ولخرجی ۱٫۵ میلیاردی آمریکا برای خرید خبرنگاران غربی علیه چین

«یان اوبرگ»، محقق «بنیاد بین‌المللی صلح و آینده پژوهی» سوئید، چندی پیش افشا کرد که کنگره ایالات متحده چند سال پیش لایحه‌ای ۱٫۵ میلیارد دلاری برای آموزش روزنامه نگاران غربی برای نوشتن گزارش‌های منفی در خصوص چین طی پنج سال تصویب کرده است. این  پروژه توسط آژانس‌های ملی و رسانه‌های ایالات متحده انجام می‌شود.

اوبرگ تاکید کرد که در سیاست خارجی چین تهدیدی برای ایالات متحده نمی‌بیند. چین ناوگان‌های جنگی خود را به  سواحل کالیفرنیا یا فلوریدا نفرستاده و در مقابل این ناوگان‌های جنگی غرب هستند که چین را «محاصره» کرده‌اند.

عده‌ای می‌گویند آمریکا یا در خارج از کشور جنگ به راه می‌اندازد یا در مسیر شروع جنگ است. دنیای متلاطم برای مجتمع نظامی-صنعتی ایالات متحده به ثروت آفرینی کمک می‌کند و برای این کار آنها باید دائماً «دشمن» ایجاد کنند.

پس از اینکه چین به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شد، سیاستمداران آمریکایی که از مجتمع نظامی-صنعتی پول می‌گیرند، طبیعتاً چین را به عنوان «دشمن» تلقی می‌کنند. با این حال، بر اثر تضعیف تدریجی قدرت ملی ایالات متحده، توانایی واشنگتن برای به راه انداختن جنگ‌ها کاهش یافته است و به طور فزاینده‌ای به سلاح جنگ افکار عمومی برای حفظ موقعیت خود به عنوان یک ابرقدرت متکی شده است.

ایالات متحده در واقع «دستاوردهایی بزرگ» در زمینه پرورش خبرنگاران حرفه‌ای برای انگ زدن و سیاهنمایی دیگر کشورها داشته است، اما امروز با گذشته متفاوت است. با توسعه اینترنت و به ویژه رونق گرفتن شبکه‌های اجتماعی، زمان آن که معدودی از رسانه‌های جریان اصلی غربی بتوانند حقیقت را پنهان کنند گذشته است؛ در عصری که «همه یک میکروفون دارند»، حقیقت همیشه از گوشه و کنارها بیرون می‌زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا