رشد بهره‌وری ستون اصلی توسعه اقتصاد کشور است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رشد بهره‌وری را ستون اصلی توسعه اقتصاد کشور دانست و گفت: استان البرز در حوزه اشتغال‌زایی خدمات‌محور پیشرو است.

به گزارش مسیحا اقتداریان خبرنگار خبر مهم، «سیدصولت مرتضوی» در کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام و با اشاره به فضیلت ماه مبارک رمضان، گفت: این‌که در ماه مبارک رمضان خارج از وظیفه خود به امور مردم و مسلمانان بپردازیم جای خوشحالی و خرسندی دارد.

وی با بیان این‌که به برکت این ایام مردم ایران از همه فراز و نشیب‌ها به سلامتی عبور می‌کنند، اضافه کرد: تلاش‌های دشمن نقش برآب می‌شود و پس از گذشت بیش از ۴۰ سال بنا به تعبیر مقام معظم رهبری مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلف چه از حیث عمق استراتژیک و چه از حیث توانمندی‌های صنعتی افزایش پیدا کرده است.

مرتضوی با تأکید بر این‌که طی بررسی سطحی متوجه خواهیم شد دولت امروز آمریکا از دولت قبلی ضعیف‌تر است و این روند سال‌هاست در آمریکا اتفاق افتاده است، اضافه کرد: جنگ نرم ما موفق شد جغرافیای سیاسی جهان را تغییر دهد.

وی با بیان این‌که موفقیت امروز به برکت خون شهدا و خدمات ارزنده مدیران جهادی است، اضافه کرد: جنگ ترکیبی دشمن و تمام تیرهایی که رها کردند به خودشان برگشت.

وزیر کار با اشاره به این‌که دشمن در حوزه اقتصادی تلاش داشت تا ما را زمین‌گیر کند، اضافه کرد: انسان‌های خودفروخته را بزک کردند و برنامه ساختند، اما نهایتاً می‌بینید که امروز حوزه اقتصاد در حال پیشرفت است.

مرتضوی با اشاره به همکاری ایران و عربستان و دیگر کشورهای همسایه و توسعه‌یافته، اضافه کرد: تئوری ایران‌هراسی که از سوی استکبار شکل گرفته بود امروز به تئوری مودت تبدیل شده است.

به‌ گفته وی، طبق بیانات مقام معظم رهبری سال ۱۴۰۲، سال مهار تورّم و رشد تولید خواهد بود و برداشت ما این است که با رشد تولید، تورّم مهار خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر این‌که رشد تولید بدون شک تورم را کاهش می‌دهد، اضافه کرد: افزایش بهره‌وری در کنار رشد تولید، ستون فقرات کشور را مستحکم خواهد کرد.

وی با اشاره به حوزه اشتغال تصریح کرد: بالغ بر هدف‌گذاری‌ها در استان البرز شغل ایجاد شده است، این آمار به شیوه‌های مختلفی راستی‌آزمایی شده است که همگی آن بیانگر واقعیت آمار است.

مرتضوی با تأکید بر رشد و توسعه حوزه‌های اشتغال و مسکن تصریح کرد: فقر باید به شکل کامل ریشه‌کن شود و باید جوری رفتار کنیم که در کشوری که برای امام زمان‌(عج) است، آمار منفی وجود نداشته باشد.

وزیر کار، البرز را پیشران در حوزه اشتغال خدمات‌محور برشمرد و ادامه داد: طبق آماری که از سوی مدیران استانی ارائه شد، ۱/۸ درصد محصولات کشاورزی کشور در البرز رشد می‌کند و معتقدیم اگر به دانش بهره‌وری مسلط شویم راندمان در حوزه دامی و کشاورزی بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این‌که رفع موانع تولید نیازمند رصد و پایش دقیق است، اضافه کرد: هدف‌گذاری برای سال جدید بیش از یک میلیون فرصت شغلی است که انتظار داریم البرز پیشران باشد.

مرتضوی معدل پوشش بیمه تأمین اجتماعی در کشور را ۴۹ میلیون نفر برشمرد و گفت: البرز باید متناسب با نیاز استان و هدف‌گذاری کشوری اقدام کنند، سعی داریم با وزارت بهداشت در این حوزه تفاهم‌نامه داشته باشیم تا از موازی‌کاری جلوگیری شود.

وی با اشاره به این‌که البرز ظرفیت‌های مناسبی در توسعه اشتغال و کارآفرینی دارد، متذکر شد: توجه به تولید کشاورزی و دامی به ویژه کشت گلخانه‌ای یکی از ظرفیت‌های بزرگ استان در این حوزه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که باید در حوزه اشتغال با اشتغال‌زایی برای اقشار مختلف جامعه در موضوع ازدواج هم گام‌های موفقی برداریم، اظهار کرد: رفع مشکلات موجود در حوزه اشتغال، موضوعات و موارد پیرامونی آن همانند ازدواج، مسکن و … را هم کنترل خواهد کرد.

وی تلاش‌های صورت گرفته در موضوع اشتغال استان البرز را مناسب دانست و افزود: در این حوزه به شیوه‌های مختلفی راستی‌آزمایی شده است که معدل آن مؤید توسعه اشتغال در سطح استان است.

مرتضوی گفت: باید با اصلاح قوانین موانع پیش‌روی اشتغال‌آفرینی را برداریم و در این راستا بهبود محیط کسب‌وکار برای بخش خصوصی را در نظر داریم.

وی تصریح کرد: ترویج اقتصاد تعاونی را نیز به صورت ویژه مدنظر قرار داده‌ایم که براساس سیاست‌های خروج از بنگاه‌داری و توسعه اقتصاد مقاومتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا