آمریکا آتش درگیری اسرائیل-فلسطین را شعله‌ور می‌کند

نشریه «گلوبال تایمز» با انتشار کاریکاتوری تحت عنوان «دمیدن بر آتش تنش» به درگیری اخیر اسرائیل-فلسطین اشاره و تاکید می‌کند آمریکا با حمایت یکجانبه از تل آویو در حال ریختن بنزین بر آتش این جنگ است.

«جو بایدن» روز یکشنبه در تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل گفت که کمک اضافی برای ارتش اسرائیل در راه است و کمک‌های بیشتر در روزهای آینده خواهد رسید.

شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز نیز در در این میان به نقل از دو مقام آگاه گزارش داد که ارتش آمریکا قصد دارد کشتی‌های نیروی دریایی و هواپیماهای نظامی آمریکا به عنوان نشانه‌ای از حمایت به اسرائیل نزدیک‌تر کند.

یک مقام ارشد آمریکایی روز شنبه گفته بود که مذاکرات در مورد عرضه کمک نظامی آمریکا به اسرائیل در دست انجام است.

بر اساس برخی از گزارش‌ها ناو گروه ضربت ارتش آمریکا یواس‌اس جرالد فورد به دنبال عملیات بی‌سابقه حماس به اسرائیل، به سمت شرق مدیترانه حرکت خواهد کرد.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: واشنگتن به سرعت تجهیزات نظامی اضافی از جمله مهمات جنگنده به ارتش اسرائیل عرضه خواهد کرد. اولین محموله در روزهای آینده خواهد رسید.

مساله فلسطین-اسرائیل مجموعه‌ای پیچیده از مسائل است و مداخله نیروهای خارجی یکی از دلایل اصلی تاخیر حل این قضیه و حتی تشدید دشمنی به حساب می‌آید. روشن است که کشورهای غربی به سرکردگی ایالات متحد سال‌های سال است که در خصوص مساله فلسطین-اسرائیل «متعصبانه» برخورد کرده‌اند.

آمریکا پشت بسیاری از جنگ‌های خاورمیانه در تاریخ بوده است. پس از تشدید درگیری فلسطین-اسرائیل، ایالات متحده و برخی کشورهای غربی اقدام به «جانبداری سریع» کرده‌اند امری که نه تنها کمکی به حل مشکل نکرده بلکه دمیدن بر آتش درگیری را آسانتر نیز نموده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا