تحولات عمده بین‌المللی و منطقه‌ای در گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و چین

تحولات عمده بین‌المللی و منطقه‌ای در گفتگوی تلفنی یک ساعته روسای جمهور ایران و چین مورد بررسی قرار گرفت و هر دو بر تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های ایران و چین تاکید کردند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در گفتگوی تلفنی با «شی جین پینگ» بر عزم کشورمان برای توسعه همه جانبه روابط با چین فارغ از تحولات عمده بین‌المللی و منطقه‌ای تاکید کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری مستقلانه و مبتنی بر منافع ملی کشورهای دارای حاکمیت، الگوی صحیح حکمرانی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

رئیسی ضمن تاکید بر لزوم غلبه عدالت و انصاف در نظم نوظهور بین المللی، هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار الگوی جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و افول آن قلمداد کرد.

رئیس جمهور از بسط همکاری‌های چندجانبه اقتصادی در بستر ترتیبات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای چون سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

رئیسی و شی جین پینگ همچنین با طرح ابتکارهای توسعه همکاری‌ها و ابراز خرسندی از روند توسعه روابط و جهش در مبادلات تجاری دو کشور در یک سال گذشته، درباره راهکارهای توسعه و تسریع در روند اجرایی شدن برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله توافق کردند.

شی جین پینگ- رئیس جمهور خلق چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را در ادامه سیاست مخرب یکجانبه‌گرایی این کشور دانست که اکنون به تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی تبدیل شده است.

رئیس جمهوری خلق چین نیز در دومین گفتگوی سران دو کشور در دولت سیزدهم، از همکاری ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی قدردانی کرد.

شی جین پینگ ضمن اشاره به اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این راستا، تاکید کرد که چین مخالف سیاست فشار و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین بر اهمیت استراتژیک روابط چین و ایران و نیز اهتمام کشورش بر تقویت و توسعه همکاری‌های کلیدی و راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در حوزه تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی تاکید کرد.

اجرایی شدن سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور گامی بزرگ در این راستا است و برهمین مبنا دستورات لازم برای توسعه روابط همه جانبه استراتژیک با ایران از جمله در عرصه اقتصادی را صادر می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا