نشست چین-آسیای مرکزی منادی رشد و رفاه مشترک

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین کاملا آماده میزبانی از «نشست چین-آسیای مرکزی» در ۱۸ و ۱۹ مه (۲۸ و ۲۹ اردیبهشت) است که در شهر باستانی «شی‌آن» استان «شان‌شی» برگزار می‌شود.

نشست آتی چین-آسیای مرکزی -اولین در نوع خود- تمام مشخصه‌های یک رویداد بزرگ در تقویم سیاسی جهان را با حضور رهبران قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان داراست.

شایان ذکر است که چین و این پنج کشور آسیای مرکزی (C+C5) بیش از ۳۰ سال است که با هم همکاری دارند و با ایجاد یک شراکت راهبردی از روابطی خوب بر اساس احترام متقابل و همکاری بهره‌مندند.

این نوع همکاری پشت پا زدنی متفاوت به بازی مجموع صفری است که وجه مشخصه بسیاری از سیاست‌های جهانی طی سال‌های اخیر بوده است.

چین و آسیای مرکزی در حال ایجاد مسیری جدید برای روابط بین‌الملل هستند که می‌تواند به عنوان یک الگو برای دیگر کشورها مورد استفاده قرار گیرد. این ۶ کشور از یک شراکت راهبردی مبتنی بر اصول حسن همجواری، دوستی و همکاری متقابلِ سودمند، بهره می‌برند. آنها با هم یک مسیر جدید برای روابط بین‌المللی ترسیم کرده به گونه‌ای که راه را برای یک الگوی تازه از تعامل جهانی همواره نموده‌اند. با توجه به اینکه چین به دنبال تقویت روابط خود با آسیای مرکزی است، نشست آتی یک نقطه عطف مهم در جستجوی پکن برای یک دنیای در هم تنیده‌تر و مشارکتی‌تر است.

این نشست بیانگر روابط سیاسی و اقتصادی تقویت‌یافته میان چین و کشورهای آسیای مرکزی است. با توجه به تعاملات سطح بالا، این رویداد منادی ارتباطات تجاری نزدیک‌تر تحت «ابتکار کمربند و جاده» است، پروژه میلیارد دلاری که تاکنون منافع زیادی از آن عاید طی دهه گذشته عاید منطقه شده است.

ابتکار کمربند و جاده بهبودهای گسترده در زیرساخت آسیای مرکزی را تسریع بخشیده و آهنگ توسعه در این منطقه را تندتر کرده است. نه تنها این ابتکار ارتباط میان این کشورها را ارتقاء می‌بخشد بلکه جایگاه منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ را نیز به عنوان یک دروازه کلیدی به سوی قطب اقتصادی آسیای مرکزی، تثبیت خواهد کرد.

ابتکار کمربند و جاده با کاهش فاصله میان شرق آسیا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا، مجموعه‌ای از فرصت‌های جدید را برای این مناطق پر جنب و جوش جهان به ارمغان می‌آورد.

علاوه بر این، همکاری در حوزه‌های کشاورزی و انرژی جدید که ستون‌های اصلی تجارت چین با آسیای مرکزی هستند، در چارچوب ابتکار کمربند و جاده توسعه خواهد یافت و در عین حال همکاری در بخش‌های تجارت الکترونیک، اقتصادهای دیجیتال و سبز و فناوری پیشرفته نیز می‌تواند درآمدهای تازه‌ای برای این شراکت به همراه داشته باشد. هدفِ پروژه‌های ابتکار کمربند و جاده که سود رساندن به جوامع محلی است، هم اینک به بار نشسته و بسیاری از این جوامع از مواهب آن بهره‌مند شده‌اند.

تجارت میان چین و پنج کشور آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۲ به عدد شگفت انگیز ۷۰٫۲ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۲۱ رشد بیش از ۴۰ درصدی را نشان داد. طی همین دوره، واردات محصولات کشاورزی، انرژی و معدنیِ چین از آسیای مرکزی بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت. سرمایه گذاری مستقیم دولت چین در منطقه آسیای مرکزی نیز تقریبا به ۱۵ میلیارد دلار رسید که حوزه‌هایی مثل اکتشاف نفت و گاز، فرآوری و تولید، ارتباطات و فناوری‌های دیجیتال را تحت پوشش قرار می‌دهد. این تجارت قرار است مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد و همکاری با چین رشد منجر به ایجاد منافع متقابل برای منطقه می‌شود.

هیچ نشانه‌ای از کندی در این نیروی جهشی قابل توجه دیده نمی‌شود و شاهد این بودیم که تجارت میان چین و پنج کشور آسیای مرکزی فقط در دو ماه ابتدایی امسال یک رشد ۲۲ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تجربه کرده است.

با توجه به آنکه این شراکت به رشد و شکوفایی خود ادامه می‌دهد، ظرفیت رفاه، نوآوری و رشد اقتصادی بیشتر در سراسر منطقه نیز واقعا بی حد و مرز محسوب می‌شود.

کارشناسان به یک افزایش قابل توجه در همکاری ملموس و معنادار میان چین و آسیای مرکزی اشاره می‌کنند که به سطح بهبود یافته اعتماد متقابل و منافع مشترک برمی‌گردد. مثال‌های برجسته این همکاری شامل پروژه در دست ساخت راه آهن چین-قرقیزستان-ازبکستان و خط لوله گاز چین-آسیای مرکزی هستند.

نشست آتی سران که با سازوکار چین + ۵ کشور آسیای مرکزی (C+C5) برگزار می‌شود در بر دارنده فرصتی برای بحث درباره «ابتکار توسعه جهانی»، «ابتکار امنیت جهانی» و «ابتکار تمدن جهانی» است که همگی توسط چین مطرح شده‌اند. این ابتکارات می‌توانند راهنمایی برای همکاری آینده باشند و ساخت یک نظم امنیتی پایدار و یک نظم اقتصادی منصفانه‌تر را ارتقاء بخشند.

از آنجا که چین و پنج کشور آسیای مرکزی منافع مشتری در حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ای دارند، انتظار می‌رود همکاری این حوزه تعمیق و توسعه یابد.

با همکاری سخاوتمندانه و صادقانه چین، آسیای مرکزی در آستانه یک تغییر و تحول اساسی به عنوان یک منطقه پر جنب و جوش و مرفه قرار دارد.

با توجه به آنکه آسیای مرکزی این سفر هیجان انگیز جدید را آغاز کرده، فرصت‌های رشد،‌ نوآوری و پیشرفت هم بی انتها هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا