سفر نخست وزیر چین به اروپا برای تقویت همکاریها

لی چیانگ نخست وزیر چین این روزها در حال سپری کردن اولین سفر خود به آلمان و فرانسه است که به عنوان سیگنالی برای تقویت همکاری های دوجانبه بین چین و اروپا تلقی شد.

چرا نخست وزیر لی چیانگ، اروپا، به ویژه آلمان و فرانسه را برای اولین سفر خارجی خود در کمتر از چهار ماه از زمان تصدی این سمت انتخاب کرد؟

از منظر اقتصاد و همکاری تجاری، آلمان برای سال ها بزرگترین شریک تجاری چین در اتحادیه اروپا بوده است. بر اساس گزارش وزارت خارجه و آژانس سرمایه گذاری فدرال آلمان، چین از پایان سال ۲۰۲۲ به مدت هفت سال متوالی بزرگترین شریک تجاری جهانی آلمان بوده است.

تنها در سال ۲۰۲۲، حجم تجارت دوجانبه چین و آلمان به ۲۲۷٫۶۳ میلیارد دلار رسید که سهم صادرات چین ۱۱۶٫۲۳ میلیارد دلار بود و نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشت. از ژانویه تا مارس سال جاری، حجم تجارت دوجانبه چین و آلمان به ۵۱٫۴۴ میلیارد دلار رسیده است.

همکاری های تجاری در سال های اخیر عمیق تر شده است. در سال ۲۰۲۲، BMW، Volkswagen، BASF و سایر شرکت های بزرگ آلمانی تجارت خود را گسترش و سرمایه گذاری خود را در چین افزایش دادند. برای مثال، گروه BMW ادعا کرد که نسبت به چشم‌انداز توسعه بلندمدت بازار چین خوش‌بین هستند و گفت که به استقرار خود در چین و ایجاد یک رابطه برد-برد محکم با شرکای چینی ادامه خواهد داد.

فولکس واگن شاهد رشد بی‌سابقه صنعت خودروسازی چین بوده و عمیقاً در آن مشارکت داشته و با سرعتی بی‌سابقه از سایر بازارها پیشی گرفته و به بزرگترین بازار خودروی جهان تبدیل شده است.

اولین واحد پروژه یکپارچه سرمایه گذاری شده توسط گروه BASF در استان گوانگ دونگ در جنوب چین در سال جاری به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت. این بزرگترین پروژه واحد است که توسط یک شرکت آلمانی در چین سرمایه گذاری می شود. گروه BASF اظهار داشت که توسعه بیشتر تجارت چین برای BASF دارای اهمیت استراتژیک و ارزش اقتصادی است و تنوع منطقه ای گروه را بیشتر ترویج خواهد کرد.BASF به مشارکت در توسعه آینده چین اطمینان دارد.

پیشرفت مداوم همکاری های اقتصادی و تجاری بین چین و آلمان ناشی از مکانیسم های ارتباطی مستمر و باثبات ایجاد شده بین مقامات عالی این دو کشور جدایی ناپذیر است.

مشاوره همیشه نتایج مثبتی به همراه دارد. به عنوان مثال، در دور ششم رایزنی بین‌دولتی چین و آلمان، هر دو طرف توافق کردند که همکاری‌ها را در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، خودروسازی، فناوری پیشرفته، انرژی‌های نو، اقتصاد دیجیتال و علوم انسانی را بر اساس سود متقابل و نتایج برد-برد تعمیق بخشند. همانطور که در طول سفر نخست وزیر لی انتظار می رفت، دو کشور در مورد موضوعاتی مانند اقتصاد سبز، تغییرات آب و هوایی، تنوع زیستی و وسایل نقلیه الکتریکی بحث و گفتگو کردند.

فرانسه ایستگاه دوم سفر لی است. از زمان سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به چین در ماه آوریل، روابط دوجانبه فعال باقی مانده است.

طی پنجمین نشست شورای کارآفرینان چین-فرانسه در آوریل، ۳۶ شرکت از هر دو طرف ۱۸ قرارداد همکاری در زمینه هایی مانند تولید، صنعت سبز، انرژی های نو و نوآوری امضا کردند. بر اساس گزارش وزارت بازرگانی، سرمایه گذاری فرانسه در چین از ژانویه تا مه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲۹٫۷ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر همکاری های اقتصادی و تجاری، پکن و پاریس همچنین فعالیت های مبادله ای متعددی در زمینه هایی مانند فرهنگ، فناوری و صنعت داشته اند.

روابط چین با آلمان و فرانسه همیشه نمونه های بارز همکاری چین و اروپا بوده است. جهان انتظار دارد که دیدار نخست وزیر لی بتواند منجر به اجماع مثمر ثمری بین چین و کشورهای بزرگ اروپایی شود که بدون شک اقتصاد جهانی را تقویت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا