دعوای هند و کانادا ریاکاری اتحاد ارزش‌های مشترک غرب را آشکار ساخت

«هردیپ سینگ نیجار» رهبر مشهور سیک‌های کانادا که شهروندی کانادا را کسب کرده بود ژوئن امسال، در کانادا به ضرب گلوله ترور شد. کانادا اخیراً هند را به دست داشتن در این ترور متهم کرده و یک دیپلمات هندی را اخراج کرده است. در پاسخ به آن، هند نیز بلافاصله اخراج یک دیپلمات ارشد کانادایی را اعلام و همزمان، اتهام کانادا را رد کرده و آن را «مضحک و با انگیزه خاص» خواند.

در سال‌های اخیر، اختلافات بین هند و کانادا بر جامعه سیک‌های کانادا متمرکز شده است. این جامعه با دولت «نارندرا مودی» نخست وزیر هند مخالف است و از حقوق سیک‌ها دفاع می‌کند.

سیک‌ها یک اقلیت قومی در هند با بیش از ۲۰ میلیون نفر جمعیت هستند. در سال‌های اخیر، جنبش جدایی‌طلبی خالصتان احیا و مجددا فعال شده و تدریجا به کانون اختلاف بین کانادا و هند تبدیل شده است.

کشورهای غربی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند، اغلب از مسائل حقوق بشری کشورهای دیگر انتقاد می‌کنند. ستایش آنها از «دموکراسی» هند عمدتاً ناشی از منافع ژئوپلیتیکی خودشان است چون قصد دارند هند را در اتحاد ضد چین خود بگنجانند. نخبگان غربی به خوبی از تفاوت‌های اساسی بین به اصطلاح «دموکراسی» هند و خود آگاه هستند. بسیاری از غربی‌ها از سیاست‌های مذهبی و قومی هند حمایت نمی‌کنند.

این موضوع جای سوال دارد که آیا غربی‌ها واقعاً هند را به عنوان یک دموکراسی به شمار می‌آورند یا خیر؛ اما آنچه بدیهی است این است که فقط در حال حاضر هند برای غربی‌ها کاربردی مفید دارد و آنها از هند استفاده می‌کنند. این امر ریاکاری اتحاد غرب با هند بر اساس به اصطلاح ارزش مشترک را آشکار ساخته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا