افزایش همکاری و مشارکت مردم در حل بحران‌های محیط زیستی کلانشهر تهران

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تاکید کرد: توسعه فرهنگ محیط زیستی با استفاده از ظرفیت‌ سازمان‌های مردم نهاد، رویکردی کم هزینه، فراگیر و با مقبولیت اجتماعی بالا که می‌تواند در رفع چالش‌های محیط زیست مؤثر واقع شود.

✅”حلیا سادات حسینی” در دیدار با جمعى از نمایندگان تشکل هاى مردم نهاد، گفت: تحقق پیشرفت و توسعه پایدار و مقابله با چالش های محیط زیستی شهرها مستلزم بهره گیری از استعداد، توان و حضور فعالانه و مطالبه گری مردم و مشارکت آنها در ارتقا و تکامل بیشتر جامعه است.

✅برگزاری نشست‌های تعاملی و اطلاع‌رسانی و هماهنگی با مقامات محلی، مشارکت در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای، تحلیل مشکلات و ارائه پیشنهاد راهکارهای بومی و طراحی کسب‌وکارهای دوستدار محیط‌زیست، در پیشبرد اهداف بسیار تاثیرگذار هستند.

✅  میتوان با برگزاری نشست‌های مستمر و اتخاذ رویکرد مشورتی و تسهیلگری ضمن بهره‌مندی از پیشنهادها، از ظرفیت‌ و توان سمن‌ها برای حل چالش‌های محیط زیستی به‌خصوص در جوامع محلی استفاده کرد از اینرو باید اجرای برنامه‌های توان‌افزایی که تدوین و اجرای آن توسط خود تشکل‌ها صورت می‌گیرد، با جدیت ادامه یابد.

✅ از سوى نمایندگان تشکل هاى مردم نهاد مطرح شد: مشارکت اجتماعی مردم در حوزه محیط زیست زمانی نمایان می‌شود که مردم بدانند چه مخاطراتی محیط زیست را تهدید می‌کند و آموزش حقوق محیط زیست به مردم و حساس سازی آنها، افزایش همکاری و مشارکت مردم در حل بحران‌های محیط زیستی و توسعه پایدار را به دنبال دارد.

✅ همچنین ابراز امیدوارى شد از طریق تعامل سازنده میان شهرداری و تشکل‌های مردمی بتوان سبب ساز پیوند هر چه بیشتر شد و زمینه را برای نقش آفرینی سمن‌ها و مشارکت مردم در پیشبرد هر چه بهتر امور محیط زیستی فراهم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا