نمایشگاه نقاشی ” ایراندخت محصص” در نگارخانه لاله

نگارخانه لاله در آستانه نود و دومین زادروز بانو ایراندخت محصص ؛ نقاش و پژوهشگر پیشگام در عرصه هنرهای تجسمی، میزبان آثار گرانسنگ این بانوی پیشکسوت و هنرمند است.
به گزارش علیرضا نیاکان، ایراندخت محصص مدرس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، نخستین کسی است که مترادفی برای کاریکاتور در ایران و زبان فارسی یافت و نام آن را طنز ترسیمی گذاشت. محصص کاریکاتوریست نیست، اما به اذعان کاریکاتوریست‌ها تاثیر زیادی بر جریان کاریکاتور داشته‌ و تئورسین بسیار قوی در این زمینه به شمار می‌رود.
او با ترجمه کتاب آثار کاریکاتوریست های بزرگ جهان و معرفی آنان به جامعه ایران به ویژه علاقمندان و دوستداران این هنر سهمی ارزنده در شناساندن پیشینه وسیر تحول آثارکاریکاتوریست های بزرگ در کشور ما داشته است.
کوشش‌های ایراندخت محصص فقط به نگارش مقالات‌ متعدد در نشریات معتبر هنری محدود نبوده، بلکه وی در زمینه ی انتشار کتاب‌های تخصصی هنر هم پیشگام بوده است.
محصص چند کتاب چاپ شده و در دست چاپ از جمله “طراحان طنزاندیش ایران”، “تابلوی سینوبتیک هنرهای زیبا”، “دانش نقاشی در خدمت هنر نقاشی” دارد.
نمایشگاه” ایراندخت محصص ” گلچینی از ۳۳  اثر منتخب از دهه ۳۰ تا ۵۰ زندگی هنری اوست که این آثار نقش بسزایی در معرفی هنر نو گرای ایران داشته است.
آیین گشایش نمایشگاه روز جمعه۱۲ آبان ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۱۶ تا ۱۹ با حضور هنرمندان و دوستداران هنر در نگارخانه لاله برگزار می‌شود و نمایشگاه همه روزه از۱۳ تا ۳۰آبان ماه ۱۴۰۲ شنبه تا چهارشنبه ساعت۹ تا ۱۷، پنج شنبه ۹ تا ۱۳ به غیر از ایام تعطیل دایرخواهد بود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید و خرید آثار به نگارخانه لاله، واقع در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی لاله مراجعه کنند.
شماره تماس:۸۸۹۶۰۴۹۲
Instagram: lalehgallery
lalehartgallery.ir
lalehgallery.art@gmail.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا