سفر کیشیدا به کره جنوبی، توکیو و سئول را به همخوابه های غریبه تبدیل می کند

در حالی که سران دو کشور کره جنوبی و ژاپن روز یکشنبه برای دومین نشست خود در کمتر از دو ماه گذشته ملاقات کردند، تحلیلگران چینی گفتند که این نوع تبادلات مکرر نشان می دهد که توکیو تحت فشار ایالات متحده، از دوره حضور یک رهبر به شدت طرفدار آمریکا و ژاپن در کره جنوبی استفاده می کند و به آن به عنوان یک «دریچه زمانی» برای پیشبرد بیشتر رویارویی بلوک ها در منطقه با هدف تامین نیاز استراتژیک آمریکا در مهار چین می نگرد.

فومیو کیشیدا در اولین روز دیدار خود بلافاصله در گورستان ملی سئول در منطقه دونگجاک، در جنوب سئول، جایی که اتباع کره ای از جمله مبارزان استقلال و کهنه سربازان جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳) به یادگار مانده اند، ادای احترام کرد. رسانه کره جنوبی «جونگانگ دیلی» گزارش داد که این اولین بازدید از این گورستان پس از آخرین سفر یوشیهیکو نودا نخست وزیر اسبق ژاپن به سئول در اکتبر ۲۰۱۱ برای دیدار با رئیس جمهور وقت کره جنوبی، لی میونگ باک بود.

هان شیان‌دونگ، کارشناس مطالعات کره و استاد دانشگاه علوم سیاسی و حقوق چین، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت که اگرچه بازدید از گورستان ملی سئول برای اکثر رهبران خارجی که از این کشور بازدید می کنند یک برنامه معمول است، بازدید کیشیدا از آنجا ویژه است.

هان گفت: «یون و کیشیدا هر دو رهبران احزاب سیاسی دست راستی کشورهای متبوع خود هستند و ایدئولوژی محافظه کارانه مشابهی دارند. گورستان ملی سئول اکنون به نمادی برای راستگراها تبدیل شده است تا موضع ضد کمونیستی یا ضد پیونگ یانگ خود را تبلیغ کنند.»

هان خاطرنشان کرد، احزاب مترقی در کره جنوبی که اکنون احزاب اپوزیسیون هستند، معتقدند که جمهوری کره (دولت موقت جمهوری کره) در سال ۱۹۱۹ در شانگهای چین تأسیس شد و سنت آنها بر این بود که با تهاجم و استعمار ژاپن، در راستای استقلال ملت کره مبارزه کنند؛ اما گروه‌های محافظه‌کار، از جمله حزب یون، معتقدند که کشورشان در سال ۱۹۴۸ تأسیس شد و سنت‌های آشکار ضد کمونیستی و طرفدار ژاپن دارند.

هان گفت: «بنابراین، بازدید کیشیدا از این مکان سیگنالی را ارسال می کند مبنی بر اینکه روابط نزدیک فعلی بین دو کشور بر اساس ایدئولوژی مشترک بین دو حزب راست است. به عبارت دیگر، ژاپن فقط با راست‌گرایان طرفدار ژاپن دوست است، نه با همه مردم کره جنوبی.»

همچنین به همین دلیل است که بسیاری از ناظران بر این باورند که «آشتی» فعلی بین دو کشور شکننده و ناپایدار است و به محض از دست دادن قدرت دولت یون و اردوگاه محافظه کار در کره جنوبی تغییر خواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN)، نمایندگان چندین گروه مدنی از کره جنوبی روز شنبه در اعتراض به سفر نخست وزیر ژاپن، تجمعی با شمع برگزار کردند. معترضان گفتند که «ژاپن باید با تاریخ خود روبرو شود، صمیمانه از کار اجباری عذرخواهی کند و به زنان آسایشگر و به قربانیان و خانواده های آنها غرامت بدهد.»

لی های‌دونگ، استاد دانشگاه روابط خارجی چین، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت: «آشتی چشمگیر بین ژاپن و کره جنوبی به دلیل فشار ایالات متحده ایجاد شده است.»

ژاپن و کره جنوبی جدای از مشکلات تاریخی، اختلافات حاکمیتی نیز دارند. به گزارش رسانه‌ها، جئون یونگ‌گی، یکی از نمایندگان اصلی اپوزیسیون حزب دموکرات، روز سه‌شنبه به جزایری سفر کرد که کره ای ها آن‌ها را جزایر دوکدو می‌نامند و ژاپنی ها آن‌ها را تاکشیما می‌نامند. این جزایر در نیمه راه بین شبه جزیره کره و ژاپن قرار دارند. وزارت امور خارجه ژاپن در همان روز تلفنی اعتراض رسمی را به سفارت کره جنوبی در توکیو اعلام کرد.

به گفته تحلیلگران، فشار ایالات متحده نه مشکل تاریخی و نه مناقشه حاکمیتی بین ژاپن و کره جنوبی را حل کرده است، و زمانی که یون دوره ریاست جمهوری خود را به پایان می رساند، خطر معکوس شدن پیشرفت کنونی در مصالحه وجود دارد.

جدای از مشکلات تاریخی و اختلافات حاکمیتی، شرکت‌های غول‌پیکر دو کشور آسیای شرقی در بسیاری از زمینه‌ها در سطح جهانی رقیب هستند و اعتماد متقابل بسیار پایینی دارند و وقتی با یکدیگر همکاری می‌کنند، راهی برای رقابت نیز پیدا می‌کنند. کارشناسان خاطرنشان کردند که با وجود اینکه هر دو کشور متحد ایالات متحده هستند، اتحاد نزدیک بین آنها بعید است.

لی گفت: “آنها [ژاپن و کره جنوبی] بیشتر شبیه همخوابه های غریبه هستند. آنها در یک تخت، تحت فشار یا بر اساس برخی علایق حضور دارند، اما هرگز صمیمانه همکاری نخواهند کرد، زیرا دارای تضادهای ساختاری هستند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا