمیمات در این کنگره عنوان کرده بود، خاطرنشان کرد: راهبرد کلان چین این است که سعی می کند در مناطق حساس جهان روابط گسترده ای در حوزه اقتصادی ایجاد کند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به صحبت های حجت الاسلام رییسی در نیویورک مبنی بر اینکه چین مورد توجه کشورهای خاورمیانه است، اظهار کرد: امروز چین با کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله کشور عربستان روابط بسیار خوبی دارد که البته این گستردگی ارتباط اقتصادی شامل بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز می شود.

کوشکی بهمن ماه سال گذشته در مصاحبه ای که با شفقنا داشت، عنوان کرده بود: چینی ها مایل هستند که در خاورمیانه حضور داشته باشند و حضور خود را از هم اکنون و حتی پیش از تخلیه نظامی آمریکا از منطقه شروع کرده اند و احتمال دارد یکی از گزینه های اصلی در سال های آینده برای همکاریهای نظامی در منطقه ما چین باشد.

او در همین مصاحبه خاطر نشان کرده بود که ایران تضادی با حضور چین ندارد چون چین می آید تا جایگزین آمریکایی ها شود و آسیبی برای ما نخواهد داشت اما در بلند مدت شاهد خواهیم بود که در منطقه آرامش و ثبات ایجاد می کند. همچنین منطقه به دست کشور های خاورمیانه اداره می شود و قدرت های بیگانه بروز و ظهوری جدی نمی توانند داشته باشند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه بر این باور است که اگر چه سطح روابط چینی ها با ایران بسیار کمتر از سطح روابط آنها با عربستان و حتی کشورهایی همانند عربستان است اما چین تمایل دارد که روابط اقتصادی خود را با ایران نیز گسترش و توسعه دهد.

کوشکی تاکید دارد: به نظر می رسد هم ایران و هم چین همکاری های بیشتری در زمینه اقتصادی و صنعتی برای آینده داشته باشند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش بیستمین کنگره ملی حزب حاکم چین در تقویت روابط اقتصادی این کشور با جهان، عنوان کرد: تا امروز راهبرد چین همین امر بوده است و چنان که تجربه گذشته نشان می دهد این مسیر را هم ادامه خواهد داد. بدین معنا که اهداف خود را برای پنج سال آینده یا حتی زمان طولانی‌تر برنامه ریزی می کند و البته برای اجرایی کردن برنامه های خود گام های موثر برمی دارد.

کوشکی به استفاده از تجارب توسعه چین برای تقویت ظرفیت های عظیم کشورمان در حوزه های داخلی و خارجی اشاره کرد و ادامه داد: اگر چه تجارب هر کشوری بر اساس فرهنگ، ویژگی ها و استعدادهای آن کشور شکل می گیرد و شاید بسیاری از همین تجارب که در چین اتفاق افتاده است در بسیاری از کشورهای دیگر قابل تکرار نباشد اما می توان در این زمینه بررسی و تحقیق کرد.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به تبادل تجارب در حوزه های مختلف اقتصادی کشورها، عنوان کرد: هر کشوری الگوی اقتصادی و صنعتی خود را با توجه به ویژگی های کشور خودش انتخاب می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا