بی بی سی ابزاری سیاسی پشت نقاب رسانه

برخی رسانه‌های ایران فاش کردند که بی بی سی فارسی و کانالش در تلگرام در جریان اعتراضات اخیر در تهران و برخی شهرهای ایران، معترضان را دعوت به آشوب و اغتشاش کرده و از آنها خواسته بود که فیلم‌های تخریب اموال عمومی را از طریق یک شماره تماس واتس‌اپ به آنها ارسال کنند.

بی بی سی فارسی حتی فیلمی از آتش زدن یک دادسرا و همچنین یک خودرو در خیابان ستارخان که یک فیلم آرشیوی بود، به عنوان «فیلم‌هایی که تازه به‌دست‌شان رسیده» منتشر کرد.

باید گفت این رفتار اتفاقی نیست. بی بی سی این سری حیله‌های خود را قبلا در بسیاری از نقاط دیگر جهان تکرار کرده است. مثلا در چین، مدت‌های طولانی در مسائل مربوط به هنگ کنگ و شین جیانگ به انتشار اطلاعات تحریک آمیز و تحریفی پرداخته و این امر نیز مستقیما باعث منع پخش این کانال جهانی در چین شده است.

البته برخی‌ها همچنان به شعار «استقلال، عدالت و بیطرفی» بی بی سی اعتماد کامل دارند و جرات زیر سوال بردن این شبکه را ندارند.

حال برای بررسی به اصطلاح «بیطرفی» بی بی سی نگاهی به چگونگی برنامه‌سازی آنها بیاندازیم.

برخلاف برنامه‌های بی ‌بی‌ سی که برای داخلبریتانیا تهیه و پخش می‌شود، این کانال‌ بین‌المللی اصلا تحت نظارت هیچ نهادی قرار ندارند و در واقع خارج از کنترل هستند.

در بریتانیا، همه رسانه‌ها تحت نظارت OFCOM(اداره ارتباطات بریتانیا) قرار دارد، به جز کانالبین‌المللی بی ‌بی‌ سی. کانال بین‌المللی بی ‌بی‌ سیدر واقع معاف از هر مسئولیت حقوقی و مجازات‌های احتمالی در بریتانیاست. لذا، مهم نیست که چقدر گزارش‌های جعلی تولید کند و آیا قوانین کشورهای دیگر را نقض کرده و یا به تحریکشورش‌ها، نفرت، تبعیض و اختلافات در دیگر کشورها بپردازد. مهم این است که، دولت بریتانیا وسازمان‌های مجری قانون آن کشور از نقض قانون و شایعه‌سازی و اختلاف افکنی این ابزار رسانه‌ای چشم‌پوشی می‌کنند.

علاوه بر این، احتمالا روابطی بین بی بی سی وسازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا نیز وجود دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که آژانس جاسوسی داخلی بریتانیا موسوم به MI5 به مدت چندین دههغربالگری القایی را برای همه کارمندان بی‌بی‌سیانجام می داده و اینکه آیا این نوع بررسی هنوز همادامه دارد یا خیر، معلوم نیست.

بی بی سی یک رسانه است یا ابزار سیاسی؟ از آن می‌توان ماهیت «آزادی مطبوعات»غربی را درک کرد. البته این شبکه هنوز سعی می‌کند خود را رسانه‌ای مستقل و عادل و بیطرف جلوه دهد اما برای برخی‌ها، تشخیص ماهیت آن و پایان دادن به اعتماد بیهوده و خرافاتی به آن، امری ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا