رییس خانه صمت البرز: رفع مشکل حاد تامین برق صنایع درگرو بازسازی صنایع قدیمی است

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان البرز رفع مشکل حاد کمبود و  قطع مقطعی برق بخش صنعت کشور را در گرو بازسازی و نوسازی ماشین آلات و دستگاه های فرسوده صنایع عنوان کرد.

به گزارش مسیحااقتداریان خبرنگار خبر مهم، رضا رضایی در نشست هم اندیشی مدیران شهرک های صنعتی البرز و روسای انجمن های صنایع همگن استان البرز از کمبود انرژی به ویژه کمبود برق به عنوان عمده ترین مشکل در مسیر تولید و صادرات نام برد.

نظام بانکی برای ارایه تسهیلات بازسازی صنایع قدیمی وارد صحنه شود
وی افزودد: بسیاری از سخت افزارها و ماشین آلات صنایع قدیمی بعضا قدمتی ۶۰ ساله دارند، لذا ضروری است نظام بانکی با تمام توان برای ارایه تسهیلات بازسازی اینگونه صنایع وارد صحنه شود تا مشکل حاد کمبود انرژی به ویژه تامین برق صنایع  برطرف شود.

کاهش مصرف برق تا ۳۰ درصد مستلزم بازسازی صنایع قدیمی است
وی تصریح کرد:  با حضور پررنگ نظام بانکی برای ارایه تسهیلات بازسازی و نو سازی صنایع ، در میان مدت کاهش مصرف برق تا مرز ۳۰ درصد را تجربه خواهیم کرد و این اقدام قطعا بستر را برای ایجاد تحول در تولید، تجارت و رونق صادرات مهیا خواهد کرد.

رییس خانه صمت استان البرز گفت: در شرایطی می توانیم شعار پر محتوای رونق اقتصاد را به معنای کامل کلمه تحقق بخشیم که برای رفع موانع تولید به ویژه در صنایع سنتی و قدیمی طرح ها و برنامه های مناسب داشته باشیم.

رضایی با تاکید بر ضرورت رفع موانع بخش تولید اظهار کرد: طی سال های اخیر تولید کنندگان به لحاظ “کمبود امکانات” ، “برخی کم توجهی ها” و “تحریم ها” شرایط سختی را می گذرانند و رفع این موانع در مسیر رونق اقتصاد، نیازمند حمایت حد اکثری دولت و نظام بانکی است.

وی قوانین مخل کسب و کار را از دیگر دغدغه های تولید کنندگان عنوان کرد و افزود: ضروری  است در کشور فضایی ایجاد شود تا در مسیر تهیه ، تدوین و اجرای قوانین نظرات و دیدگاه های کارشناسان بخش خصوصی مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد بدین ترتیب ناهمواری ها در  مسیر توسعه اقتصاد کشور اصلاح و برطرف خواهد شد.

وی در ادامه سخنانش فضای حاکم بر انتخابات ریاست جمهوری را مطلوب و درخور توجه ذکر کرد و گفت: همه کاندید ها مورد تایید ما هستند ، چراکه مورد تایید  شورای نگهبان قرار گرفته اند.

رییس خانه صمت البرز حضور مردم از جمله مجموعه نیروهای بخش تولید در پای صندوق های رای را یک وظیفه همگانی دانست و افزود: یکی از انتظارات به حق بخش خصوصی از دولت چهاردهم انتخاب وزرای اصلح و متخصص درحوزه های مختلف از جمله در بخش تولید است.

رضایی از البرز  به عنوان یکی از مهمترین استان های کشور در حوزه صنعت نام برد و گفت: بیش از  سه هزار واحدصنعتی مهم و استراتژیک در استان فعال است و امیدواریم با همت والای مسوولان در رفع موانع تولید و توسعه درحد انتظار صنایع استان را تجربه کنیم.

حضور فعال صنعتگران در انتخابات اقدامی مهم  در انتخاب رییس جمهور اصلح است

محمد انصاری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز در بخش دیگری از این نشست اعلام کرد: مشارکت گسترده فعالان صنایع  و ده‌ها هزار نیروی زیرمجموعه آنان در انتخابات ر حرکتی مهم در انتخاب رییس جمهوری  اصلح ، مجرب و کاردان می باشد.
وی همچنین از فعالان عرصه تولید به عنوان افرادی نخبه ، با تجربه و آگاه نسبت به مسایل اقتصا ی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نام برد و گفت: حضور این عزیزان در پای صندوق های رای گیری  قطعا در انتخاب  کارآمد ترین رییس جمهور موثر است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات کمبود انرژی در صنایع آنچنان که مطرح می شود شدید نیست گفت: برای رفع این چالش مدیران ارشد حوزه انرژی کشور باید  پاسخگو باشند.

انصاری با استناد به مصوبه مربوط به ماده ۲۵ قانون بهبود محیط کسب و کار که بیش از ۱۰ سال پیش تصویب و ابلاغ شده است گفت: طبق این مصوبه صنایع نباید در اولویت قطع گاز، برق و خدمات مخابرات قرار گیرند و اگر دولت ناگزیر به قطع این خدمات شود ملزم به  جبران خسارت است.

مدیرکل صمت البرز  افزود: استان البرز سال گذشته  بیش از ۳۵ درصد افزایش تولید داشته است و پیشرفت خوبی را در خطوط تولید صنایع البرز تجربه کرده ایم.

انصاری با اشاره به کسب موفقیت در مسیر اجرای طرح جذب نیرو های دانشجویی در واحد های صنعتی البرز گفت: این طرح موفقی بود که می توان با ادامه دادن آن مشکلات بسیاری از صنایع استان را بر طرف کرد .

اجرای برنامه پنجساله هفتم نوید دهنده رشد اقتصاد “عدالت محور” است موضوعی بود که علی حدادی نماینده مردم طالقان، نظرآباد، ساوجبلاغ و چهار باغ در مجلس در این نشست به آن پرداخت و گفت:اجرای برنامه پنجساله هفتم پیش رو دولت چهاردهم را نوید دهنده رشد اقتصاد عدالت محور عنوان کرد.

حدادی تصریح کرد: آن چیزی که تحت عنوان برنامه پنجساله در مجلس یازدهم مصوب و به قانون تبدیل شده است لازم الاجرا است.

وی گفت: “رشد صادرات نفتی” و “غیر نفتی” ، “رشد تولید و تامین آب و برق” و نیز “رشد و توسعه معادن” از محورهایی است که مورد تاکید برنامه پنج ساله پیش روی دولت چهاردهم قرار گرفته است.

وی با اشاره به مشکل خام فروشی که چالش جدی را برای کشور ایجاده کرده است افزود: برای رفع این مشکل باید صنایع تبدیلی مورد حمایت و توجه قرار گیرد.

نماینده مردم طالقان، نظرآباد، ساوجبلاغ و چهار باغ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در بخش صنایع تبدیلی به دنبال  توسعه واحد های دانش بنیان هستیم  و دانش بنیان ها و نیز ماشین الات صنایع باید به روزرسانی شوند.

حدادی با تاکید بر ضرورت اثر گذاری بخش خصوصی در حکمرانی مردم به معنای واقعی، بر ضرورت اصلاح برخی قوانین تاکید کرد و گفت: مشکلات امروز صنعت و بانک ها با تئوری برطرف نخواهد شد و باید اقدامات عملی صورت گیرد.

وی افزود: در حالی که البرز به عنوان یک استان مهم مطرح است ، اما متاسفانه تا کنون زیر ساخت های آن فراهم نشده است و این مشکل در شرایطی است که استان در صنعت و کشاورزی از ظرفیت خوبی برخوردار است.

وی به ضعف حاکم در حیطه اختیارت بانک های البرز اشاره کرد و گفت: این مشکل عمدتا از سرمایه در گردش ، نقدینگی  و بخش مهم ارزی سرچشمه گرفته و تولید کنندگان استان را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی از البرز به عنوان یک استان ضعیف در بحث سرانه های درمان و آموزش نام برد و ضرورت رفع اینگونه مشکلات را مورد تاکید قرار داد.

حدادی اظهار کرد: در حالی که البرز از نظر  منابع در امدری جزو ۱۰ استان اول کشور  است ، ولی در توزیع  اعتبارات و نقدینگی بانک های استان اختیارت لازم را ندارند و این مساله به یک مشکل جدی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی در برنامه هفتم توسعه دیده شده است و امیدواریم با  انتخاب کاندیدای اصلح و مجرب  این برنامه به نحو مطلوب عملیاتی و اجرا شود.

وی اصلاح نظام بانکی را ضروری عنوان کرد و گفت:  قوانین بانک مرکزی و قانون تجارت که مربوط به ۶۰ سال قبل است اکنون اصلاح شده است و امیدواریم  کسی که اشرافیت دارد انتخاب و قوانین جدید را عملیاتی کند.

نماینده مردم طالقان، نظرآباد، ساوجبلاغ و چهار باغ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری مشکل قطع برق و کمبود سوخت صنایع استان گفت: در این زمینه با وزرای نیرو و صنایع مذاکراتی را در مجلس انجام داده ایم و  این مهم را تا کسب نتایج مطلوب پیگیری خواهیم کرد.

وی  با تاکید بر تشکیل کارگروه تخصصی و مشورتی صنعت، معدن و تجارت درخانه صمت استان البرز گفت: این کارگروه می تواند به عنوان  بازوی مشورتی بنده  در کمیسیون صنایع در مجلس قرار گیرد و با طرح موضوعات و پیشنهاد های  مهم ، در رفع مشکلات صنایع ملی و استانی راهگشا خواهد بود.
گفتنی است، این نشست با حضور نماینده طالقان، نظرآباد، ساوجبلاغ و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی و اعضای هیأت مدیره خانه صمت و  با هدف رفع چالش های پیشرو صنایع در خانه صمت استان برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا