فشار مجلس به دولت برای عزل فوری سجادی / دونده خسته با خط پایان می‌رسد؟

سجادی با تکذیب مکرر اخبار استعفا، نشان می‌دهد که میلی ندارد با پای خودش کنار برود! دولت نیز طبق ادعای یک نماینده سرشناس، به پارلمان این اطمینان را داده که بدون احتیاج به استیضاح، خودش تغییرات را در راس وزارت ورزش و جوانان اعمال خواهد کرد. اطرافیان وزیر این ادعا را رد می‌کنند.
وزیر ورزش و جوانان به سوژه اول کابینه سیدابراهیم رییسی تبدیل شده است.
سیدحمید سجادی که وزیر “پیام تبریک” لقب گرفته و در مقابل حجم انبوه ناکارآمدی و فجایع حوزه ورزش و جوانان واکنشی نشان نمی‌دهد، حالا به سه راهی استعفا، عزل یا استیضاح رسیده است.

وزیر “پیام تبریک” لقبی است که اهالی ورزش به حمید سجادی اعطا کرده‌اند! چراکه او تنها در کسب موفقیت و مدال تیم‌های ایرانی در رسانه‌ها ظاهر می‌شود و گویا هیچ وظیفه دیگری جز تبریک گفتن بعداز قهرمانی ورزشکاران ندارد.
سجادی که به عنوان یک قهرمان و ملی‌پوش سابق برای نخستین بار به عنوان مدیر کاملا ورزشی توسط رئیس دولت به عنوان وزیر ورزشی‌ها انتخاب شد، شخصیتی آرام و تعامل گر دارد اما برآیند کارنامه دوساله او ، مجلس را قانع نکرده است.

در بیلان طولانی دلایل نارضایتی نمایندگان از سجادی موارد متعددی دیده می‌شود که اکثر آنها در لیست سوالات از وزیر طرح شد و البته پاسخ های دونده معروف تاریخ دوهای استقامت ایران، آنها را قانع نکرد و کار به سه کارت زرد کشید.

اوضاع بحرانی فدراسیون‌های ورزشی و اختلافات شدید داخلی، مجامع معوق و بلاتکلیفی چندین فدراسیون مهم که به دست سرپرست موقت سپرده شده، عدم احاطه به زیرمجموعه، بکارگیری افراد بعضا نامربوط و فاقد رزومه در پست‌های مدیریتی مهم و حساس، حواشی مدیریتی ویران کننده استقلال و پرسپولیس و اتلاف سرمایه‌های مردم در بورس، ولخرجی بی انتها در مخارج دولتی ورزش و آشفتگی مالی، خوابیدن پروژه‌های ورزشی بزرگ کشور، فرسودگی امکانات استادیوم‌ها و سالن‌ها، عدم توفیق در نوسازی نرم افزاری و سخت‌افزاری ورزش، خطرات فرهنگی متعدد و افزایش تهدیدات اخلاقی، عدم برخورد مناسب با سوءرفتار‌ها در میادین ورزش و رواج فحاشی و درگیری در مسابقات مختلف، رهاشدگی در بخش جوانان و عقیم ماندن برنامه‌های این بخش مهم، ناکامی در جذب منابع برای ورزش حرفه‌ای و عقب‌ماندگی ورزش ایران در توسعه نیروی انسانی، حجم روزافزون مهاجرت نخبه‌ها و پناهندگی ورزشکاران ملی، نتایج ضعیف تیم‌های فوتبال و والیبال و بسکتبال و وزنه برداری در یک سال اخیر، دورنمای سقوط رتبه کاروان ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو و ضعف جسمانی در انجام امور محوله بعداز سقوط با بالگرد؛ این‌ها تنها بخش کوچکی از دلایل عزل وزیر ورزش شمرده می‌شود.

گویا نمایندگان مجلس با دولت به توافق رسیدند به جای استیضاح سجادی، رییس جمهور شخصا دست به ترمیم این وزارتخانه بزند. خانه ملت در ماجرای کارت زرد سوم خود به سجادی آنهم با رای بالا ثابت کرد که عزم خود را برای تغییرات در وزارت ورزش جزم کرده است.

در کنار چند صدایی در ساختمان سئول، اختلاف و بی سروسامانی در فدراسیون‌‌ها از حد و کنترل خارج شده است. چنین وضع وخیمی در ورزش ایران و البته مسائل تخصصی حوزه جوانان کم‌سابقه است و نمایندگان معترض تاکید دارند سجادی از عهده انجام مسئولیت‌های روشن و اصلی خود هم عاجز بوده است.

در مقابل بیانیه‌های پیاپی سجادی با تکذیب مکرر اخبار استعفا، نشان می‌دهد که او میلی ندارد با پای خودش و بدون رای‌گیری مجدد در صحن بهارستان کنار برود! گویا دولت نیز به نمایندگان این اطمینان را داده که بدون نیاز به استیضاح، خودش تغییرات را در راس وزارت ورزش و جوانان اعمال خواهد کرد. این حداقل ادعای چند نماینده منتقد سجادی است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تایید این خبر گفت: دولت به مجلس اطمینان خاطر داده که تا آخر هفته حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان را از سمت خود برکنار کند.

مجتبی یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی دانشجو با اشاره به تکذیبیه وزارت ورزش و جوانان درباره استعفای حمید سجادی اظهار کرد: دولت به مجلس اطمینان خاطر داده تا آخر هفته حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان را از سمت خود برکنار کند. اگر دولت به وعده خود عمل نکند، استیضاحی را که آقای راستینه در سامانه بارگذاری و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند، به جریان خواهیم انداخت.

وی افزود: وزارت ورزش طی دو سال اخیر، آبروی ایران را در سطح جهانی برده است؛ از این روی، دولت به مجلس گفته که اجازه دهید، زمان کمی بگذرد، زیرا تغییر و تحولات دولت در ماه‌های اخیر زیاد بوده به همین دلیل روند استیضاح به کندی پیش می‌رود. اگر دولت بخواهد در تعویض وزیر ورزش و جوانان تعللی ایجاد کند قطعا هفته آینده استیضاح را در صحن علنی مجلس اعلام وصول می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا