تشریح سرانه مصرف انرژی در ۵۹۲ ساختمان شهرداری تهران

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مطرح کرد:همکاری و تعامل بین دولت و شهرداری به منظور کاهش مصرف انرژی با هدف بهبود وضعیت محیط زیست شهر تهران در دستور اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، “حلیا سادات حسینی شکرابی” با اشاره به رویکرد محیط زیستی مدیریت شهری جدید، گفت: با توجه به تعداد ساختمان‌های تحت تملک شهرداری، پایش مصارف و اجرای راهکارهای کاهش مصرف در ساختمان‌ها یکی از اقدامات موثر شهرداری تهران جهت نیل به ارتقاء کیفیت محیط زیست شهری است.
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: نتایج بررسی‌های صورت گرفته بر روی ساختمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران نشان می‌دهد که مجموع میزان مصارف در ۵۹۲ ساختمان مورد بررسی در سال ۱۴۰۱،  ۹۵۴.۱۹۹ لیتر آب، ۶۵.۲۷۰.۴۱۵ کیلووات ساعت برق و ۱۳.۰۵۵.۹۳۷ متر مکعب بوده است و در سال ۱۴۰۰ این میزان برای آب،
۱.۱۰۱.۳۸۹ لیتر، برای برق۷۰.۷۶۴.۸۱۹ کیلووات ساعت و برای گاز ۲۱.۲۹۸.۳۵۲ متر مکعب بوده است.

وی ادامه داد: نتایج بدست آمده از مقایسه مقادیر سرانه مصرف حامل های انرژی در مجموع ساختمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران حاکی از آن است که تغییرات سرانه در میزان مصرف آب در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۵ درصد کاهش، سرانه مصرف برق ۷ درصد کاهش و سرانه مصرف گاز ۳۶ درصد کاهش داشته است،که این تغییرات منجر به کاهش ۱۶ درصدی در سرانه مصرف انرژی سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ شده است.

همچنین از دستاوردهای مهم دیگر کاهش ۵.۷۶۵.۳۴۷ کیلووات ساعتی در میزان مصرف برق در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ می توان به کاهش انتشار ۴۳۷۴ تن گاز CO2 اشاره نمود.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای کامل بخشنامه های ابلاغی وزارت کشور در خصوص میزان مصرف آب، برق و گاز و نظارت دقیق بر تنظیم دمای محیط کار بر روی ۱۸ درجه سانتیگراد، افزایش بهره وری از نور طبیعی از طریق کاهش میزان روشنایی راهرو ها و ادارات ، اصلاح مشع، تنظیم دمای دیگ، انجام معاینه فنی موتورخانه ها، استفاده از آب چاه در پر کردن چیلر، عدم استفاده از آب شرب در آبیاری فضای سبز و…. منجر به این میزان کاهش در مصارف شده است، افزود شناسایی دقیق کلیه اشتراکات و انشعابات متعلق به ساختمان های شهرداری تهران و پایش دوره ای و مستمر میزان مصارف می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی و منابع داشته باشد.
حسینی با تاکید بر اینکه تفاهم نامه منعقده فی مابین شهرداری تهران و وزارت نیرو در حوزه مدیریت مصرف آب و انرژی گامی موثر در راستای پیشبرد اهداف بهینه سازی در سایر فضای متعلق به شهرداری تهران به ویژه بوستان های شهری می گردد، گفت: امید است از طریق تعامل مستمر با حوزه‌های ذیربط بتوان در جهت کاهش مصرف حامل‌های انرژی که یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر آلودگی هوا و همچنین حفاظت از منابع می باشد، گام برداشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا