اثرات مصرف دخانیات بر سلامت باروری، نوزاد و جوانی جمعیت

دکتر هاشم نژاد با اشاره به اثرات سیگار در دوران بارداری گفت: در این زمینه می توان به می توان به افزایش میزان سقط و حاملگی خارج رحمی اشاره کرد.

به گزارش مسیحا اقتداریان، دکتر مریم هاشم نژاد فلوشیپ طب مادر و جنین و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد اثرات مصرف دخانیات بر سلامت باروری گفت : مصرف سیگار و سایر محصولات نیکوتینی مثل قلیان، پیپ،آدامس های نیکوتینی، برچسب های نیکوتینی و حتی سیگار های الکترونیک اثرات سوء مادری، جنینی و حتی نوزادی فراوانی دارد.

یکی از وظائف متخصصین زنان غربالگری مادران باردار و خانم هایی است که قصد بارداری دارند. در مشاوره های قبل از بارداری و اولین ویزیت باید اثرات استفاده از محصولات دخانیاتی برای خانم ها تشریح میشود. سیگار به واسطه اثری که روی کاهش اکسیژن رسانی روی جنین دارد و تولید بیش از۲۵۰۰ماده سمی که در آن وجود دارد اثرات سوء بسیاری روی سلامت مادر و جنین و حتی نوزاد دارد.

وی ادامه داد:تحقیقات نشان داده است خانم هایی که سیگار مصرف می کنند قدرت باروری در آنها کاهش می یابد. این خانم ها ممکن است دچار فشار خون بالا، سرطان ریه و سایر اندام ها شوند.از اثرات سیگار در دوران بارداری می توان به افزایش میزان سقط و حاملگی خارج رحمی اشاره کرد. حتی در صورت بارداری دیده شده ۵۰ درصد خطر مرگ وجود دارد.

دکتر هاشم نژاد افزود: با مصرف سیگار ۲ تا ۵ برابر افزایش خطر پارگی کیسه آب و ۱٫۵ تا ۳٫۵ برابر خطر وزن کم ( کمتر از ۲۵۰۰ گرم که وزن استاندارد هنگام تولد نوزاد است) وجود دارد.احتمال زایمان زودتر از ۳۲ هفته و حتی احتمال ایجاد جفت سر راهی در اثر مصرف سیگار وجود دارد. سیگار به واسطه افزایش فعالیت سمپاتیکی که در بدن مادر و جنین ایجاد می کند می تواند عوارضی مثل افزایش تعداد ضربان قلب جنین و کاهش حرکات تنفسی جنین را ایجاد کند. این دو علامت می تواند روی سونوگرافی و تست های ارزیابی سلامت جنین تاثیر بگذارد و باعث نگرانی مادر و پزشک شود و گاهی موجب زایمان های زودتر از موعد می شود.

وی تصریح کرد: مطالعات نشان داده اند که حتی اگر  مادر  سیگار مصرف نکند و نزدیکان  او سیگاری باشند، این مواجهه هم می تواند عوارضی مثل مرگ داخل رحمی و وزن کم موقع تولد را برای جنین ایجاد کند.

این عضو هیات علم یخاطر نشان کرد: از دیگر اثرات سیگار می توان به افزایش میزان ناهنجاری های مادرزادی مثل شکاف کام، لب ، گاستروشزی، آترزی مقعد، نقایص اندام ها مثل پلی داکتیلی ، افزایش تعداد انگشتان، به هم چسبیدن انگشتان، فقدان انگشتان، آسیب های قلبی و کلیوی اشاره کرد.

عوارضی نوزادی مصرف سیگار دیده شده نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند عوارضی مثل بی قراری، افزایش فعالیت های بدن و حتی مرگ مرگ ناگهانی نوزاد را طی سال اول تولد تجربه می کنند. در دوران شیردهی هم نوزاد از عوارض مصرف سیگار توسز مادر خلاصی ندارد و سیگار موجب کاهش حجم و غلظت شیر مادر می شود و به واسطه آن نوزاد وزن گیری مناسبی نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا