اجرای دیوارنگاره‌های داستان‌های شاهنامه در پایتخت

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی از اجرای دو دیوارنگاره داستان‌های شاهنامه همزمان با «روز بزرگداشت حکیم ابولقاسم فردوسی» خبر داد.

مجید قادری، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران همزمان با ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از اجرای دیوارنگاره‌های داستان‌های شاهنامه خبر داد و گفت: شاهنامه اثری جاودانه در ادبیات و فرهنگ کشورمان است که در همه عرصه‌های هنری به ویژه هنر شهری می‌توان از آن بهره برد.
قادری با بیان اینکه سازمان زیباسازی به دنبال رنگ بخشیدن به فضای شهری است و جداره‌ها و دیوارهای شهر بهترین بستر برای رنگی‌تر شدن پایتخت است، ادامه داد: استفاده از داستان‌های اساطیری و تاریخی در هنر دیوارنگاری نه‌تنها حس تعلق محیطی را در شهروندان ایجاد می‌کند؛ بلکه افزایش غرور ملی را به همراه دارد و اقتباس از شاهنامه در دیوارنگاره‌های پایتخت بر همین اساس صورت گرفته است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرتهران در تشریح دیوارنگاره‌های داستان‌های شاهنامه، گفت: دو دیوارنگاره در بلوار کاوه اجرا شده که داستان تولد زال و ترک شدنش از سوی سام را در دو بخش به تصویر می‌کشد.

به گفته قادری، دیوارنگاره‌ها با اقتباس از برگه نگارگری‌های شاهنامه طهماسبی توسط سازمان زیباسازی شهرتهران اجرا شده است.

به گزارش خبر مهم به نقل از اداره ارتباطات و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرتهران؛ شاهنامه شاه ‌طهماسب شامل ۲۵۸ برگه نگارگری از افسانه‌ها، اساطیر و داستان‌های شاهنامه است که با سامانه و منظومه حماسی و پهلوانی به‌دست برجسته‌ترین نقاشان و نگارگران و خوش‌نویسان روزگار صفوی در تبریز و به خط نستعلیق فراهم شده‌ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا