سخنرانی رهبر چین در اجلاس سران چین- آسیای مرکزی

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین صبح روز جمعه ۱۹ مه، ریاست اجلاس سران چین- آسیای مرکزی را در مرکز کنفرانس بین المللی در شهر شی‌آن استان شاآنشی بر عهده گرفت. وی در سخنرانی اصلی خود، “چهار پیشنهاد” در مورد نوع آسیای مرکزی مطرح کرد.
شی جین پینگ خاطرنشان کرد که در حال حاضر، تغییرات یک قرن در حال شتاب گرفتن است و تغییرات جهان، زمان و تاریخ به شکلی بی سابقه رخ می دهد. جهان به یک آسیای مرکزی با ثبات، مرفه، هماهنگ و متصل نیاز دارد. حق حاکمیت، امنیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورهای آسیای مرکزی باید حفظ شود، مسیر توسعه که به طور مستقل توسط مردم آسیای مرکزی انتخاب شده است باید مورد احترام قرار گیرد و تلاش های منطقه آسیای مرکزی برای تحقق صلح، هماهنگی و آرامش باید مورد پشتیبانی قرار گیرد. هیچ کس حق ایجاد اختلاف و تقابل در آسیای مرکزی ندارد، چه رسد به این که از آن منافع سیاسی خود را طلب کند.

شی جین پینگ اظهار کرد: سال گذشته، ما مشترکا ساخت جامعه چین و آسیای مرکزی با سرنوشت مشترک را اعلام کردیم. این یک گزینه تاریخی است که در عصر جدید و متمرکز بر منافع اساسی و آینده روشن مردم همه کشورها در پیش گرفته ایم. برای ایجاد جامعه چین و آسیای مرکزی با سرنوشت مشترک، باید بر چهار اصل پافشاری داشته باشیم.

اول، پافشاری بر کمک متقابل. در مسائل مربوط به منافع اصلی مانند حق حاکمیت، استقلال، عزت ملی و توسعه بلندمدت به روشنی و محکم از یکدیگر حمایت کنیم.

دوم، پافشاری بر توسعه مشترک. باید همکاری های طرف ها در ساخت مشترک “کمربند و جاده” را ترویج و ابتکار توسعه جهانی را عملی سازیم.

سوم، پافشاری بر امنیت عمومی. ضمن اجرای مشترک ابتکار امنیت جهانی، قاطعانه با دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی کشورهای منطقه و برانگیختن “انقلاب های رنگی” مخالفت داشته باشیم و به طور قاطع با “سه نیروی تروریست، افراط گرا، تجزیه طلب” مقابله کنیم.

چهارم، پافشاری بر دوستی سنتی. با عملی شدن ابتکار تمدن جهانی، دوستی سنتی بین کشورها را ادامه داده و با تعمیق یادگیری از تمدن های مختلف، پایه محکم برای دوستی نسل های آینده ایجاد کنیم.

شی جین پینگ اظهار کرد: چین مایل است با استفاده از فرصت های ناشی از این اجلاس، با همکاری نزدیک با دیگر طرف ها برنامه های مناسب برای این همکاری در پیش گیرد و به روشی مطلوب آن را اجرایی ساخته و گسترش دهد.

او همچنین هشت پیشنهاد برای تقویت همکاری چین با کشورهای آسیای مرکزی مطرح کرد که به شرح زیر است.

یک، تقویت ساخت مکانیسم

شی گفت: چین مکانیسم ها و کمیسیون های فعالان همکاری های دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری و گمرکی را برای همکاری دو طرف ایجاد کرده و پیشنهاد ایجاد مکانیسم های نشست و گفت و گو در زمینه‌های صنعت و سرمایه‌گذاری، کشاورزی، حمل‌ونقل، مدیریت اضطراری، آموزش و احزاب سیاسی را داده است که می تواند به عنوان پلتفرم های مطلوبی برای انجام همکاری ها میان کشورها در نظر گرفته شود.

دو، گسترش روابط اقتصادی و تجاری

رهبر چین اظهار کرد، چین تدابیر بیشتر برای تسهیل تجارت اتخاذ خواهد کرد و ضمن به روزرسانی توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه، تلاشهای لازم برای ایجاد «کانال سبز» محصولات کشاورزی یعنی کانال گذر سریع محصولات کشاورزی در همه گذرگاه های مرزی میان چین و این کشورها، خواهد داشت. او همچنین خبر داد که کشورش فعالیتهای تجاری الکترونیک با کشورهای آسیای مرکزی را تقویت و مراکز کلان تجارت کالاهای عمده فروشی چین و کشورهای آسیای مرکزی را ایجاد خواهد کرد.

سوم، تقویت و تعمیق اتصالات میان کشورها

رئیس جمهور چین خبر داد، چین برای ارتقاء حجم ترابری و حمل و نقل میان چین و کشورهای آسیای مرکزی تلاش می کند و در این راستا، ظرفیت ترابری بزرگراه های چین-قرقیزستان-ازبکستان و چین-تاجیکستان-ازبکستان را افزایش می دهد و مذاکرات درباره پروژه راه آهن چین- قرقیزستان-ازبکستان را بیش از پیش سوق می دهد. او افزود باید نوسازی بنادر موجود را تسریع بخشید و بازارهای حمل و نقل هوایی را به همدیگر بازتر کرد. او همچنین تاکید کرد که باید ساخت مرکز قطارهای چین-اروپا را تقویت و پلتفرم خدمات دیجیتال جامع را برای قطارهای چین-اروپا ایجاد کرد.

چهار، گسترش همکاری در انرژی

شی با ارائه پیشنهاد ایجاد نوعی روابط مشارکتی بین چین و آسیای مرکزی در زمینه توسعه انرژی ها، گفت: باید ساخت خط D خط لوله گاز طبیعی چین-آسیای مرکزی را تسریع بخشیده و ضمن افزایش تجارت نفت و گاز بین طرفین، همکاری در زمینه انرژی و در همه حلقه های زنجیره صنعتی انرژی را تحقق بخشیده و همکاری برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی را تقویت کرد.

پنج، ترویج نوآوری سبز

شی گفت: چین مایل به همکاری با کشورهای آسیای مرکزی در زمینه هایی مانند مدیریت و توسعه زمین شور-قلیایی، صرفه جویی در مصرف آب در تاسیسات آبیاری، ترویج حل بحران زیست محیطی در دریای آرال و حمایت از تاسیس شرکت های فناوری پیشرفته اطلاعات است. او همچنین از مشارکت کشورهای آسیای مرکزی در برنامه های همکاری ویژه تحت ابتکار کمربند و جاده، از جمله فناوری های قابل توسعه پایدار، نوآوری و کارآفرینی و فناوری اطلاعات فضایی دعوت کرد.

شش، افزایش قابلیت های توسعه

رهبر چین اعلام کرد: چین برنامه ویژه مربوط به همکاری برای کاهش فقر با استفاده از علم و فناوری را بین چین و کشورهای آسیای مرکزی تدوین خواهد کرد و «طرح ارتقای فناوری و مهارت های چین-آسیای مرکزی» را به اجرا خواهد گذاشت. او همچنین خبر داد، چین موسسات «کارگاه لوبان» بیشتری در کشورهای آسیای مرکزی راه اندازی خواهد کرد و شرکت های چینی بیشتر را نیز به حمایت از توسعه شرکت های کشورهای آسیای مرکزی تشویق خواهد کرد. او اعلام کرد، به منظور کمک به همکاری چین با کشورهای آسیای مرکزی و توسعه این کشورها، چین منابع مالی ۲۶ میلیارد یوانی  برای تامین مالی یا ارائه کمک های رایگان، مد نظر قرار خواهد داد.

هفت، تقویت گفتگو میان تمدن ها

رئیس جمهور شی جین پینگ کشورهای آسیای مرکزی را به مشارکت در پروژه «جاده ابریشم فرهنگی» دعوت کرد و گفت: در این کشورها مراکز طب سنتی بیشتری راه اندازی و تأسیس مراکز فرهنگی در این کشورها را تسریع خواهد کرد. او از آمادگی چین به ادامه ارائه بورس های تحصیلی دولتی به کشورهای آسیای مرکزی، برگزاری مطلوب سال فرهنگ و هنر مردمی چین و کشورهای آسیای مرکزی و راه اندازی قطار ویژه گردشگری فرهنگی چین– آسیای مرکزی خبر داد.

هشت، حفظ صلح منطقه ای

رهبر چین گفت: چین مایل است به کشورهای آسیای مرکزی برای تقویت توانایی آنها در اجرای قانون، تضمین دفاع ملی و مبارزه با تروریسم کمک بیشتری خواهد داد و همکاری با آنها برای تضمین امنیت را اغاز می کند. او تاکید کرد، طرفها باید به ایفای نقش هماهنگ خود به عنوان همسایه افغانستان برای ترویج بازسازی صلح آمیز افغانستان ادامه دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا