نگاه شی از نمای نزدیک: حفظ دیوار شهر باستانی شی‌آن، «گنجینه ای در تراز جهانی»

در قلب شی‌آن در شمال غربی چین، شهری با بیش از ۳۱۰۰ سال تاریخ، بزرگترین و بهترین دیوار شهر باستانی این کشور قرار دارد که رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، آن را «گنجینه ای در تراز جهانی» توصیف می کند.

دیوار شهر که بیش از ۴ کیلومتر از شرق به غرب و حدود ۲٫۷ کیلومتر از شمال به جنوب امتداد دارد، بیش از ۶۰۰ سال پیش بر روی پایه سازه‌ای قدیمی به عنوان یک سیستم دفاعی نظامی ساخته شد که قدمت آن به سلسله های سوئی و تانگ (۵۸۱-۹۰۷) برمی‌گردد. عرض آن تا ۱۴ متر در بخش بالاست و از مجموعه ای از تاسیسات نظامی از جمله برج های دیده بانی و کرنل تشکیل شده است.

این دیوار، شهر قدیمی شی‌آن را احاطه کرده است، جایی که مجموعه ای از آثار به جا مانده از شکوه گذشته مرکز استان شانشی، همچنین نقطه شروع جاده ابریشم باستانی، را به خود دیده است. مشرف به دیوار شهر، ساختمان‌های بلند ظاهر شده‌اند تا تلاش‌های مداوم شهر برای پذیرش مدرن‌سازی را نشان دهند.

برای مدت طولانی در تاریخ، فقدان حفاظ کافی برای دیوار شهر وجود داشته است. برخی از قسمت‌های دیوار آسیب دیده و برخی فضاهای داخلی توسط افراد بدون محل اقامت ثابت اشغال شده بود.

همه چیز در دهه ۱۹۸۰ شروع به تغییر کرد، زمانی که به مقامات ارشد چین در مورد وضعیت مخاطره آمیز هشدار داده شد و یک پروژه حفاظت و نگهداری بزرگ راه اندازی شد. به لطف تلاش‌های حفاظت و نگهداری، شکوه از دست رفته دیوار به تدریج بازسازی شد.

در ۱۵ فوریه ۲۰۱۵، چند روز قبل از سال نو چینی، شی، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس کمیسیون نظامی مرکزی، طی سفری به شانشی، از دیوار شهر بازدید کرد و از تلاش ها برای نگهداری آن مطلع شد.

وی با توصیف دیوار شهرشی‌آن به عنوان «گنجینه ای در تراز جهانی» بر اهمیت حصول اطمینان از حفظ و نگهداری از آن تاکید کرد.

گنگ هونگمی، یکی از مقامات کمیته مدیریت دیوار شهرشی‌آن که آن روز در محل حضور داشت، گفت: «می‌توانم احساس کنم که دیوار شهر برای رئیس‌جمهور شی اهمیت زیادی دارد.»

گنگ گفت که به خوبی به یاد می‌آورد که شی روی دیوار راه می‌رفت، مکث می کرد تا با جمعیتی که تشویق می‌کردند تعامل کند و آرزوهای گرم خود را برای سال نوی چینی شاد و یک زندگی شاد بیان کند.

سه ماه بعد، شی دوباره با نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در محل دیوار شهرشی‌آن بود. مودی در دیوار شهر مورد استقبال سنتی سلسله تانگ قرار گرفت و شی در برج مراقبت دیوار از او استقبال کرد. آنها همچنین از اجرای هنری درخشان که توسط هنرمندان چینی به نمایش گذاشته شده بود، لذت بردند.

شی بارها بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی تاکید کرده است. او در مقطعی گفت: «تاریخ و فرهنگ روح یک شهر است و مردم باید میراث تاریخی و فرهنگی را به عنوان گنجینه جان خود پاس بدارند.»

شی در گزارشی به بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین گفت که چین تلاش بیشتری برای حفاظت از آثار و میراث فرهنگی و نگهداری بهتر از میراث تاریخی و فرهنگی در مسیر توسعه شهری و روستایی خواهد کرد.

به گفته وو چون، معاون کمیته مدیریت دیوار شهرشی‌آن، این شهر با دلگرمی از سخنان رئیس جمهور شی، در سال‌های اخیر تلاش‌ها برای حفاظت از دیوار شهر را افزایش داده و مکانیزمی با مقررات دقیق و اقدامات نوآورانه ایجاد کرده است.

به عنوان مثال، یک سیستم هشدار سطحی ایجاد شده است و اقدامات واکنش سریع برای مهار هرگونه آسیب احتمالی انجام می شود. گشت های منظم انجام می شود و بیش از ۸ هزار نقطه نظارت در دیوار شهر ایجاد شده است.

پس از سال ها کار حفاظت و نگهداری، این دیوار، در کنار منطقه دیدنی اطراف با فضای سرسبز و آب خندق شفاف، در زندگی شهریشی‌آن ادغام شده و به یک مقصد تفریحی و گردشگری محبوب تبدیل شده است.

طبق اعلام کمیته مدیریت، در تعطیلات اول ماه مه که اخیراً به پایان رسید، این مکان در پنج روز نزدیک به ۲۴۰ هزار بازدید داشته است.

دیوار شهرشی‌آن برای ۳۶ سال، توسط یک جشنواره فانوس دیدنی نورپردازی شده، که به یک جشن بارز جشنواره بهار تبدیل شده است. علاوه بر این، انواع فعالیت های فرهنگی دیگر، از جمله بادبادک سازی و شعر تانگ، به طور مرتب در اینجا برگزار می شود که به حفظ و جشن گرفتن سنت های غنی و پویای فرهنگ چینی کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا