چرا گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین ارزش مطالعه مجدد را دارد؟

بیستمین کنگره ملی حزب حاکم چین به طور جامعی دستاوردهای عظیم ۱۰ سال گذشته دوره جدید را خلاصه کرده است.

گزارش بیستمین کنگره ملی حزب حاکم چین به طور جامعی دستاوردهای عظیم ۱۰ سال گذشته دوره جدید را خلاصه کرده است. عظمت چین نه تنها در دستیابی به توسعه اقتصادی بلکه در دستیابی به نوآوری فناورانه نیز نهفته است. چین در حال حاضر در یک جایگاه پیشرو در بسیاری از حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته (های‌تک) قرار دارد.

در گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست تاکید شده، «پیروزی تاریخی» در «سه رویداد مهم» بازتاب گسترده‌ای در جامعه بین‌المللی داشته است. طی ۱۰ سال گذشته، حزب حاکم چین مردم چین را به منظور مقابله با چالش‌های سیاسی، اقتصادی، ایدئولوژی، طبیعی و غیره رهبری کرده است. این عملکرد به طور کامل نشان می‌دهد که حزب کمونیست چین توانایی رهبری مردم این کشور برای دستیابی به اهداف توسعه میان مدت و طولانی مدت را دارد.

بیانیه موسوم به «مدرنیزاسیون به سبک چینی» که در گزارش مذکور به آن اشاره شده بسیار قابل توجه است. هیچ نمونه قبلی برای مدرن‌سازی کشوری با جمعیت بیش از ۱٫۴ میلیارد نفر در جهان وجود ندارد. مدرنیزاسیون به سبک چینی مشخصه‌های چینی مبتنی بر شرایط ملی را دارد و کپی از مدل‌های توسعه خارجی نیست. این ویژگی به شکل خاصی ارزش احترام گذاشتن و رجوع نمودن به آن را داراست.

به علاوه، مدرنیزاسیون به سبک چینی، مدرنیزاسیونی است که در آن تمام مردم مرفه هستند؛ این به معنی آن است که چین باید دستاوردهای مدرنیزاسیون را به شکل روزافزونی برابرتر سازد تا تمام مردم از آن سود ببرند.

محتوای سیاست خارجی چین در گزارش به بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست نیز بسیار شایان توجه است. چین در این گزارش تاکید می‌کند «هیچگاه به دنبال هژمونی نخواهد بود و هرگز توسعه طلبی را دنبال نخواهد کرد» و قاطعانه با تمام اشکال هژمونی و سیاست‌ اعمال زور مخالف است.

چین همواره برای هدف والای حفظ صلح در سیاست خارجی و ارتقاء توسعه مشترک، اهمیت فراوانی قائل بوده و متعهد به ترویج ساخت یک جامعه با آینده مشترک برای بشریت است که از اهمیت بالایی برای کشورهای در حال توسعه و جهان برخوردار است.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین فرصت جدیدی را برای چین به منظور افزایش نفوذ بین‌المللی خود و ارتقاء توسعه حکمرانی جهانی در مسیری عادلانه‌ و معقولانه‌تر فراهم کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا