چرا آقای «شی» به جوانان نامه می‌نویسد؟

جوانان آینده مملکت هستند. مدت‌های مدید است که «شی جین پینگ» رهبر ارشد چین به طور خاص مراقب رشد جوانان بوده و اغلب با قشر جوان از طریق نامه ارتباط برقرار کرده است. نامه‌‌ها و نامه‌ها، پاراگراف‌های پیام‌ها همه نشان دهنده اعتماد فراوان او به جوانان و منعکس کننده احساسات واقعیِ جویای استعدادها و نخبگان وی است.

 

△جوانان در محل ساخت فرودگاه بین‌المللی تیانفو در چنگدو واقع در استان سی‌چوان در حال شرکت در مسابقه تعیین سطح مهارت سال ۲۰۱۹

آقای «شی» در ۱۸ دسامبر ۱۹۸۳ یعنی زمانی که دبیر کمیته حزب شهرستان «جنگ‌دینگ» در استان «هه‌بی» واقع در شمال چین بود به دانشجویان دانشگاه کشاورزی هه‌بی نامه‌ای نوشت: «نیاز فوری به حضور دانشجویان رشته کشاورزی در این منطقه روستایی است و دانشجویان دانشگاه کشاورزی هم بدون منطقه روستایی کاری نمی‌توانند انجام دهند. می‌توان گفت بیش از ۴۰۰ هزار نفر از پدران و مردم محلی در زادگاهتان مشتاقانه منتظر شما هستند و به دنبال موفقیت شما در تحصیلاتتان با نمرات عالی هستند. از ایجاد مدرنیزاسیون سرزمین مادری خود حمایت و به نحو احسنت تلاش کنید.»

نامه با امضای «رفیق شما شی جین پینگ» ارسال شد. بیش از نیمی از ۵۱ دانشجوی دانشگاه کشاورزی هه‌بی از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۷ با الهام از نامه آقای شی برای کار به جنگ‌دینگ بازگشتند. دانشجویانی که آن سال‌های یکی پس از دیگری برای کار به روستا بازگشتند حالا مسئول اداراتی مهم مانند کشاورزی محلی، دامداری و جنگلداری هستند. در میان آنها کارشناسان زیادی در سطح استانی، شهری و حتی ملی دیده می‌شوند.

 

△ یک فدراسیون کشاورزان جوان در شهر «جین‌جونگ» واقع در استان شان‌شی در مرکز چین وجود دارد. گروهی از کشاورزان جدیدحدود ۳۰ساله در حال خداحافظی با هویت های گذشته شان هستند که به روستا باز می‌گردند.

«لین دونگ‌مه‌یی» دختری از استان «فوجیان» در ژوئن ۲۰۰۳ نامه‌ای را از شی جین‌ پینگ که در آن زمان دبیر حزب استان «جه‌جیانگ» در شرق چین بود،‌ دریافت کرد. آقای شی در سال ۱۹۹۴ از طریق «پروژه امید» با کودکی فقیر به اسم لین دونگ‌مه‌یی تماس گرفته بود. شی جین پینگ به مدت ۱۲ سال یعنی از زمانی که لین کلاس چهارم ابتدایی بود تا زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شد، بخشی از حقوق خود را برای حمایت از این دختر اختصاص داد.

لین طی بیش از ۱۰ سال گذشته یعنی از زمان تحصیل تا اشتغال، از نوجوانی تا جوانی، در کل پنج نامه از آقای شی دریافت کرد. این نامه‌ها مختصر اما سرشار از معنا و مفهوم بودند و لین را در مسیر رشدش هدایت کردند. حالا لین پس از بیش از ۱۰ سال کار، هر سال دستکم یک ماه حقوق خود را برای کمک به فقرا صرف می‌کند و امید را برای دانش آموزان بیشتری به ارمغان می‌آورد.

توضیح عکس سوم:

 

△لین دونگ‌مه‌یی (نفر وسط) دانشجویان را برای کمک به «پروژه امید» سرپرستی می‌کند

در میان «دوستان نامه‌ایِ» شی جین پینگ تعداد زیادی جوان خارجی نیز وجود دارند. آقای شی در ۱۷ مه ۲۰۲۰ پاسخی به تمام دانشجویان پاکستانی در دانشگاه علم و فناوری پکن داد، از جوانان برجسته سراسر جهان برای تحصیل در چین استقبال کرد و آنها را تشویق به ارتباط گرفتن با جوانان چینی بیشتر و همکاری با جوانان سراسر جهان برای ارتقاء پیوندهای مردم با مردم و ساخت جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت کرد.

«عالیف» وقتی پاسخ نامه را دریافت کرد در دانشگاه علم و فناوری پکن محصول تحصیل بود اما حالا او به یک دانشجوی فوق دکترای موفق و یک مدرس جوان در موسسه هوش مصنوعی آن دانشگاه تبدیل شده است.

دانشگاه علم و فناوری پکن از سال ۱۹۷۷ دانشجویان پاکستانی را استخدام کرده و بیش از ۲۰۰ دانشجوی پاکستانی را تاکنون آموزش داده است. بیشتر این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از فرصت استفاده کرده و در ساخت «کریدور اقتصادی چین-پاکستان» و تبادلات علمی و فرهنگی میان دو کشور مشارکت جسته‌اند و به این ترتیب به ارتقاء دوستی چین-پاکستان کمک کرده‌اند.

توضیح عکس چهارم:

 

عالیف جوان پاکستانی△

اما هنوز هم نامه‌های زیادی وجود دارد که آقای شی برای جوانان زمینه های مختلف مینویسد، این نامه ها  بسیاری از جوانان را به سختکوشی و دسترسی به موفقیت تشویق کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا