محمود عباس: امیدوارم چین در آشتی اسرائیل و فلسطین نقش ایفا کند

«محمود عباس»، رئیس جمهور فلسطین سه شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) وارد پکن شد و پنجمین سفر خود به چین را آغاز کرد. عباس در جریان این سفر در مصاحبه‌ای با تلویزیون مرکزی چین گفت که چین کشوری عدالت‌خواه است و امیدوارم  که پکن در آشتی فلسطین و اسرائیل نقش ایفا کند.

وی هنگام اشاره به  تلاش‌های چین برای پیشبرد احیای روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی، خاطرنشان کرد: مناقشه ایران و عربستان سابقه طولانی دارد و هیچ کشوری تاکنون با موفقیت مشکلات بین این دو کشور را حل نکرده بود. اما چون چین حسن نیت دارد و به دنبال منافع دو کشور نیست، توانست این معجزه را ایجاد کند. من فکر می‌کنم که این یک معجزه است که آشتی بین ایران و عربستان  برقرار شده، همه کشورهای عربی از آن استقبال می‌کنند و کل جهان عرب و همه مردم از کشورهای عربی از تلاش‌های میانجی‌گرانه چین خوشحال هستند. به جز چین، هیچ کشوری موفق به برقراری آشتی بین ایران و عربستان نشده بود.

محمود عباس تاکید کرد چین کشوری عدالت‌خواه است و امیدوارم که چین در آشتی فلسطین و اسرائیل نقش ایفا کند. از این به بعد، ما دست خود را دراز می‌کنیم و صمیمانه امیدواریم که چین برای این کار سخت تلاش کند. ما همچنین امیدواریم که اسرائیل میانجیگری چین را بپذیرد. چرا که چین از این موضوع برای تحقق منافع خود استفاده نخواهد کرد، چین فقط می‌خواهد شاهد صلح در خاورمیانه و جهان باشد. اما بسیاری از کشورهای دیگر دنیا اینطور نیستند.

عباس معتقد است که حل بن بست کنونی بین فلسطین و اسرائیل مستلزم متقاعد کردن اسرائیل به پذیرش حق مردم فلسطین و در عین حال متقاعد کردن ایالات متحده است.

وی افزود: نکته‌ای که می‌خواهم تاکید کنم این است که آمریکا تا کنون خواهان راه‌حلی برای مردم فلسطین نبوده و هیچ‌گاه فشار و میانجی‌گری بر اسرائیل برای پذیرش «راهحل دو کشور» اعمال نکرده است. ما تا زمانی که ایالات متحده راه حل دو کشور و حق مردم فلسطین را در این سرزمین به رسمیت نشناسد، در سرزمین خود می‌جنگیم، همانطور که در تاریخ آفریقای جنوبی اتفاق افتاد.

رئیس جمهور فلسطین خاطرنشان کرد: ایالات متحده استانداردهای دوگانه‌ای را در قبال مردم فلسطین اتخاذ کرده است. آمریکا دموکراسی و عدالت را در جاهای دیگر ترویج می‌کند، اما در مواجهه با مردم فلسطین هرگز به دموکراسی و عدالت اشاره نمی‌کند. ایالات متحده به طور لفظی از «راه حل دو کشور» حمایت می‌کند، اما آن را عملی نمی‌کند. اگر آمریکا تغییراتی ایجاد کند، مساله فلسطین و اسرائیل در اسرع وقت حل خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا