عملیات جست‌وجو و امداد و نجات در فیروزکوه و دماوند ادامه دارد

عملیات جست‌وجو و امداد و نجات در امامزاده داوود به لحظات آخر خود رسیده است اما در فیروزکوه و دماوند همچنان ادامه دارد.

تا این لحظه در سیل‌های کشور ۵۳ تن جان خود را از دست داده‌اند و ۱۶ نفر نیز هنوز مفقودند.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: حدود ۲۰ استان در مدت اخیر متاثر از سیل بوده‌اند. ۱۱۱ شهرستان و ۳۱۰ روستا با این پدیده مواجه شدند و ۲۹ محور مواصلاتی درگیر آن بودند. در کل ۳۸۵ نقطه کشور تحت تاثیر سیل‌های اخیر قرار گرفتند.

پیرحسین کولیوند افزود: ۵۳ نفر در چند روز در کل کشور جان‌ خود را به علت سیل از دست دادند و ۱۶ نفر نیز هنوز مفقودند. بیشترین تلفات ما در استان تهران است که در نقاط گوناگونی مانند امامزاده داوود، فیروزکوه، زرین‌دشت و روستای آتشان سیل اتفاق افتاد.

کولیوند اضافه کرد: سه هزار نفر را به عنوان امدادگران اصلی که سابقه امدادرسانی دارند در کل کشور در حال فعالیت هستند و در نقاط بحرانی حضور دارند. اولین کاری که ما انجام می‌دهیم جست‌وجو و نجات افراد زنده است.

وی افزود: دیروز نیز یک مرد چهل ساله در امام‌زاده داوود در رودخانه‌های پایین‌دست کشف و تحویل نیروهای امدادی شد. افراد زیادی نیز از مناطق ناامن به نقاط امن منتقل شدند. توزیع اقلام غذایی و زیستی نیز انجام است.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به سختی عملیات جست‌وجو و امداد و نجات در برخی نقاط گفت: در فیروزکوه و دماوند به علت ریزش کوه، دسترسی بسیار سخت بود. شدت حادثه زیاد بود و ما با استفاده از مسیر ریلی شاهرود توانستیم اقلام زیستی و تغذیه‌ای را منتقل کنیم. امدادگران نیز شبانه از همین مسیر جابجا شدند. ما با استفاده از این روش مردم را نیز از محل حادثه تخلیه کردیم. این منطقه به‌اندازه‌ای صعب‌العبور بود که حتی امکان فرود بالگرد نیز وجود نداشت و مجبور شدیم برای نجات دو تن از مصدومان در ۱۰۰ متری منزل آن‌ها فرود بیاییم و مصدومان را منتقل کنیم.

کولیوند گفت: ما در همه استان‌ها آمادگی کامل داریم و اقلام مورد نظر را نیز در محل‌های مناسب جمع‌آوری کرده‌ایم. همچنین، از طریق رسانه‌ها برای پیشگیری هشدار لازم را صادر کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا