چرا آمریکا منشاء خطرات جهانی در سال ۲۰۲۴ است؟

«از لحاظ سیاسی، ۲۰۲۴ سال ولدمورت است»؛ این بخشی از گزارش جدید «گروه اوراسیا» است که یک شرکت پژوهش و مشاوره خطر سیساسی جهانی مستقر در آمریکا، منتشر کرده است.

گروه اوراسیا در گزارش سالانه خود تحت عنوان «ریسک‌های اصلی ۲۰۲۴» که روز دوشنبه منتشر کرد، دلیل این دیدگاهش را این گونه شرح داده است: سه جنگ بر امور جهان در سال ۲۰۲۴ تسلط خواهد داشت که عبارتند از روسیه مقابل اوکراین، اسرائیل مقابل حماس و ایالات متحده مقابل خودش. سه خطر برتر فهرست‌ شده در این گزارش «آمریکا مقابل خودش»، «خاورمیانه در آستانه جنگ» و «اوکراین تفکیک‌شده» است.

به عبارت دیگر جهان در حال وارد شدن به سالی مملو از نگرانی عمیق- «ولدمورت سال‌ها» بخاطر آمریکاست چرا که تمام سه خطر برتر ذکر شده به ایالات متحده مرتبط است. بنا بر این منصفانه خواهد بود اگر بگوییم آمریکا منبع خطرهای جهانی در سال ۲۰۲۴ است.

بر اساس گزارش گروه اوراسیا، اعتماد افکار عمومی آمریکا در نهادهای اصلی-مانند کنگره، قوه قضاییه و رسانه‌ها-در یک سطح پایین تاریخی قرار دارد؛ چند قطبی شدن و حزب گرایی هم در یک نقطه اوج تاریخی قرار دارد.

این گزارش تاکید می‌کند اگر نامزد کنونی حزب جمهوریخواه یعنی «دونالد ترامپ» در انتخابات آتی به «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا ببازد او یک بار دیگر ادعای تقلب دسته جمعی را مطرح خواهد کرد و «کمپین‌های ارعاب گسترده» را علیه عوامل انتخاباتی در ایالت‌های قرمز و آبی به راه می‌اندازد.

در عین حال بایدن در پایان این دوره از ریاست جمهوری‌اش ۸۶ ساله خواهد بود. «اکثریت آمریکایی‌ها نمی‌خواهند هیچ کدام از این دو نفر کشور را رهبری کنند.»

انتخابات ایالات متحده حالا به انتخاب بین «بد و بدتر» تبدیل شده است. آمریکایی‌ها درمانده‌اند و در عین حال گزینه‌های بهتری هم ندارند.

خطر انتخابات از انشقاق سیاسی درون ایالات متحده ریشه می‌گیرد و تضاد منافع میان احزاب دموکرات و جمهوریخواه به یک نقطه آشتی ناپذیر رسیده است.

«لو شیانگ» پژوهشگر آکادمی علوم اجتماعی چین در مصاحبه با گلوبال تایمز تاکید کرد: نظام سیاسی کنونی در آمریکا نمی‌تواند چنین تناقضات و درگیری‌ها را کاهش دهد به گونه‌ای که به یک بن بست سیاسی منجر شده به این معنا که هر کسی قدرت را در دست بگیرد توانایی مشخص کردن یک مسیر برای ایالات متحده را نخواهد داشت.

با افزایش قطبی شدن و شکاف اجتماعی در سیاست آمریکا، برخی از نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که مردم این کشور دید بازتری در خصوص استفاده از خشونت برای دستیابی به اهداف سیاسی دارند. ایالات متحده به شملی فزاینده به «ایالات متحده خشونت سیاسی» تبدیل شده است. در واقع اکنون آمریکا به کشوری تبدیل شده که باعث نگرانی جهان است.

لو تاکید کرد: وقتی خطرات داخلی یک کشور بهیک سطح معین برسد، احتمال خیلی زیادی وجود دارد که این درگیر سرریز داشته باشد. آمریکا می‌خواهد خطرات خود را به سوی دیگر کشورها بکشاند و توجه داخلی را منحرف کند و به این ترتیت دیگر کشورها را مجبور کند در فشار موضوعات داخلی آن سهیم شوند. این وحشتناک است.

آمریکا در خصوص دو خطر مهم دیگر پیش روی جهان که در گزارش اوراسیا ذکر شده (جنگ روسیه-اوکراین و جنگ غزه)، مسئولیتی انکار ناپذیر دارد.

تلاش آمریکا برای گسترش ناتو به سوی شرق مستقیماً به وقوع جنگ روسیه و اوکراین منجر شد و ایالات متحده بزرگترین مانع برای آتش بس بوده است.

«مایکل وُن در شولنبرگ» دستیار اسبق دبیرکل سازمان ملل در پایان سال ۲۰۲۳ افشا کرد که درست یک ماه پس از شروع مداخله نظامی روسیه در اوکراین، مذاکره کنندگان اوکراینی و روسی به توافق آتش بس و طرحی برای راه حل جامع صلح بسیار نزدیک شده بودند اما این مذاکرات صلح به دلیل مقاومت ناتو و به ویژه آمریکا و انگلیس شکست خورد.

دلیلش این است که چنین توافق صلحی مساوی با شکست ناتو، پایان دادن به گسترش ناتو به سمت شرق و در نتیجه پایان رویای جهان تک قطبی تحت سلطه ایالات متحده خواهد بود.

آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی ممکن است در سال ۲۰۲۴ «خستگی مفرط از اوکراین» را تا حدی از لحاظ ارائه کمک به این کشور تجربه کنند اما به دلیل نیاز به حفظ برتری ژئوپلتیک خود انتظار می‌رود به استفاده از اوکراین به عنوان یک آلت دست برای حضور در رقابت شدید با روسیه، ادامه دهند.

در دیگر میدان نبرد یعنی غزه، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه نشستی با سران اسرائیل در تل آویو داشت.

با این همه، ایالات متحده همچنان به موضع «جانبدارانه» خود ادامه می‌دهد. و آمریکا هرگز نیت واقعی و ظرفیت ترویج صلح نداشته است.

در حقیقت ایالات متحده منبع و منشاء خطرات جهانی است. آنچه غم‌انگیزتر است این است که حتی با اینکه گروه اوراسیا خطرات آینده را پیش بینی کرده، باز هم نمی‌توانیم از آنها اجتناب کنیم. علاوه بر این، اندیشکده‌ها، شرکت‌های مشاوره و سیاستمداران آمریکایی علاقه اندکی به محدود کردن اقدامات مخرب ایالات متحده در جهان نشان داده‌اند.

«لی های‌دونگ» استاد «دانشگاه امور خارجی چین» گفت: در حال حاضر، یکی از اهداف اصلی کشورهای سراسر جهان برای تعامل با آمریکا باید جلوگیری از ایجاد خطرات بیشتر توسط این کشور برای جهان باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا