جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای؛ رویداد بزرگ نور و فیلم

امسال مصادف است با سی امین سال برگزاری فستیوال بین‌المللی فیلم شانگهای. طی ۳۰ سال گذشته، این جشنواره بین‌المللی فیلم بر رویکرد خود یعنی «آسیایی بودن، تمرکز بر چین و حمایت از تازه واردها» تاکید کرده و شکوفایی تاریخی را به ثبت رسانده و شاهد سبک دوران‌ها بوده است.

فستیوال بین‌المللی فیلم شانگهای به عنوان سریع الرشد ترین جشنواره فیلم با طبقه بندی A در جهان شهرت دارد. جایزه جام طلای جشنواره فیلم امسال پر از کیفیت است. در میان ۵۳ اثری که برای شرکت در بخش رقابت اصلی انتخاب شده‌اند، تازه واردهای آسیایی، مستندها، انیمیشن‌ها و فیلم‌های کوتاه دارای مزیت اکران‌اولی هستند.

هیات داوران بخش رقابت اصلی برای کسب «جایزه جام طلایی» جشنوراه فیلم شانگهای متشکل از «جرزی اسکولیموفسکی» کارگردان لهستانی و «آکتان عبدکالیکوف» کارگردان قرقیزستانی، «کریستین فری» کارگردان سوئیسی، «تارو ماکی» کارگردان انیمیشن‌های ژاپنی و «جیائو شیونگ‌پینگ» تهیه کننده چینی هستند که رهبری ۲۱ داور از ۱۲ کشور و منطقه را برعهده دارند.

فستیوال بین‌المللی فیلم شانگهای با اهدای جوایز جام طلایی به فیلمسازان بین‌المللی و حرفه‌ای از فیلم‌ها به عنوان یک حلقه وصل برای تداوم تبادل عمیق یادگیری متقابل ناشی از فرهنگ‌های فیلم کشورهای مختلف، گروه‌های قومی و مناطق بهره می‌برد.

امسال همچنین مصادف است با دهمین سالگرد «ابتکار کمربند و جاده» و جشنواره فیلم شانگهای هم پنجمین سالگرد تاسیس «اتحادیه فستیوال فیلم کمربند و جاده» و تاسیس هفته فیلم «کمربند و جاده» را جشن می‌گیرد.

طی پنج سال گذشته جشنواره فیلم شانگهای از مزیت‌های سکوی خود برای تداوم ترویج تبادلات و همکاری میان موسسات فیلم و فیلمسازان کشورهای کمربند و جاده بهره برده و اتحادیه حلقه دوستان را  قویتر کرده است.

دوستان جدید و قدیم در شانگهای گرد هم می‌آیند و با پایبندی به مفهوم هماهنگی در عین داشتن اختلافات، یادگیری متقابل و سود متقابل، طرح اقدام «نور و سایه روشنگر راه است» را با بهره گیری از نوآوری و ادغام عمیق چند فرهنگیِ کمربند و جاده، به پیش می‌برند.

جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای متعهد به ساخت پلی برای تبادلات مردم با مردم، ادغام فرهنگی و پیوندهای مردم با مردم است. این رویداد بزرگ نور و فیلم، فیلمسازان و شرکت‌های فیلمسازی از سراسر جهان را گرد هم آورده است.

طی رویداد «شب فیلم و تلویزیون چین ۲۰۲۳» که در حین جشنواره شانگهای برگزار می‌شود، رادیو و تلویزیون مرکزی چین از مفهوم نوآورانه «اندیشه+هنر+فناوری» برای تمرکز بر تداوم خلق فیلم‌ها و محصولات تلویزیونی با کیفیت‌تر توسط حرفه‌ای‌های فیلم و تلویزیون چین بهره خواهد برد و به جهانیان تصویری باورپذیر، دوست‌داشتنی و قابل‌احترام از چین ارائه خواهد داد.

جشنواره فیلم شانگهای طی ۳۰ سال گذشته بر الهام گرفتن از روح شهر شانگهای یعنی جامعیت، به دنبال تعالی بودن، خرد و فروتنی تاکید کرده است.

فستیوال کنونی فیلم شانگهای تدریجا بخش‌های جانبی ویدئوهای کوتاه «۱+۶»، فیلم‌های کوتاه «جین‌جوئه»، اردوهای آموزشی سرمایه گذاری، سرمایه گذاری پروژه فیلم و واحد استعداد جدید آسیایی «جین‌جوئه» را تشکیل داده است.

در واقع این سیستم گام به گام آموزش تازه واردها به جوانان علاقه مند به پیوستن به صنعت فیلم اجازه می‌دهد تا مسیری برای رشد و پرورش رویاهایشان داشته باشند.

طی این جشنواره فیلم، ۱۲ نشست موضوعی بر نوآوری و توسعه کل زنجیره صنعت فیلم و ارائه توصیه و پیشنهادات برای ساخت یک فیلم قوی تمرکز خواهد کرد.

نشست افتتاحیه موسوم به «نور و سایه جهان و چین را به هم پیوند می‌دهد»، چهره‌های مطرح صنعت فیلمسازی در داخل و خارج را برای کمک به ساخت الگویی جدید از همکاری بین‌المللی در فیلم چین طی دوره جدید و ارتقاء توسعه با کیفیت صنعت فیلم در دوره جدید دعوت می‌نماید.

«جرزی اسکولیموفسکی» کارگردان لهستانی در نشست هیات داوران جایزه جام طلایی درباره زندگی سینمایی خود صحبت خواهد کرد و تلاش بی امانش برای به تصویر کشیدن جهان را به اشتراک می‌گذارد.

نشست نورآوری آموزشی فیلم به متاورس، هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها و مفاهیم در دوره کنونی می‌پردازد و به این نکته اشاره می‌کند که موضوع آموزش در فیلمسازی چگونه می‌تواند با این روند جدید توجه شمار زیادی را در صنعت فیلمسازی به خود جلب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا