راز جذابیت بازار چین برای «ایلان ماسک» و دیگر غول‌های تجاری آمریکا چیست؟

چه واشنگتن دوست داشته باشد چه نداشته باشد، چین همچنان یک بازار مهم برای غول‌های تجاری برتر آمریکاست.

تکرار روز افزون سیاست «جدا شدن» از اقتصاد چین توسط ایالات متحده، با استقبال خوبی از جانب مدیران عامل «تسلا»، «توئیتر»، «اسپیس ایکس» و دیگر شرکت‌ها مواجه نشده است.

تسلا یکی از ارزنده‌ترین خودروسازان جهان قصد دارد جایگاه خود در بازار چین را تقویت کرده و از احیای اقتصادی پس از لغو محدودیت‌های کرونا استفاده کند.

چین بزرگترین بازار دنیا برای خودروهای جدید و خودروهای جدید برقی است به گونه‌ای که تقریبا از هر چهار خودروی فروخته شده در چین طی سال ۲۰۲۲ یکی برقی بود و ۶۰ درصد فروش جهانی خودروهای برقی در این کشور آسیایی اتفاق افتاد. چین همچنین دومین بازار بزرگ تسلا به حساب می‌آید و در سال ۲۰۲۲ موفق شد حدود ۴۴۰ هزار دستگاه خودرو در چین به فروش برساند که حدود یک سوم فروش کلی آن محسوب می‌شود.

حالا که محدودیت‌های کرونایی برداشته شده، دوره جدیدی از احیای اقتصادی آغاز شده به گونه‌ای که باعث شده ظرفیت بازار چین آزاد شود.

اقدام دولت چین در ترویج چشمگیر استفاده از خودروهای الکتریکی به عنوان راه حلی برای آلودگی هوای شهرها هم به بازار آن را برای روند کنونی برقی سازی جهانی مناسب‌تر کرده است.

ایلان ماسک با آگاهی کامل از این موضوع مشتاق حفظ جایگاه خود در چین به عنوان بازار کلیدی خود است به گونه‌ای که قادر نیست آن را رها کند.

در مقیاسی گسترده‌تر، چین پس از سه سال نوسان ناشی از کرونا به شکلی مصمم به تجارت بازگشته و خواستار پیشرفت و برقراری مجدد روابط با بقیه نقاط جهان است.

«لی چیانگ» نخست وزیر چین در دیدار با گروهی از مدیران جهانی در حاشیه «نشست توسعه چین» که ماه مارس در پکن برگزار شد، وعده شرایط تجاری بهتر برای شرکت‌های خارجی را مطرح کرد.

وی تاکید کرد: چین درهای خود را بیشتر و بیشتر باز خواهد کرد.

پکن با تمرکز بر رشد اقتصادی، تعهد خود را برای پرداختن به نگرانی‌های شرکت‌های خارجی و عمل به وعده‌های خود برای هماهنگی با قوانین اقتصادی و تجاری بین‌الملل، برخورد برابر با سرمایه گذاری‌های خارجی و تسهیل تجارت و سرمایه گذاری با حذف کنترل‌های دولت، نشان داده است.

عزم چین برای بازتر کردن درهای خود همچنین با مرکز تولید جهانی بودن عجین شده و بازار آن یک نیروی محرکه مصرف به حساب می‌آید که مداما بر روندهای مصرف جهانی تاثیر گذاشته و موفقیت شرکت‌های خارجی در چین را برای توانایی رقابت جهانی آنها حساس‌تر کرده است.

به نظر می‌رسد ماسک و دیگر غول‌های تجاری آمریکا با پکن هم‌نظرند که روابط ایالات متحده-چین یک بازی مجموع صفر نیست و دو طرف می‌توانند برای تضمین یک محیط تجاری جهانی‌شده که آسیب پذیری کمتری نسبت به تنش‌های سیاسی دارد، همکاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا