بندری که شاهد تعمیق و همکاری اقتصادی-تجاری میان چین و آسیای مرکزی است

«شین جیانگ» به عنوان یک استان مرزی که درهای آن به سوی غرب در چین گشوده است، در تمام طول سال ۱۷ بندر درجه یک فعال دارد که ۱۱ عدد از آنها رو به سوی آسیای مرکزی دارند. از ابتدای امسال، چندین بندر در شین جیانگ در حال انجام پروژه‌های بهبود زیرساختیِ هدفمند به منظور ادغام بیشتر و تقویت این شبکه نصف‌النهاریِ گشایش هستند.

در «بندر باکتو» پروژه خط آهن ویژه «پارک لجستیک بین‌المللی» و کار مقدماتی اجرای راه آهن باکتو به «ایاگوز» در قزاقستان به طور پیوسته در حال پیشروی است.

در «بندر آلاشانکو»، ساخت خط دوم قطعه «جینگ‌هه-آلاشانکو» از راه آهن «لانجوئو-شین‌جیانگ» به آرامی در حال پیشروی است. پس از تکمیل این پروژه و عملیاتی شدن آن، ظرفیت ترخیص از گمرک و کارآمدی مسیر آلاشانکو به آسیای مرکزی و اروپا به شکل قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

در «بندر ایرکشتان»، انتظار می‌رود مشکل جاده بندر «Z» شکل که کارآمدی باری آن را با مشکل مواجه کرده، با ساخت پل‌ها و توسعه جاده‌ها حل شود.

«اَتم سارا» راننده کامیون ۳۲ ساله قرقیزستانی، هشت سال است که در این مسیر باری بین‌المللی کار می‌کند. او در این سال‌ها، تغییرات بزرگ را به صورت واقعی در بندر ایرکشتان حس کرده است.

او گفت: امکانات رفاهی در این بندر بهبود یافته و فرصت‌های شغلی بیشتری مهیاست.

اَتم سارا معمولا قبلا ماهی یک بار بین چین و قرقیزستان رفت و آمد می‌کرد اما حالا با افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی تنگاتنگ بین دو کشور او این مسیر را دستکم سه بار در ماه طی می‌کند.

نه فقط تعداد رفت و آمدهای او و درآمدش افزایش یافته بلکه کالاهایی که اَتم سارا جابجا می‌کند نیز از اجناس فروشگاهی به کالاهای الکترومکانیکی و کالاهای تجارت الکترونیک فرامرزی توسعه یافته است.

شین جیانگ طی سال‌های اخیر با تکیه بر برتری‌های جغرافیایی خود، ایجاد سکوهای باز متعدد مانند توسعه و افتتاح مناطق پایلوت، مناطق همکاری اقتصادی مرزی و مناطق یکپارچه جامع را تسریع بخشیده و تغییر و تحول صنعت تجاری از یک اقتصاد کانالی واحد به یک اقتصاد بندری و اقتصاد صنعتی را ارتقاء داده است.

در حال حاضر ۱۵ شرکت فرآوری یکپارچه در «منطقه یکپارچه جامع آلاشانکو» ایجاد شده‌اند.

منطقه یکپارچه جامع آلاشانکو تا ۱۳ مه امسال (۲۳ اردیبهشت) ۱۸ خط راه آهن ویژه را برای انتقال غلات افتتاح کرده به گونه‌ای که جمعا ۵۶ هزار و ۹۷۰ تن غله از طریق آن از آسیای مرکزی وارد شده است.

بر اساس آمار اداره گمرک ارومچی مرکز منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ، طی سه ماه ابتدایی امسال، حجم تجارت واردات و صادرات شین جیانگ با پنج کشور آسیای مرکزی به ۵۳٫۱۸ میلیارد یوان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸۴٫۵ درصدی را نشان می‌دهد و معادل ۷۸٫۱ درصد کل ارزش تجارت خارجی شین جیانگ طی این دوره است. قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان سه شریک برتر تجاری شین جیانگ هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا