تهران سیاهپوش عزای حسینی می شود

🔹رضاصیادی مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرتهران در‌تشریح برنامه های سازمان زیباسازی در ماه محرم از سیاه پوش شدن و آماده سازی ویژه پایتخت با همکاری هیئت‌های عزاداری و عاشقان حسینی جهت برگزاری سوگواری ایام شهادت اباعبدالله الحسین (ع) خبر داد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به آماده سازی پایتخت برای سوگواری ایام محرم و شهادت اباعبدالله الحسین (ع) گفت؛ رویکرد سازمان برای محرم امسال مردم محور بوده و سعی ما براین است تا مراسم سیاهپوشان با مشارکت هیئت‌های مذهبی و تشکل های مردمی و کلیه عاشقان حسینی برگزار شود.

صیادی تاکید کرد؛ بر همین اساس اقلام فرهنگی و پرچم های عزاداری حسینی توسط سازمان در اختیار مساجد و هیئت‌های مذهبی و عزاداری قرار گرفته است. صیادی افزود: سازمان زیباسازی از ماه‌های گذشته درصدد برگزاری رویدادهای مهم فرهنگی با محوریت ماه محرم و اکران آثار هنرمندان عاشورایی در سطح شهر تهران بوده است.

وی افزود: اکران‌های فرهنگی ماه محرم با دو رویکرد “نگارخانه عاشورایی تهران” و “کتیبه های خطی اشعارعاشورایی” در فضای شهری پایتخت انجام شده است که در اکران های نگارخانه عاشورایی عناصر مرتبط با فرهنگ عاشورا و محرم به نمایش در آمده و کتیبه ها نیز اشعار شاعران سوگوارحسینی را یادآور می‌شوند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران در ادامه با اشاره به برگزاری رویداد نقاشی خط “نشان عاشقی” و پارچه نویسی “کاتبان سوگ” از این دو رویداد به عنوان راویان هنر و فرهنگ عاشورایی یاد کرد و افزود: در رویداد “نشان عاشقی” بیش از ۳۰۰ اثر منتخب نقاشی خط (کالیگرافی) توسط هنرمندان بر روی علم‌های عاشورایی نقاشی و خطاطی کرده که در سطح شهر تهران اکران خواهند شد.

به گفته صیادی در رویداد “کاتبان سوگ” که خطاطی اشعار عاشورایی بر روی پارچه‌ها است نیز ۵۰ هنرمند ، ۲۵۰ اثر را با استفاده از اشعار محرم و عاشورایی کتابت کرده‌اند که در فضای شهری پایتخت اکران خواهند شد.

وی با اشاره به اهتزاز صدها ابر پرچم و هزاران پرچم سیاه عزاداری در سطح شهر افزود: با اهتزاز ۴۵۰ ابر پرچم، ۵۰۰ هزار متر ریسه مشکی، ۵۰ هزار کتیبه سیاه، ۲۰۰هزار پرچم طرح دار و بزرگراهی پایتخت سیاهپوش عزای حسینی شده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران با اشاره به برپایی خیمه عاشورایی در میدان هفت تیر از رونمایی دو اثر حجمی، مرغ تیغه علامت و اسب ذوالجناح و جانمایی اثرعصر عاشورا در این میدان خبر داد.

رضاصیادی با بیان اینکه در ماه محرم شاهد اجرای دو اثر نوری در تهران خواهیم بود، افزود؛ ۳۱ اثر حجمی‌ شمعدانی نوری به ارتفاع ۳ متر و از جنس فلز در میدان هفت تیر و میدانگاه سعدی جانمایی خواهند شد. همچنین اثر حجمی بین‌الحرمین با نورپردازی ویژه در کنار آرامگاه شهدای گمنام دریاچه چیتگر از دیگر خلاقیت‌های اداره نور و مبلمان شهری سازمان زیباسازی شهر تهران است که برای ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اجرا خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا