نقش برجسته زنان در سینمای چین؛ روند تکاملی و رو به جلو

طی سیزدهم جشنواره بین‌المللی فیلم پکن که اخیرا برگزار شد، بسیاری سعی کرده بودند به موضوع قدرت زنان در ساخت فیلم بپردازند و تلاش کردند از طریق رسانه سینما به ارتقاء ظهور زنان پرداخته و از تکنیک‌های هنری برای نشان دادن رفتار و وجنات زنان در دوره جدید بهره ببرند.

طی سال‌های اخیر زنان بیشتر و بیشتری در عرصه جشنواره‌های مهم بین‌المللی فیلم خود را نشان داده‌اند. آنها از دید ظریف و منحصربفردشان و همچنین انعطاف پذیری خود برای ارتقاء مدام چهره زنان در حوزه سینما استفاده می‌کنند.

در عین حال، ساخت فیلم‌های زنان در سراسر جهان نیز یک روند قدرتمند را حفظ کرده است. صرفنظر از داستان، نوع بازیگری، ژانر و سبک فیلم‌ها، باید گفت آثار جدید و عالی هر روز در حال تولید هستند.

△فیلم «مادر و هفت روز» ساخت چین در بخش «صدای زنان» جشنواره پکن به نمایش درآمد

△فیلم «زنی روی بام» محصول مشترک لهستان و فرانسه در بخش «صدای زنان» جشنواره پکن به نمایش درآمد

در بخش «صدای زنانِ» جشنواره امسال فیلم پکن در کل هشت فیلم در بخش «صدای زنان» اکران شد. این آثار به شکلی واقعی تلاش داشت به زنان در جامعه کمک کند و حس موجودیت گروه‌های زنان از طریق سازندگان زن برجسته و فیلم‌هایی از دیدگاه یک زن را ارتقاء بخشد.

△ «لی ران» رئیس دانشکده تبادلات بین‌المللی آکادمی فیلم پکن

«لی ران» رئیس دانشکده تبادلات بین‌المللی آکادمی فیلم پکن در جلسه گفتگو درباره فیلم «سفر نورِ او» در جشنواره امسال گفت فیلمسازان زن می‌توانند به برخی موضوعات رایج اجتماعی از یک دید زنانه توجه کنند و به ساخت یک جامعه برابر و هماهنگ امید داشته باشند.

△«پینگ‌پاکار تولا» (نفر سمت راست) کارگردان تایلندی و داور بخش «جایزه معبد بهشت»

روایت درست داستان‌های زنان از نازک طبعی، خلاقیت و قوه تخیل ذاتی فیلمسازان زن نه تنها جدا نیست بلکه از از محیط فرهنگی بازتر و فراگیرتر ارائه شده توسط صنعت سینما و تلویزیون چین بهره می‌برد.

«پیمپاکا تویرا» داور «جایزه تیان‌تان» در جشنواره بین‌المللی فیلم پکن و کارگردان تایلندی گفتند بازار فیلم چین سرزنده و متنوع است و مشوق و حمایت کافی برای زنان به منظور ورود به صنعت فیلم ارائه کرده که به نفع صنعت سینمای چین است و انرژی جدیدی را به توسعه رو به جلوی این صنعت تزریق می‌کند.

△«لی بینگ‌بینگ» بازیگر سینما و تلویزیون چین

«لی بینگ‌بینگ» بازیگر سینما و تلویزیون چین گفت شرایط فیلمسازی کنونی برای زنان بازتر و جامع‌تر شده است. روند رشد زنان چینی به طور مداوم در حال تغییر است و من از حضور آنان بسیار احساس افتخار می‌کنم. امیدوارم افراد بیشتری بتوانند رشد زنان چینی و جایگاه واقعی آنها را ببینند.

△«هوانگ یائو» بازیگر جوان چینی

این از مشخصه‌های مهم شخصیت‌های زنان است که از سناریو‌های تعاملی واقعی و احساسی برای ترویج احساس زنانگی و انعکاس آن به مخاطبان استفاده می‌کنند.

«هوانگ یائو» بازیگر جوان چینی معتقد است حقیقت مهم‌ترین چیز است. او می‌گوید شما به عنوان یک بازیگر باید دید کافی نسبت به زندگی داشته باشید تا بهتر بتوانید تصویر جنس زن را با شخصیت‌های متفاوت شکل دهید و به درستی تفسیری از نقش‌ها را ارائه دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا