واقعیتی درباره ماجرای «نشست شانگری-لا»؛ مقصرنمایی چین از گناه‌ آمریکا کم نمی‌کند

هنگامی که ایالات متحده یک کشور را بخاطر اشتباه جعلی مقصر می‌شمارد، همیشه می‌توان در این گونه موارد دورویی آمریکا در ارتکاب به آن خطا را مشاهده کرد.

این دقیقا موردی است که در نشست «گفتگوی شانگری-لا» اتفاق افتاد؛ جایی که «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده گفت او «نگران این است که چین تمایلی به تعامل جدی‌تر برای سازوکارهای بهتر به منظور مدیریت بحران میان دو ارتش ما نداشته است».

تمام کسانی که با سیاست‌های بین‌المللی سر و کار دارند، می‌دانند که آستین به امتناع چین برای برگزاری دیدار میان وی و «لی شانگ‌فو» وزیر دفاع چین اشاره کرد.

با این وجود، آستین به این نکته اشاره نکرد که در حالی که نشست شانگری-لا قرار بود برگزار شود، ایالات متحده یک فروند هواپیمای شناسایی  CR-135خود را تا فاصله ۵۰ کیلومتری ساحل چین اعزام و در آموزش روتین نیروی دریایی ارتش چین اختلال ایجاد کرد.

به عبارت دیگر باید گفت وقتی ایالات متحده دست راست خود را برای صلح دراز می‌کند، با دست چپ اسلحه را به سمت طرف مقابل نشانه می‌رود.

سخنرانی رئیس پنتاگون بیش از پیش عدم صداقت آمریکا را به تصویر کشید. بودجه سال مالی ۲۰۲۴، ۴۰ درصد نسبت به سال قبل آن افزایش خواهد یافت آن هم بخاطر «ابتکار پیش‌دستانه اقیانوس آرام» و به رکورد جدید ۹٫۱ میلیارد دلار می‌رسد. طبق این ابتکار و با پشتیبانی این بودجه «کواد»، «آکواس»، همکاری نزدیکتر با ژاپن در خصوص سیستم‌های رزم هوایی بدون سرنشین و برگزاری رزمایشی با شرکت ۱۴ عضو در ماه جولای به پیش خواهد رفت. از همه مضحکتر اینکه آنها حتی لی شانگ‌فو وزیر دفاع چین را که مدعی بود قصد دیدار با وی را دارد، تحریم کرده‌اند!

آمریکا در تمامی این اقداماتی که انجام داده چین را به عنوان یک دشمن خیالی تصور کرده است. این در واقع همان ستیزه‌جویی است که از برقراری تعاملات عادی میان ارتش‌های چین و ایالات متحده جلوگیری می‌کند. اگر آمریکا واقعا خواستار برگزاری نشست است،‌ بهتر است ابتدا اسلحه را کنار بگذارد و صادقانه رفتار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا