فیلم‌های کوتاه پیشنیه و زیرساخت فیلم‌های سینمایی هستند

حسام شیردل کارگردان فیلم‌های کوتاه «من کجا بودم» و «آخرای اولین ماه پاییز» در اکران خصوصی این آثار که در پردیس مگامال برگزار شد بر اهمیت ساخت فیلم‌های کوتاه به عنوان پیشنیه و زیرساخت فیلم‌های سینمایی تاکید شد.
به گزارش علیرضانیاکان، اکران خصوصی فیلم های کوتاه «من کجا بودم» و «آخرای اولین ماه پاییز» به کارگردانی حسام شیردل با حضور بازیگران، عوامل و مخاطبان در پردیس سینمایی مگامال برگزار شد.
این مراسم با یادی از زنده یاد کیومرث پوراحمد؛ کارگردان فقید سینمای ایران که روز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه درگذشت، آغاز شد و فیلم کوتاه «من کجا بودم» به عنوان اولین فیلم کوتاه این مراسم اکران شد.
بهرام ابراهیمی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از اکران «من کجا بودم» گفت: «من بسیار خوشحالم که در این اکران حضور دارم چراکه معمولا هنرمندان جوان را در عرصه‌های متفاوت فیلم کوتاه، تئاتر و حتی نمایش رادیویی پیگیری می‌کنم.»
او در پایان سخنانش عنوان کرد: «به حسام  شیردل بابت هوشمندی و زمان‌هایی که برای اندیشیدن در فیلم کوتاه «من کجا بودم» در نظر گرفته بود، تبریک می‌گویم. آن‌هایی که بیشتر اهل تئاتر هستند؛ می‌دانند که برشت هم از تکنیک فاصله‌گذاری استفاده می‌کرد البته که او با سینما زیاد همراه نبود.»
پس از این حسام شیردل با بیان اینکه سینما دنیایی در دل واقعیت‌هاست، گفت: «من سینما را مثل یک دنیا می‌بینیم. دنیایی که تو به زیباترین شکل ممکن می‌توانی عوامل و آدم ها را در آن کنار هم قرار دهی و از همبستگی این آدم‌ها یک زندگی متفاوت را تجربه کنی و یک‌ خروجی درست تحویل بگیری.»
او ادامه داد: «در زندگی اتفاقات و آدم های خوب و بدی سر راهت قرار می‌گیرند و مسیر زندگیت را تغییر‌ می‌دهند؛ گاهی وقت‌ها خودت انتخاب می‌کنی گاهی هم برحسب یک اتفاقی با آن‌ها مواجه می‌شوی. اما در سینما همه چیز دست توست. اینکه چطور مهره‌ها را  کنار هم بچینی و آن‌ها را هدایت کنی. البته که در این مسیر نیز ممکن است با آدم‌های اشتباهی برخورد کنی ولی نباید ناامید شوی.»
این هنرمند افزود: «این که در کنار سختی‌ها دنیایی جدید را در قالب یک فیلم به مخاطبان هدیه می‌دهی، بسیار لذت بخش است. من از کودکی در دل این سینما بودم. معمولا از زندگی کردن به سینما می‌رسند ولی من از دل سینما به زندگی کردن رسیدم.»
شیردل عنوان کرد: «قطعا ساخت فیلم‌های کوتاه پیشنیه و زیرساخت فیلم‌های سینمایی است. اینکه در مدت محدود فیلم کوتاه مفهوم و معنای قصه‌ را به تصویر کشید؛ کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل از نظر من ساخت فیلم کوتاه چه از نظر امکانات و چه از لحاظ زمان خیلی خیلی سخت تر از ساخت یک فیلم بلند است و قطعا ساخت فیلم کوتاه باعث امادگی بیشتر برای ساخت فیلم‌های بلند است.»
همچنین نازنین کیوانی بازیگر سینما و  فیلم کوتاه «من کجا بودم» با اشاره به تجربه کار کردن با حسام شیردل گفت: «شیردل کارگردان سخت گیری بود و‌ حساسیت‌هایش باعث‌ شد تا اطمینان پیدا کنم قرار است برای فیلم اتفاق درستی رقم بخورد.»
او ادامه داد:«حسام شیردل نمونه بارز یک کارگردان آینده دار برای سینماست که برای خلق اثر هنری اش زمان می‌گذارد و ارزش قائل است.»
کیوانی درباره نقش سارا در فیلم کوتاه «من کجا بودم» اظهار کرد: «سارا دختری جسور، مستقل و مسئولیت پذیر است. من تمام حس‌ها را در وجود کاراکتر سارا تجربه کردم و به نظرم در کمتر نقشی پیش می‌آید که یک بازیگر دچار چنین چالش‌هایی در یک فیلم شود و ‌این برای من یکی از جذاب‌ترین نقاط قوت این فیلم بود.»
پیش از اکران «آخرای اولین ماه پاییز» دومین فیلم این برنامه، برخی از بازیگران و عوامل این اثر روی سن رفتند و مورد تشویق مخاطبان قرار گرفتند.
بهرام ابراهیمی، امین میری، پیمان ناجی، فاطیما ابالحمزه، امید محمد نژاد، هژیر سام احمدی، محمد شریفی، شاهین گلشن راد، یاسمن مراتی، مرجان مومنی، شهاب عباسیان، میکاییل حقانی، امیر آقا خانی، عرفان رضوی و … از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا