پذیرش گسترده فلسفه توسعه چین از سوی جوانان سراسر جهان

توسعه چین؛ در بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست این موضوع مطرح شد که رستاخیز بزرگ ملت چین باید با مدرنیزاسیون به سبک چینی تحقق یابد. مفهوم مدرنیزاسیون چین مورد پذیرش گسترده جوانان در سراسر جهان قرار گرفته است.

نتایج یک نظرسنجی در میان ۴۷۰۰ جوان زیر ۳۰ ساله در ۳۰ کشور جهان نشان می دهد که ۸۴٫۷ درصد از آنان موافق هستند که مسیر توسعه باید بر اساس شرایط ملی هر کشور باشد و هیچ الگوی یکسانی برای مدرن سازی وجود ندارد که برای تمام کشورها مناسب باشد. بیش از ۸۰ درصد (۸۰٫۱ درصد) از جوانان شرکت کننده در این نظرسنجی، با مفهوم توسعه «مردم‌محور»  مطرح شده توسط حزب کمونیست چین موافق هستند و عموماً تأیید کردند که مدرن‌سازی به سبک چینی روشی است که برای همه مردم رفاه به ارمغان می‌آورد.

این نظرسنجی جهانی با عنوان “چین در مسیر جدید” توسط اندیشکده سی جی تی ان وابسته به رادیو و تلویزیون مرکزی چین و موسسه حاکمیت ملی و بوم شناسی افکار عمومی در دانشگاه «رن مین»(خلق) چین با شرکت ۴۷۰۰ پاسخ دهنده از ۳۰ کشور جهان انجام شد. از این میان، ۴۰ درصد شرکت کنندگان از کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و استرالیا و ۶۰ درصد دیگر نیز از کشورهای در حال توسعه مانند کنیا، نیجریه، پاکستان، اندونزی، پرو و آرژانتین بودند.

در این نظرسنجی، جوانان در سراسر جهان توسعه چین در دهه گذشته را بسیار عالی ارزیابی کردند. در این میان، ۷۸٫۹ درصد از این جوانان در سراسر جهان از دستاوردهای توسعه اقتصادی چین در ده سال گذشته تقدیر کردند، ۸۳٫۱ درصد از پاسخ دهندگان بر این باور هستند که چین پیشرفت زیادی در زمینه علم و فناوری داشته است، ۷۴٫۱ درصد از آنان معتقدند که اعتبار بین المللی چین همچنان در حال افزایش است، ۷۹٫۱ درصد از آنان باور دارند که حزب کمونیست چین شایسته اعتماد مردم چین است.

در حال حاضر، در مواجهه با ترکیبی از تغییرات بی سابقه جهان در سده گذشته با همه گیری جهان و در شرایط تداوم مستمر درگیری های ژئوپلیتیکی و وخامت مداوم اوضاع امنیت جهانی، جهانیان مشتاق شنیدن بیشتر صدا و برخورداری بیشتر با خرد چینی هستند. در گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین تاکید شده است که چین به طور فعال ساخت یک جامعه ای بشری با سرنوشت مشترک را به پیش خواهد برد و این مفهوم توسط ۸۴٫۲ درصد از پاسخ هندگان از کشورهای در حال توسعه و ۷۹٫۵ درصد از پاسخ دهندگان در کشورهای توسعه به رسمیت شناخته شده است.

ارزش های مشترک «صلح، توسعه، انصاف، عدالت، دموکراسی و آزادی» ذکر شده در گزارش و طرح توسعه جهانی پیشنهاد شده توسط چین، به ترتیب مورد موافقت ۸۳٫۵ و ۸۴٫۵ درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی جهانی قرار گرفت. علاوه بر این، ۸۴٫۲ درصد از پاسخ دهندگان، موضع اعلام شده از سوی چین در بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست مبنی بر« مخالفت قاطعانه با همه اشکال سلطه طلبی و سیاست زورگویی» را ستودند.

با توجه به افزایش عوامل نامعلوم در توسعه جهانی و رکود اقتصاد جهانی، ۷۱٫۱ درصد از جوانان  مصاحبه شنوده نسبت به ادامه یافتن رشد اقتصاد چین خوش بین هستند و ۶۸ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که تأثیر فرهنگی چین بر جهان نیز افزایش خواهد یافت. با وجود تمام تلاش های آمریکا برای مهار، محاصره و سرکوب چین در زمینه علم و فناوری، ۷۹٫۳ درصد از جوانان شرکت کننده در این نظرسنجی در سراسر جهان نسبت به توسعه فناوری چین در پنج سال آینده ابراز خوشبینی کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا