کشاورزان جوانی که رویای کار در شهر را به کاشت غلات در زادگاهشان ترجیح می‌دهند

 «دینگ دان» نام یکی از متولدان بعد از دهه ۹۰ میلادی و اهالی شهر «گائوآن» از استان «جیانگ‌شی» است که مصمم در شالیزار برنج ایستاده و کشاورزی قوی به نظر می‌رسد.

در نگاه اول تصورش هم دشوار است که او یک فارغ التحصیل کارشناسی ارشدِ بازگشته به روستاست. فقط طی چند سال او از دارنده مدرک کارشناسی ارشد بازگشته به روستا به یک کشاورز تبدیل شد.

او چه کاری برای مملکت انجام می‌دهد؟ دانش و بینش او چه مزایایی برای روستایش دارد؟

دینگ دان که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه «لیورپول» انگلیس است، سال ۲۰۱۶ به زادگاهش بازگشت تا کشاورزی کند. او تصمیم خود را گرفت تا به زادگاهش شهر «گائوآن» بازگردد تا در کنار همقطارانش به تولید و توسعه «برنج گائوآن» کمک کند.

مادرش خانم «وانگ شیوپینگ» با سردرگمی می‌گوید: وقتی در رشته بازاریابی تحصیل کرده‌ای نباید نگران یافتن شغل در یک شهر بزرگ باشی. چرا فکر می‌کنی مجبوری این شغل کشاورزی کم سود و مشقت‌بار را دوباره انجام دهی؟

اما پسرش تصمیم خود را گرفته و از مادر می‌خواهد اجازه دهد این کار را انجام دهد.

مادر اما این شرط را داشت که پسرش باید اول به یک شهر بزرگ بروند و در یک شرکت مدرن چند سال کار کند و آنگاه به زادگاهش بازگردد.

دینگ دان به شانگهای رفت و در یک شرکت‌ رسانه‌ای-تبلیغاتی بزرگ کار کرد. او به تبیین نقش بازار محصولات برای شرکت‌های بزرگ پرداخت و طرح‌های بازاریابی متناظر را فرمول بندی کرد. این شغل به او این فرصت را داد تا با مشتریان در سطوح مختلف آشنا شود و همچنین تجربه راه اندازی انواع مختلف و بیشتر محصولات بخش‌های متنوع بازار در آینده را به دست آورد.

در پایان ۲۰۱۷، دینگ دان توافق با مادرش مبنی بر کار در شرکت بزرگ به مدت دو سال را به انجام رساند و سپس به بخش «شینائو» در شهر «گائوآن» بازگشت. در آن زمان این جوان پرانرژی متعلق به نسل پس از دهه ۹۰ بسیار مشتاق کار کرد روی زمین کشاورزی زادگاهش بود.

 در سال اول، آب و هوا خوب نبود و دینگ دان هم تجربه کافی نداشت بنا بر این پول زیادی بابت گشت غلات عایدش نشد.یکسال بعد، دینگ دان به صورت حق العمل کاری روی زمین‌های روستائیان کشاورزی، زمین‌هایی که همگی برای کاشت غلات استفاده می‌شد. این بار هم شش ماه از سال خشکسالی آمد…دینگ دان اینجا بود که فهمید کار کشاورزی را خیلی ساده فرض کرده است.

 

او با خودش فکر کرد وقتی توسعه علم و فناوری راه و روش کشاورزی را تغییر داده پس لازم است که برای خطرات بالا و بازده سوده پایین در زمین کشاورزی آماده بود. یعنی فقط علاقه شدید و احساسات داشتن کافی نیست بلکه باید فهم درستی از کشاورزی و فناوری داشت.

اینجا بود که دینگ دان قاطعانه به این باور رسید که باید سفت و سخت به کاربرد علم و فناوری در کشاورزی بچسبد چرا که کشاورزی مدرن کشاورزی است که از مکانیزاسیون، هوش و پردازش اطلاعات جدا نیست.

بر همین اساس او در سال ۲۰۱۹ یک گلخانه شیشه‌ای به مساحت هزار متر مربع و یک گلخانه بزرگ دیگر به مساحت ۲۳۰۰ متر مربع احداث و از فناوری روز کشاورزی در آنها بهره برد. در عین حال او اقدام به خرید ده‌ها تجهیزات زراعی مانند تیلر، شالی‌زن برنج و دستگاه‌های خودکار حفاظت از گیاهان و غیره کرد تا مکانیزاسیون کاشت و برداشت برنج را ارتقاء بخشد.

کاربرد طیف گسترده‌ای از ابزارآلات پیشرفته به شکل زیادی بازده تولید را بهبود بخشیده و منجر به افزایش درآمد کشاورزی شده است.

دینگ دان یک تیم نخبه جوان را گرد هم آورده تا قادر باشد به خوبی در این مسیر مبارزه کرده و به پیش برود.

وی همچنین متاثر از شعار «کاشت غلات خوب» یک سیستم کشاورزی هوشمند را به هنگام کاشت برنج غنی از سلنیوم به کار گرفته است.

در سال ۲۰۲۲ کل مساحت کاشت برنج مزارع دینگ دان به ۱۲۰۰ هکتار رسید ومیزان تولید آن تقریبا به ۱۰ میلیون کیلوگرم رسید.

همچنین مزارع دینگ دان با فراهم کردن مشاغل فصلی طی سال ۲۰۲۲ برای پنج هزار کار روستایی بیکار توانسته گام مهمی در امر اشتغالزایی بردارد.

 

جوانان بیشتر و بیشتری مثل دینگ دان رویای کار در شهرهای بزرگ را کنار گذاشته و به روستاها بازگشته‌اند تا خوشبختی و رفاه خود را در آنجا رقم بزنند.

سپتامبر سال گذشته دینگ دان عنوان «۱۰ کشاورز مطرح ۲۰۲۲» در چین  را از آن خود کرد. این کشاورز جدید تازه بازگشته از شهر در حال تحقق رویای اصیل خود مبنی بر کاشت غله خوب در پهنه وسیعی از زادگاهش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا