آغاز به کار هفته ادبیات آنلاین بین‌المللی چین سال ۲۰۲۳ در شهر «هانگ جوو»

«هفته ادبیات آنلاین بین‌المللی چین سال ۲۰۲۳» که با میزبانی انجمن نویسندگان چین برگزار می‌شود، ۲۷ مه (۶ خرداد) در شهر «هانگ جوو» استان «جه جیانگ» آغاز به کار کرد. «گزارش توسعه و گسترش ادبیات آنلاین چین در منطقه آسیا» که در مراسم افتتاحیه منتشر شد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ میلادی، حجم بازار صادراتی ادبیات آنلاین چین بیش از ۳ میلیارد یوان بوده است.

در این میان، آسیا منطقه‌ای است که گسترش ادبیات آنلاین چین در آن از دیگر نقاط جهان گسترده‌تر است. حجم بازار ادبیات آنلاین چین در آسیا در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یوان رسید.

ادبیات آنلاین چین در منطقه آسیا عمدتاً با پنج روش از جمله انتشار کتاب فیزیکی، انتشار آنلاین با ترجمه، تغییر موضوع به آثار سینمایی و تلویزیونی، تاسیس اکولوژی محلی و سرمایه گذاری در بازار خارجی گسترش یافته است. تا به حال، ادبیات آنلاین چین در بازار آسیایی خارج از چین دارای بیش از ۱۰۰ میلیون مشترک است.

طبق این گزارش، سن خوانندگان خارج از چین در آسیا معمولاً زیر ۳۵ سال است. خوانندگان ادبیات چین از مناطق آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی مانند اندونزی، فیلپیپین، مالزی و هند ۸۰ در صد خوانندگان را تشکیل دادند.

این گزارش اشاره کرد که ادبیات آنلاین پس از توسعه بیش از ۲۰ ساله خود، به بخشی مهم از ادبیات معاصر چین تبدیل شده است.

«هو بانگ‌شنگ»، دبیر دبیرخانه انجمن نویسندگان چین در مراسم افتتاحیه تاکید کرد که جهان کنونی دستخوش تغییرات سریعی است که در صد سال گذشته دیده نشده و الگوهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان عمیقاً بازسازی شده‌اند. ادبیات آنلاین باید از این فرصت استفاده کند و از مزیت‌های ارتباطی منحصربه‌ فرد آن کاملا بهره ببرد تا ادبیات آنلاین بیشتری را که مظهر روح چینی و ارزش‌های چینی است به کشورهای دیگر معرفی کند و روند توسعه صنعت فرهنگی جهان را هدایت کند و درخشش جدید فرهنگ معاصر چین را بیش از پیش شکوفا سازد.

موضوع اصلی هفته بین‌المللی ادبیات آنلاین چین در سال ۲۰۲۳، «آسیای رنگارنگ، دنیای شگفت‌انگیز» است که با الهام گرفتن از ایده «شی جین پینگ» درباره سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی برای عصر جدید، تلاش می‌کند توانایی ارتباط بین‌المللی ادبیات آنلاین و تبدیل ادبیات آنلاین به یک پدیده فرهنگی را در سطح جهان ترویج کند.

در سال‌های اخیر، مرکزادبیات آنلاین انجمن نویسندگان چین به طور مداوم «فهرست تأثیر ادبیات اینترنتی چینی» را منتشر کرده و به طور کامل با استفاده از الگوی نقش آثار و نویسندگان برجسته، توسعه با کیفیت ادبیات آنلاین در زمینه‌هایی مثل خلق ادبی، تغییر کتاب به شکل دیگر، ارتباطات بین‌المللی و کار تیمی را ترویج داده است.

طبق این فهرست، تعداد خوانندگان ادبیات آنلاین چینی در کشورهای دیگر سال به سال افزایش یافته که نشان می‌دهد ادبیات آنلاین به نیروی مهمی در ترویج گسترش فرهنگ چینی در خارج از کشور تبدیل شد است. در این زمینه، هفته بین‌المللی ادبیات آنلاین چین سال ۲۰۲۳ از آثار و سازمان‌هایی قدردانی می‌کند که در سه سال گذشته در فهرست تأثیر ادبیات آنلاین چین در فهرست ارتباطات خارج از کشور قرار داشته‌اند، به این امید که معیاری برای گسترش بین‌المللی خلق ادبیات آنلاین را ایجاد کند و تأثیر ادبیات آنلاین در کشورهای دیگر بیش از پیش تقویت بخشد و داستان‌های چینی را با جهان به اشتراک بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا