غاصبان فرهنگ و تاریخ؛ تاراج منابع میراثی و طبیعی کشورهای دنیا دلیل حملات آمریکا

آمریکا در تلاش است با استفاده از سلطه بر کشورها قدرت خود را افزایش دهد. این اتفاق در میان کشورهای خاورمیانه بیشتر از هر منطقه دیگری از جهان رخ می‌دهد چون چند کشور هستند که متحد با آمریکا شده تا بتوانند این سلطه و استثمارگری را بیشتر کنند.
در واقع آمریکایی‌ها با سیاست‌های چند گانه و جنگ نرم به مبارزه پرداخته و سعی می‌کند دامنه نفوذش را گسترده‌تر کند تا هم بتواند به اهدافش برسد و هم وجه خود را حفظ کند در این میان در لایه‌های پنهانی دست روی میراث طبیعی و تاریخی و فرهنگی کشورها می‌گذارد. موزه‌های کشورهای تحت سلطه او پر می‌شود از میراث فرهنگی کشورهایی که از غارتشان حمایت کرده است. کشورها را به جان هم می‌اندازد و در این میان از آب گل آلود ماهی می‌گیرد.
از اوکراین حمایت می‌کند و به بهانه حفظ آثار فرهنگی اوکراین در بحبوحه درگیری نظامی در این کشور کمک‌های مالی جدید برای کی یف ارسال می‌کند. چیزی حدود ۳ میلیون دلار. اما از آن طرف با ارسال بی امان کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین، اجازه توقف جنگ در این کشور را نمی‌دهد.
در کشورهای دیگر نیز همین طور. از جنگ کشورها با یمن، عراق و سوریه نفع می‌برد اما چهره‌ای فرهنگی و مدافع به خود می‌گیرد اما برای یورش به این کشورها پشتیبانی می‌کند.
در این باره دیاکو حسینی، کارشناس ارشد سیاست بین‌الملل درباره اشتیاق آمریکا به منطقه موسوم به خاورمیانه و خلیج فارس صحبت کرده و گفت: دلیل این اشتیاق به خاطر اهمیت منابع انرژی این منطقه برای جهان غرب بود. در همان مقطع به دلیل جایگاه و موقعیت جغرافیایی خلیج فارس، امریکایی‌ها به جای بریتانیا، مداخلاتی را شروع کردند.
وی افزود: بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا در تلاش برای یکپارچه کردن و تک قطبی کردن جهان با حمله به عراق در پاسخ به یورش صدام به کویت، مداخلات تازه‌ای را شروع کرد و در دفاع از اسرائیل که یکی از ستون‌های ثابت سیاست خارجی امریکاست، این مداخلات ادامه یافت و بعد از ۱۱ سپتامبر با هدف تغییر موازنه قدرت و جغرافیای سیاسی منطقه اقداماتی را دنبال کرد و تقریباً هیچ جنگی در منطقه صورت نگرفت مگر اینکه آمریکا یا مستقیم دخالت داشته یا اینکه قصد داشته به تأمین منافع خود بپردازد.
حسینی با بیان اینکه بخش از مناقشات این منطقه به نحوی واکنشی به پیامدهای جنگ‌های پیشین آمریکا بود، تصریح کرد: از جمله می‌توان به حضور داعش و ناآرامی‌های سوریه اشاره داشت که واکنشی به خرابی‌های بعد از حمله آمریکا به عراق بود. تروریسمی که در این منطقه به وجود آمد ناشی از حمله آمریکا به عراق و رادیکال کردن فضای سیاسی منطقه بود.
این کارشناس ارشد رابط بین الملل، اظهار کرد: تمام جنگ‌هایی که از آغاز دهه نخست قرن جدید در منطقه سراغ داریم مستقیم یا غیر مستقیم تحت تأثیر مداخلات آمریکا بوده است. البته بخشی از تنشهایی که بین قدرت‌های اصلی این منطقه به ویژه در یک دهه اخیر ایجاد شده، به افول تدریجی قدرت و نفوذ آمریکا بر می‌گردد که باعث شده قدرت‌های این منطقه برای ایجاد یک نظم جدید منطقه‌ای به پویایی و نقش آفرینی بیفتند که باز هم پای آمریکا در میان است، چرا که کشورهایی مثل عربستان سعودی به دلیل کاهش تکیه‌پذیری آمریکا، تشویق شدند که پیش از دیر شدن جایی برای خودشان در این هرم تازه قدرت منطقه‌ای پیدا کنند.


کارشناس ارشد سیاست بین‌الملل درباره رویه آمریکا در جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان تصریح کرد: واکنش طبیعی به این مداخلات، مقاومت است. امریکایی‌ها همیشه قدرت ناسیونالیسم را در مداخلات خود در دیگر کشورها دست کم گرفته‌اند. سلطه‌گری و تلاش برای استعمار و اشغال همواره با واکنش مردم در کشورها روبرو بوده است و نتیجه این هویت‌خواهی و مقاومت در برابر سلطه، شکل‌گیری جنبش‌هایی بوده که نتیجه آن در راه این مقاومت، خشونت بیشتر و کشتار بیشتر بوده است.
وی ادامه داد: تجربه هم نشان داد که امریکایی‌ها زیر پرچم دموکراسی از هیچ بحران انسانی که کشورهای تحت اشغال خودشان بوده، ابایی نداشته‌اند و میلیون‌ها آواره و صدها هزار کشته در جنگ‌های مختلف، نتیجه مستقیم دیوانگی آمریکا در مداخله در دیگر کشورها بوده است.
منابع انرژی و طبیعی یک دلیل سنتی برای قدرت‌های بزرگ برای مداخله در سایر کشورهاست
کارشناس ارشد سیاست بین الملل درباره تلاش آمریکا برای تسلط بر منابع دیگر کشورها از مسیر جنگ افروزی، اظهار کرد: عوامل مختلفی آمریکا را به این مداخلات تشویق کرده که بخشی از آن به منابع انرژی و طبیعی مربوط می‌شود که یک دلیل سنتی برای قدرت‌های بزرگ برای مداخله در سایر کشورهاست.
وی ادامه داد: در عین حال دلایل ایدئولوژیک نیز وجود دارد که از جمله آن دفاع از اسرائیل است که چندین دهه است در آمریکا دنبال می‌شود. ایدئولوژی تثبیت سلطه جهانی آمریکا از طریق مداخلات در دیگر کشورها هم از آن جمله است.
حسینی درباره زلزله اخیر در سوریه و رویکرد تبعیض آمیز آمریکا در قبال مردم این کشور، اظهار کرد: قدرت‌هایی بزرگ در جایی ورود می‌کنند که سودی برای آنها داشته باشد. در موارد متعددی مشاهد کرده‌ایم که امریکایی‌ها به مسائل انسان‌دوستانه و حقوق بشری بی تفاوت بوده‌اند. قبل از وقوع زلزله هم همه می‌دانستند که مردم سوریه نیازمند اقلام دارویی و غدایی هستند ولی امریکایی‌ها کمترین کمک را هم نداشتند، لذا نباید انتظار داشت قدرت‌های بزرگ در چنین مواقعی به کمک مردم منطقه بیایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا