کاریکاتور| مهاجران، بازیچه دست دمکراتهای آمریکا

در رقابتهای انتخاباتی ۲۰۲۰، بایدن گفت که اگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، دیگر حتی «یک اینچ دیوار» به منظور جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی نخواهد ساخت اما سه سال بعد، نگرش دولت بایدن تغییر کرده طوری که پنجشنبه گذشته اعلام کرد که برای جلوگیری از ورود تعداد زیادی از مهاجران به ایالات متحده آمریکا، دیواری مرزی ۳۲ کیلومتری را در جنوب تگزاس خواهد ساخت.

در مقایسه با حزب جمهوری خواه که نگرش سختگیرانه ای نسبت به مهاجرت غیرقانونی دارد، حزب دموکرات همیشه خود را به عنوان «آغوش باز مهاجران» معرفی می کرد. به عبارت دیگر، این اقدام دولت بایدن سیلی سنگین بر صورت حزب دمکرات است و در عین حال باعث خوشحالی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا شده؛ طوری که او پیروزی سیاست خود را اعلام کرد و خواستار عذرخواهی بایدن شد.

در واقع، دمکرات‌ها از همان ابتدا، از مهاجران استقبال می کردند و سیاست‌های باز آنها نیز به هجوم گسترده مهاجران غیرقانونی از مرزهای جنوبی منجر شد. اما به دلیل جایگاه جغرافیایی، اولین مناطقی که که تحت تأثیر ورود منفی مهاجران غیرقانونی قرار می گرفت، «ایالت های قرمز» در جنوب هستند که از حزب جمهوری خواه حمایت می کنند.

بنابراین، ایالتهای قرمز که تحمل آن را نداشتند، تعداد زیادی از مهاجران را که به طور غیرقانونی از مرز جنوبی عبور کرده بودند به نیویورک و سایر مناطق تحت کنترل دموکرات ها منتقل کردند.

ورود این مهاجران به مناطق حامی دمکراتها از جمله نیویورک باعث شده که امکانات عمومی این مناطق مانند مدارس توسط مهاجران اشغال شود. این امر منجر به تظاهرات گسترده در مناطق تحت کنترل دمکرات ها مانند نیویورک، بوستون و شیکاگو شده است. حزب دمکرات در مواجهه با این بحران اکنون نگران سرنوشت خود در انتخابات ۲۰۲۴ است.

وقتی شعار «در آغوش گرفتن مهاجران» می تواند برای دمکراتها رای بیاورد، حزب دموکرات آن را ترویج می کند اما وقتی هجوم مهاجران باعث نارضایتی رای دهندگان حامی این حزب شود و منافع سیاسی آنها را تحت تأثیر قرار دهد، حزب دموکرات بدون هیچ تردیدی سیاست پذیرش مهاجران را کنار می گذارد.

از ابتدا تا انتها، این منافع سیاسی سیاستمداران است که بر همه اینها حاکم بوده است و مهاجرانی که خانه های خود را ترک کرده و وارد آمریکا شده اند، این وسط گرفتار می شوند و به پیاده های شطرنج سیاستمداران تبدیل می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا