تاکید رهبر چین بر توسعه هماهنگ گروه شهرهای «جینگ-جین-جی»

گروه شهرهای «جینگ-جین-جی» چین به مجموعه شهرها متشکل از پکن پایتخت، تیان جین و شهرهای استان «هه بی» اطلاق می‌شود. ایجاد این گروه شهرها در سال ۲۰۱۴ مطرح شده و راهبردی کلیدی برای انتقال کاربردهای غیرپایتختی از شهر پکن به دیگر مناطق و حل مشکلات کلانشهری مانند ترافیک و آلودگی محسوب می‌شود.

در این پس زمینه بود که «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین به استان هه بی سفر و در جریان آن، بر توسعه هماهنگ گروه شهرهای «جینگ-جینج-جی» تاکید کرد.

وی چهارشنبه از شهر «شیونگ آن» استان «هه بی» که در استراژی «جینگ-جین-جی» نقش فوق مهمی ایفا می‌کند، بازدید و در روزهای بعدی، به شهرهای «تسانگ جو» و «شی جیا جوانگ» استان سفر کرد. رهبر چین در این سفرها نه تنها به میان مزارع رفته بلکه از یک پژوهشگاه تراشه هم بازدید کرد تا با تلاشهای صنایع های‌تک استان آشنا شود.

توسعه باکیفیت

سمینار «توسعه هماهنگ منطقه جینگ-جین-جی» هم جمعه با حضور رئیس جمهور شی جین پینگ برگزار شد. شی در سخنرانی خود در این سمینار، دستاوردهای اقتصادی استان «هه بی» را مورد ستایش قرار داده و از مقامات محلی خواست همچنان به توسعه باکیفیت پایبند باشند.

شی در بازدید از پژوهشگاه تراشه شهر «شی جیان جوانگ» مرکز استان «هه بی» نیز خواهان آن شد که محققان پژوهشگاه تلاش‌های بیشتری در پیشتازترین فناوری‌های دنیا را به عمل آورند. لازم به ذکر است این پژوهشگاه از سال ۱۹۵۶ همیشه روی نیمه‌هادی‌ها (نیمه‌رساناها) کار کرده و بیش از ۶۰ نوع محصول نیمه هادی پیشتاز کشور را توسعه داده است.

شی ابراز امیدواری کرد که استان هه بی در روند توسعه تحریک شده با نوآوری و «سبز کردن» الگوی رشد اقتصادی به پیشرفت‌های بیشتری نائل آید.

 

توسعه هماهنگ منطقه «جینگ-جین-جی»

رئیس جمهور شی جین پینگ در سمینار فوق همچنین یادآور شد که استراژی توسعه منطقه «جینگ-جین-جی» به نیازهای چین ناشی از تحقق توسعه باکیفیت در عصر جدید پاسخ داده و یکی از مسیرهای موثر مدرنیزاسیون سبک چینی است.

در ۹ سال گذشته پس از آغاز اجرای استراتژی توسعه منطقه «جینگ-جین-جی»، نتایج فراوانی نیز در زمینه‌های بروزرسانی صنایع، مدیریت حمل و نقل و حفاظت از محیط زیست به دست آمده و ارزش تولید ناخالص این منطقه در سال ۲۰۲۲ به ۱۰ تریلیون یوان (۱ تریلیون و ۴۴۰ میلیارد دلار) رسیده که ۱٫۸ برابر سال ۲۰۱۳ بود.

به منظور توسعه بیش از پیش استان «هه بی»، چین در سال ۲۰۱۷ ایجاد منطقه جدید «شیونگ آن» واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی پکن را اعلام کرد. رئیس جمهور شی جین پینگ نیز چهارشنبه در بازدید از منطقه «شیونگ آن» تاکید کرد، فرایند سازندگی این منطقه ویژه اکنون وارد مرحله خاصی شده که باید همزمان به هر دو بعد ادامه فعالیت‌های ساخت‌و‌‌ساز انبوه و تخلیه کاربردهای غیرپایتختی از پکن اهمیت داد.

در حال حاضر شرکتهای دولتی تحت نظارت دولت مرکزی چین در منطقه نوین «شیونگ آن» ۱۴۰ شرکت زیرمجموعه یا شبعه را افتتاح کرده‌اند. به علاوه، بیش از ۳۰۰۰ شرکت ثبت شده در شیونگ آن نیز سرمایه گذاران پکنی دارند.

 

مرکز استعدادها

«شیونگ آن شهری جوان و باپتانسیل است». این ارزیابی «جائو تسان» کارمند شرکت شهرسازی شیونگ آن استان هه بی از منطقه نوین شیونگ آن بود. او که اهل پکن است، حالا تصمیم گرفته است با همسر خود به شیونگ آن مهاجرت و زندگی در آنجا را آغاز کند.

جائو در واقع یکی از ۱۰۰ هزار جوان مستعد است که به دلیل سیاست‌های تسهیلی، خدمات عمومی و محیط سرسبز شهر شیونگ آن، مجذوب این شهر شده است.

آقای شی همچنین در سمینار جمعه از مقامات محلی خواست شیونگ آن را به یک مرکز جذب استعدادها تبدیل کنند تا به خودکفایی فناوری برسد.

رئیس جمهور شی جین پینگ همچنین بر اشتغالزایی سطح بالای شیونگ آن تاکید کرده و گفت امیدوار است توسعه گروه شهرهای «جینگ-جین-جی» در سطوح بالاتری صورت گرفته و به سرمشق دیگر نقاط کشور در مدرنیزاسیون سبک چینی تبدیل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا