روند دلارزدایی جهانی در حال سرعت گرفتن است

با توجه به اینکه ایالات متحده تدریجا نفوذ خود در اقتصاد جهانی را از دست می‌دهد، کشورهای بیشتر و بیشتری شروع به کنار گذاشتن استفاده از دلار آمریکا کرده‌اند و روند «دلارزدایی» سرعت یافته است.

در حال حاضر، شمار روزافزونی از کشورها مانند برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در حال جایگزین کردن دلار با ارزهای خودشان در تجارت خارجی هستند. برای مثال چین با برزیل برای استفاده از ارزهای یکدیگر در تجارت دوجانبه به توافق دست یافته است. چین همچنین اخیرا وارد یک توافق گازی با فرانسه شد تا جایگاه بین‌المللی یوان مورد تایید مجدد قرار بگیرد و قبضه دلار بر تجارت جهانی تضعیف شود.

علاوه بر این، عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان تمایل خود را به شروع تجارت با ارزهای غیر از دلار ابراز داشته است.

روزگاری ایالات متحده در چشم انداز اقتصادی جهان با رویکردی متکبرانه سعی داشت از قدرت هژمونی دلار برای تضعیف توان برخی کشورها به وسیله موسسات استقراض بین‌المللی مانند «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی»، استفاده کند. برای مثال، کشورهایی مانند ایران و روسیه از سیستم‌های مالی مبتنی بر دلار مانند سوئیفت  کنار گذاشته شدند. در مقیاس جهانی (به ویژه در جهان اسلام و آمریکای لاتین) ایالات متحده همچنان به تکیه بر هژمونی دلار برای اجرای راهبردهای نواستعماری خود ادامه می‌دهد و کشورهای بیشتر و بیشتری را مجبور فاصله گرفتن از آمریکا می‌کند.

هژمونی دلار گزینه دیگری را برای این کشورها جز شروع برنامه ریزی برای مقابله با این هژمونی باقی نگذشته است. تاریخ کشورهای سراسر جهان گویای آن است که ارتباطی ناگزیر میان وضعیت اقتصادی یک کشور و زبان آن وجود دارد. در جهان امروز، احساسات ضد آمریکایی در حال رشد است. به عنوان یک واکنش زنجیره‌ای جایگاه انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

به موازات آنکه جایگاه چین در صحنه اقتصادی جهان روز به روز تقویت می‌شود، زبان چینی شروع به نشان دادن جذابیت خود کرده است. اکنون زمان آن فرا رسیده دوره‌های زبان چینی وارد سیستم‌های آموزشی شود، دانشجویان با زبان، فرهنگ چینی و مزیت صنعتی آن آشنا شوند و خود را برای آینده‌ای نه چندان دور آماده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا