نشست رسانه‌ای نمایش «سیب، فانوس، کشتی» برگزار شد

در نشست رسانه‌ای نمایش «سیب، فانوس، کشتی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حمید حرا که در برج آزادی برگزار شد، بر برداشت آزاد این اثر نمایشی از نمایشنامه «کرگدن» اوژن یونسکو» تاکید شد.
علیرضانیاکان، نشست رسانه‌ای نمایش «سیب فانوس، کشتی» با حضور حمید حرا، تهیه‌کننده و کارگردان این اثر به همراه فرزاد هوشیار پارسیان، رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی ساعت ۱۰ صبح در سالن همایش این مجموعه برگزار شد.
فرزاد هوشیاری در ابتدای این نشست با بیان اینکه خاستگاه هنری شیعه، هیئت است، گفت: «از گذار زمان تاکنون، آنچه ما از هنرهای هفتگانه در شیعه می‌بینیم در هیئت جست‌وجو می‌شود. سکان‌داران فرهنگی باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.»
او ادامه داد: «نمایش «سیب فانوس، کشتی» عرض ارادت به ساحت اباعبدالله‌الحسین(ع) است. ما به‌عنوان خادمان این هیئت نمایش‌محور از تمام ظرفیت‌های برج آزادی برای بهتر اجرا شدن این اثر استفاده کردیم. درهای برج روی تمام هنرمندان انقلاب اسلامی باز است و ما تمام‌قد در خدمت عزیزان هستیم.»
عاشورا اتفاق بزرگی است؛ اما کم‌لطفی ماست که تنها به این بخش از زندگی امام حسین (ع) می‌پردازیم
هوشیاری در پایان گفت: «سالن برج آزادی، یک بلک‌باکس بسیار حرفه‌ای است که در آن، کارهای مهمی در عرصه نمایش درخشیده است. ما یک دوره فراق از تئاتر را به دلایل مختلف داشته‌ایم ولی دوباره به صحنه بازخواهیم گشت.»
در ادامه این نشست، حمید حرا، تهیه‌کننده و کارگردان نمایش «سیب فانوس، کشتی» درباره این اثر گفت: «ما سعی‌مان این است که مخاطبان‌مان را عام در نظر بگیریم. مخاطبان ما اصلاً قشر مذهبی خاص نیستند و تلاش شده که اهالی هنر تئاتر را که مخاطب تمام ژانرهای تئاتری هستند، با خود همراه کنیم.»
تهیه‌کننده و کارگردان «سیب، فانوس، کشتی» توضیح داد: «این نمایش برداشتی آزاد از نمایش «کرگدن» نوشته اوژن یونسکو است. ما افراد نمایش را پس از واقعه عاشورا به بلایی که به آن مبتلا می‌شوند، با بخشی از نمایش «کرگدن» مشابه‌سازی کرده‌ایم.»
این هنرمند افزود: «ما در نمایش به مفهوم جمله «یالثارات‌الحسین» با موضوعی از اتفاقات بعد از عاشورا اشاره داریم.»
حرا با اشاره به انتخاب نام این اثر نمایشی هم توضیح داد: «سیب نمادی از سیب سبز است که ارتباط معنایی با شهید شدن شهدای کربلا دارد. فانوس مفهوم هدایت و چراغ راه است و کشتی نیز به سفینه نجات بودن امام حسین (ع) اشاره می‌کند. درواقع ما در یک مشاهده ماورایی سه مفهوم را در کار می‌بینیم.»
او ادامه داد: «قرارمان این بود که کار در بلک‌باکس اجرا شود، از سویی سالن‌های محدودی با این ویژگی داریم که در این میان، برج آزادی جزو سالن‌های خوب به شمار می‌آید.»
قرارمان است تا رویکرد جدیدی در فروش بلیت تئاتر مذهبی ایجاد کنیم و تقریباً موفق بوده‌ایم
حرا درباره قیمت پایین بهای بلیت گفت: «ما سیاست‌مان این بوده تا بهای بلیت را بالا تعیین نکنیم تا در سبد فرهنگی همه خانواده‌ها قرار بگیرد. به همین دلیل نیز گاهی با سالن دچار چالش می‌شویم.»
این هنرمند درباره تخفیف بلیت‌ها توضیح داد: «ما به‌هیچ‌عنوان به فکر رایگان اجرا رفتن نیستیم. بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف برای کارهای‌مان در نظر نگرفته‌ایم؛ اما برای افراد نیازمند یا خیریه قطعاً همواره تخفیف ویژه‌ای در نظر داشته‌ایم ولی اصلاً رایگان اجرا نداشتیم.»
او افزود: «قرارمان است تا رویکرد جدیدی در فروش بلیت تئاتر مذهبی ایجاد کنیم و تقریباً موفق بوده‌ایم؛ چراکه معتقدیم قطعاً باید قدر و اندازه کار مذهبی هم روال شود.»
حرا درباره بازیگران حاضر در نمایش گفت: «ما در کارهای قبلی بازیگران نامی و چهره داشتیم ولی در این کار تصمیم گرفتیم از بازیگران گروه که ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه نمایشی دارند، استفاده کنیم.»
حرا ادامه داد: «وقتی ما از فضای مناسبتی خارج می‌شویم، حقایق دیگری مثل آموزه‌های اخلاقی داریم که باید به آن پرداخته شود و ما هم دوست داریم روزی به چنین اتفاقاتی برسیم. عاشورا اتفاق بزرگی است؛ اما کم‌لطفی ماست که تنها به این بخش از زندگی امام حسین (ع) می‌پردازیم. قطعاً برای پرداختن به آموزه‌های دینی و دیگر موضوعات برای پرهیز از کارهای مناسبتی نیز اقدام خواهیم کرد؛ اما در حال حاضر این موضوع در توان‌مان نیست.»
در نمایش به مفهوم جمله «یالثارات‌الحسین» با موضوعی از اتفاقات بعد از عاشورا اشاره داریم
تهیه‌کننده و کارگردان نمایش «سیب، فانوس، کشتی» در پایان با اشاره به تصمیم برای حضور در جشنواره‌های تئاتری کشور گفت: «عزم داریم که در جشنواره تئاتر صاحبدلان شرکت کنیم و در مورد جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز با توجه به فرارسیدن ایام فاطمیه و اجراهایی که در آن برهه خواهیم داشت، باز هم تلاش می‌کنیم که در این رویداد حضور داشته باشیم.»

نمایش «سیب، فانوس، کشتی» نوشته مهدی ناسوتی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حمید حرا از پانزدهم تا سی‌ویکم مرداد با مدت‌زمان یک ساعت و چهل‌وپنج دقیقه ساعت ۲۰ در سالن اصلی برج آزادی میزبان مخاطبان خواهد بود. تمامی اطلاعات نمایش در صفحه مجازی گروه هنری سایه و برج آزادی قابل‌دسترس هست. نمایش «سیب، فانوس، کشتی» در روزهای تعطیل پنجشنبه و جمعه دو اجرایی خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت این اثر به سایت تیوال مراجعه کنند. همچنین برج آزادی برای مخاطبان این نمایش پارکینگی هم در ضلع شمال غربی برج در نظر گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا