برگزاری موفق گفت و گوی بلندپایه بین رسانه های چین و آسیای مرکزی

در آستانه برگزاری نشست سران چین و آسیای مرکزی، روز سه شنبه ۱۶ مه، گفت و گو و مبادلات بین رسانه‌ های  چین و آسیای مرکزی با موفقیت در پکن برگزار شد.

مسوولان ارگان های رسانه های اصلی چین و کشورهای آسیای مرکزی، دیپلمات ها و کارشناسان و دانشمندان کشورهای آسیای مرکزی در چین پیرامون موضوع «مدرن‌سازی به سبک چینی و آسیای مرکزی: توسعه جدید و فرصت‌های جدید»  به بحث و بررسی و تبادل نظر درباره وظایف و مسوولیت رسانه ها در روند مدرن سازی بشر پرداختند.

شرکت کنندگان متفقا اظهار داشتند که مدرنیزاسیون به سبک چینی انتخاب جدیدی برای بشر برای تحقق مدرنیزاسیون فراهم می کند و نمونه ای برای کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای آسیای مرکزی برای دستیابی به سمت مدرن شدن مستقل و بی واسطه ایجاد می کند.

شن های‌شیونگ، معاون بخش تبلیغات کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس رادیو و تلویزیون مرکزی چین طی سخنرانی گفت که منطقه آسیای مرکزی به عنوان مکانی که “ابتکار کمربند و جاده” در آنجا برای اولین بار مطرح شد، در ساخت مشترک با کیفیت بالا “کمربند و ابتکار جاده” در ۱۰ سال گذشته به نتایج ثمربخشی دست یافته و ثبات و اطمینان بیشتر به صلح  و شکوفایی منطقه تزریق کرده است. این تصویری واضح از “مدرن سازی به سبک چینی” است که نیروی محرکه جدید و فرصت جدید برای آسیای مرکزی به ارمغان آورده است. نقش رسانه ها به عنوان پلی برای تقویت درک متقابل و دوستی بین مردم کشورهای مختلف، در پیشبرد روند ارتقای مدرنیزاسیون بشری ضروری و بی بدیل است.

شن های‌شیونگ افزود برای این منظور، رادیو و تلویزیو مرکزی چین سه پیشنهاد ارائه می‌کند: اول، ما باید تحت هدایت دیپلماسی سران، صدای قوی همکاری چین و آسیای مرکزی را تقویت بخشیم؛ دوم، ما باید با استفاده از همکاری عملی، روایات مدرن سازی غنی و گونه گون را به طور مطلوب تعریف کنیم؛ سوم،با تکیه بر مکانیسم پلتفرم ، تبادلات و یادگیری متقابل بین رسانه های چینی و آسیای مرکزی را به پیش سوق دهیم.  رادیو و تلویزیون مرکزی چین  تحت هدایت شناخت مشترک حاصل شده بین سران چین و کشورهای آسیای مرکزی  و با استفاده از این گفتگو به عنوان فرصتی برای یادگیری از یکدیگر و همکاری با همکاران رسانه ای از کشورهای آسیای مرکزی، اقدامات واقعی را در پیش  می گیرد تا برای ترویج ارزش‌های مشترک بشر، ایجاد جامعه نزدیک‌تر با سرنوشت مشترک چین و آسیای مرکزی  سهم بیشتری ادا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا