گشایش گسترده چین به توسعه جهانی نشاط می بخشد

چین ادعاهای خود را برای گشایش با استانداردهای بالا عملی کرده است که به اقتصادهای سراسر جهان نیز امکان می دهد تا از آن بهره مند شوند.

چین روز جمعه مجدداً تأکید کرد که دستور کار گسترده‌تر و عمیق‌تری را برای گشایش اقتصادی در مناطق وسیعتری پیش خواهد برد تا با دنبال کردن مسیر این کشور برای مدرن‌سازی، سیستم‌های جدیدی را برای اقتصاد باز با استانداردهای بالاتر ایجاد کند و به اشتراک گذاری این فرصت ها با جهان برای توسعه کشور ادامه دهد.

چین در یکی از جدیدترین تلاش‌های خود برای این منظور، با فهرست جدیدی از صنایع خود که در آنها سرمایه‌گذاری خارجی تشویق می‌شوند بخش‌های بیشتری را به روی سرمایه‌گذاری خارجی باز کرده است. این کشور در فهرست تجدید نظر شده جدید ۲۳۹ مورد جدید را اضافه کرده و ۱۶۷ موردی که از قبل موجود بود را اصلاح کرد و بدین ترتیب تمرکز ویژه ای را بر بخش تولید و خدمات تولید کننده منعکس کرد.

در بازگشایی بازار مالی، چین همچنین به سرمایه گذاران نهادی واجد شرایط خارج از کشور اجازه داده شد تا از ۳۰ ژوئن به طور مستقیم یا از طریق اتصال در بازار اوراق قرضه مبادله سرمایه گذاری داشته باشند.

چین علیرغم وجود حس تردید در سرمایه گذاران سراسر جهان با حمایت از این تلاش ها، جذابیت قوی خود را برای کسب و کارهای خارجی حفظ کرده است. داده های رسمی نشان می دهد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سرزمین اصلی چین، در استفاده واقعی، ۱۷٫۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به ۱۶۸٫۳۴ میلیارد دلار در ۱۰ ماه اول رسیده است.

این کشور همچنین از طریق رویدادهای جهانی منظم، از جمله نمایشگاه بین‌المللی واردات چین و نمایشگاه بین‌المللی تجارت خدمات چین، تجارت فرامرزی محصولات و خدمات خود را تقویت کرده است.

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین که از ۵ تا ۱۰ نوامبر برگزار شد، شاهد معاملات آزمایشی به ارزش ۷۳٫۵ میلیارد دلار برای خرید یک ساله کالا و خدمات بود. این رقم نسبت به سال گذشته ۳٫۹ درصد افزایش داشته است.

ششمین نمایشگاه چین و آسیای جنوبی که روز شنبه در کون‌مینگ، مرکز استان یون‌نان در جنوب غربی چین افتتاح شد، بستر دیگری برای همکاری چین با همه کشورها در ایجاد محرک های رشد بیشتر ایجاد کرده است که به همکاری، پیشبرد توسعه با کیفیت بالا کمربند و همکاری جاده ای و اجرای ابتکار توسعه جهانی، به منظور ساختن آینده ای مرفه تر و روشن تر کمک می‌کند.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که تجارت خارجی کالا با کشورها و مناطق شرکت‌کننده در ابتکار یک کمربند و یک جاده نسبت به سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است و هم صادرات و هم واردات بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های شاخص محرک‌های رشد جدیدی را برای اقتصادهای امتداد کمربند و جاده ایجاد می‌کنند. راه‌آهن پرسرعت جاکارتا-باندونگ که پایتخت اندونزی جاکارتا و چهارمین شهر بزرگ آن باندونگ را به هم متصل می‌کند، یک عملیات آزمایشی موفقیت‌آمیز را در ۱۶ نوامبر به پایان رساند. این مسیر فاصله زمانی بین دو شهر را از بیش از سه ساعت به حدود ۴۰ دقیقه کاهش می‌دهد.

گزارش بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که طرح کمربند و جاده می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ به خروج ۷٫۶ میلیون نفر از فقر شدید و ۳۲ میلیون نفر در سطح جهان از فقر متوسط کمک کند. همچنین به افزایش ۰٫۷ درصدی درآمد در سطح جهانی کمک خواهد کرد.

در آینده نزدیک، چین با سایر طرف‌ها بر روی اجرای کامل و با کیفیت شراکت جامع اقتصادی منطقه‌ای کار خواهد کرد و به تلاش برای پیوستن به توافقنامه جامع و مترقی برای مشارکت ترانس پاسیفیک و توافقنامه مشارکت اقتصاد دیجیتال ادامه خواهد داد.

همچنین برگزاری سومین همایش «کمربند و جاده» برای همکاری‌های بین‌المللی در سال آینده را بررسی خواهد کرد تا انگیزه جدیدی برای توسعه و شکوفایی آسیا و اقیانوسیه و جهان فراهم کند.

کوی فن، استاد دانشگاه تجارت بین‌الملل و اقتصاد می‌گوید: «یک چین بازتر باعث پیشرفت و رفاه بیشتر برای این کشور و جهان خواهد شد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا