نمایشگاه بین المللی واردات چین، ندای قدرتمند گشایش چین

شامگاه جمعه ۴ نوامبر، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در مراسم گشایش پنجمین نمایشگاه بین المللی واردات یک سخنرانی ویدئویی تحت عنوان “ساختن مشترک آینده زیبا با درهای باز و شکوفایی” ایراد کرد

۵ نوامبر سال ۲۰۲۲، پنجمین نمایشگاه بین المللی واردات چین در شانگهای برگزار می شود. به عنوان اولین نمایشگاه در سطح ملی با موضوع واردات در جهان، از زمان برگزاری اولین بار در سال ۲۰۱۸ تاکنون به چهار بستر اصلی برای خرید بین‌المللی، پیشبرد سرمایه‌گذاری، مبادلات مردمی و فرهنگی و همکاری آزاد تبدیل شده است.

شی جین پینگ طی سخنرانی ویدیویی در مراسم گشایش پنجمین نمایشگاه بین المللی واردات چین اعلام کرد:

— چین  برای بهره مندی همه کشورها و طرف‌ها از فرصت‌های بازار بزرگ چین تلاش می کند.

— چین برای بهره مندی همه کشورها و طرف‌ها از فرصت‌های گشایش نظام یافته تلاش می کند.

— چین برای بهره مندی همه کشورها و طرف‌ها از فرصت‌های تعمیق همکاری‌های بین‌المللی تلاش می کند.

شی جین پینگ در سخنرانی های خود در مراسم افتتاحیه دورهای قبلی، بر گسترش گشایش، حمایت از همکاری برد-برد و پیشرفت مشترک تاکید کرده است. در سخنرانی‌های رهبر چین،  کلمه “باز” بیش از ۱۰۰ بار اشاره شد.

◆مرکز همایش و نمایشگاه ملی شانگهای، محل برگزاری پنجمین نمایشگاه بین المللی واردات چین

“عزم چین برای گسترش گشایش در سطح بالا تغییر نخواهد کرد، عزم چین برای به اشتراک گذاشتن فرصت‌های توسعه با جهان تغییر نخواهد کرد، و عزم این کشور برای ارتقای جهانی‌سازی اقتصادی به سمت بازتر، فراگیرتر، رفاه عمومی بیشتر، متعادل‌تر و برد-بردتر  شدن تغییر نخواهد کرد.”

این وعده جدی شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در اولین نمایشگاه بین المللی واردات چین در نوامبر ۲۰۱۸ بود. وی گفت: چین صادقانه بازار خود را به روی سایر کشورها باز می کند و نمایشگاه بین المللی واردات چین نه تنها باید هر سال برگزار شود، بلکه باید در سطح بالا و با نتایج خوب و بهتر برگزار شود.

“هیچ کس نمی تواند حرکت یک رودخانه بزرگ و پرشتاب را متوقف کند.”

در سال ۲۰۱۹، در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی واردات چین، شی جین پینگ در واکنش به برخی صداهای ضد «جهانی شدن» خاطرنشان کرد که هیچ کشوری نمی تواند مشکلات پیش روی اقتصاد جهانی را به تنهایی حل کند. او از  رودخانه‌های بزرگ به عنوان استعاره ای برای توضیح روند تاریخی جهانی شدن اقتصاد استفاده کرد. وی گفت: رودخانه یانگ تسه، رودخانه نیل، رودخانه آمازون و رود دانوب شبانه روز به جلو می تازند، اگرچه برخی امواج آنها را عقب نگه خواهد داشت و با وجود تمام موانع پیدا و پنهان، هیچ کس نمی تواند حرکت رودخانه های بزرگ را متوقف کند.

◆در دومین نمایشگاه بین المللی واردات چین در سال ۲۰۱۹، یک شرکت خودروسازی ژاپنی، ربات خودروساز را به نمایش گذاشت. 

“بیایید به جای سوء ظن اعتماد کنیم و به جای مبارزه دست به دست هم دهیم.”

در سال ۲۰۲۰، درحالی که اپیدمی کووید-۱۹ در سراسر جهان شیوع می کند، سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین طبق برنامه برگزار شد. بازار بسیار بزرگ و با تقاضای داخلی ۱٫۴ میلیارد نفری، بیش از ۴۰۰ میلیون گروه با درآمد متوسط و  ۲٫۵ تریلیون دلار واردات سالانه کالا و خدمات ، همه اینها جذابیت و اعتماد به نفس چین را نشان می دهد.

◆ در سومین نمایشگاه بین المللی واردات چین در سال ۲۰۲۰، یک تاجر خارجی  در حال پخش زنده برای معرفی کالاهای خود بود

 شی جین پینگ رهبر چین در سومین دوره این نمایشگاه که در چنین شرایط دشواری برگزار شد، طی سخنرانی در مراسم افتتاحیه تاکید کرد که باید با اصرار بر مفهوم همکاری برد-برد، اعتماد را به جای گمانه زنی، دست به دست هم دادن را به جای مبارزه، مذاکره را به جای دعوا انتخاب کنیم و با اولویت دادن منافع مشترک کشورها، باری پیشبرد توسعه اقتصاد جهان به سوی بازتر، فراگیرتر، بهره مندتر شدن برای همه، متعادل تر شدن و همکاری برد-برد بیشتر  تلاش کنیم.

در سال ۲۰۲۱، بدون ترس از چالش های ناشی از کرونا، چهارمین دور این نمایشگاه بار دیگر طبق برنامه برگزار شد و تجار خارجی نیز طبق معمول به نمایش محصولات جدید خود پرداختند.

◆ نمای بیرونی مرکز نمایشگاه ملی شانگهای

بر اساس آمار، در چهار دوره نمایشگاه بین المللی واردات چین، بیش از ۱۵۰۰ محصول جدید، فناوری یا خدمات، برای اولین بار در جهان یا در چین رونمایی شدند. ارزش کل قراردادهای تمایلی به ۲۷۲٫۳ میلیارد دلار رسید که به موتور قوی برای پیشبرد رشد تجارت بین المللی و توسعه اقتصاد جهان تبدیل شده است.

امروز، در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین، شی جین پینگ رئیس جمهوری چین یک بار دیگر اعلام کرد که چین بیشتر به روی خارج باز خواهد شد:  برای پیشبرد ایجاد مشترک و با کیفیت بالای کمربند و جاده، ناحیه پیشرو برای همکاری «تجارت الکترونیکی جاده ابریشم» را ایجاد می کند، ضمن اجرای راهبرد ارتقای سطح منطقه تجارت آزاد، ساخت بندر آزاد تجاری های‌نان را تسریع می کند؛ با گسترش شبکه مناطق تجاری آزاد با استاندارد بالا، قاطعانه از سرعت بخشیدن به روند پیشرفت کشورهای در حال توسعه پشتیبانی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک را ترویج دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا