آقای «شی» در بازدید از «منطقه جدید شیونانگ» بر چه نکاتی تاکید کرد؟

«منطقه جدید شیونانگ» که حدودا در ۱۰۰ کیلومتری جنوب پکن واقع شده روز به روز با چهره جدیدی خود را نشان می‌دهد. این منطقه که به آن «شهر آینده» نیز می‌گویند و در شمال استان «هه‌بی» قرار دارد امسال ششمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین طی بازدید روز چهارشنبه خود از این منطقه ساخت و ساز آن را یک «معجزه» توصیف و از آن تمجید کرد.

آقای «شی» که ریاست نشستی را درباره ارتقاء توسعه شیونانگ بر عهده داشت همچنین گفت تمرکز در حال حاضر به ساخت و ساز با کیفیت بالا، مدیریت سطح بالا و توسعه با کیفیت بالای این منطقه تغییر کرده است.

وی که دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست نیز هست، خواستار تلاش‌ها به منظور تقویت اعتماد به نفس و تحکیم اراده در عین برداشتن گام‌های استوار برای دستیابی مداوم به پیشرفت جدید در توسعه منطقه جدید شیونانگ شد.

بازدید روز چهارشنبه، سومین سفر رهبر چین به این منطقه محسوب می‌شود. وی نخستین بار در فوریه ۲۰۱۷ یعنی بیش از ماه پیش از اعلام تاسیس رسمی منطقه جدید شیونانگ و بعد از آن در ژانویه ۲۰۱۹ از آنجا بازدید کرد.

 

توسعه هماهنگ

شی جین پینگ در نشست روز چهارشنبه گفت منطقه جدید شیونانگ ثمره‌های ابتداییِ کمک به پکن در کاهش بار عملکردهایی که به عنوان پایتخت ملی برایش ضروری نیستند، شاهد بوده است.

چین اول آوریل ۲۰۱۷ برنامه‌ تاسیس منطقه جدید شیونانگ را با هدف کاهش بار عملکردهای غیرضروری پکن و پیشبرد توسعه هماهنگ منطقه «پکن-تیانجین-هه‌بی» اعلام کرد.

شرکت‌های دولتی اداره شونده از سوی مرکز (SOEs)  به منظور اجرایی کردن این برنامه بیش از ۴۰ شرکت تابعه و شعبه در منطقه شیونانگ برپا کردند. کار ساختِ ساختمان‌های مرکزی بزرگ SOEs مانند «هلدینگ‌های سینوکِم»، «چاین ستلایت نتورگ گروپ» و «چاینا هواننگ گروپ» وارد فازهای متفاوتی شده است.

همچنین به منظور ارائ خدمات عمومی با کیفیت، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس مستقر در پکن در حال ساخت شعبه‌هایی در شیونانگ هستند یا قصد ساخت این شعبه را دارند. آنها همچنین در حال راه اندازی شراکت‌هایی با شرکای خود در شیونانگ هستند.

آقای شی خواستار تلاش‌هایی برای تنظیم سیاست‌ها و تدابیر در خصوص آموزش، بهداشت، مسکن و تامین اجتماعی و دیگر موارد شد تا این موسسات و پرسنل آنها بتوانند از منافع محسوس بهره ببرند.

 

توسعه با کیفیت بالا

شی جین پینگ چهارشنبه صبح سوار قطار فوق سریع به مقصد منطقه جدید شیونانگ شد. او ابتدا از روند ساخت و ساز و عملیات ایستگاه شیونانگ بازدید کرد که نخستین پروژه بزرگ زیرساخت در این منطقه است و از اهمیت نمادین برخوردار است.

رهبر چین هنگام بازدید از «راه آهن بین شهری پکن-شیونانگ» بر اهمیت حمل و نقل برای یک شهر مدرن تاکید کرد.

با افتتاح این راه آهن بین شهری در سال ۲۰۲۰، زمان سفر از ایستگاه راه آهن غرب پکن به شیونانگ از ۱٫۵ ساعت به حدود ۵۰ دقیقه کاهش یافت. یک قطار پر سرعت فقط ظرف ۱۹ دقیقه از فرودگاه بین‌المللی «داشینگ» پکن (پروژه کلیدی دیگر برای توسعه هماهنگ منطقه پکن-تیانجین-هه‌بی) به شیونانگ می‌رسد.

شی جین پینگ طی بازدید چهارشنبه همچنین خواستار تلاش‌ها برای تبدیل شیونانگ به یک شهر هوشمند با مشخصه‌های های‌تک و نوآوری شد.

مرکز خدمات تجاری شیونانگ که اکنون میزبان بیش از ۴۰ شرکت است و نخستین مجموعه شهری قابل توجه این منطقه جدید محسوب می‌شود، به تسریع توسعه خوشه‌های صنعتی، خدمات مدرن و اقتصاد دیجیتال کمک کرده است.

شی همچنین بر اهمیت ارتقاء توسعه سبز و کم‌کربن تاکید و خواستار تلاش‌هایی برای تبدیل شیونانگ به یک الگوی شهر سبز شد. وی همچنین طی بازدید از مرکز نمایشگاهی برنامه ریزی منطقه جدید شیونانگ در جریان روند حفظ اکولوژیکیِ «دریاچه بایانگ‌دیان»، بزرگترین اکوسیسم تالابی در شمال چین، قرار گرفت.

طی مدت ۶ سال طرح کلی منطقه جدید شیونانگ از صفر به واقعیتی در سطح بالا و به شهری مدرن تبدیل شده و به گفته آقای شی «این یک معجزه است».

 

شهر مردم

شی جین پینگ هنگام بازدید از محله «نانون‌یینگ» بر اهمیت ترویج حقوق ضروری و با علاقه کار کردن در روند ساخت منطقه جدید شیونانگ تاکید کرد و خواستار ساخت «شهر مردم» در این منطقه جدید شد به گونه‌ای که هم برای زندگی و هم برای کار مناسب باشد.

محله نانون‌یینگ بیش از پنج هزار نفر از مردم بخش‌های «آنشین» و «رونچنگ» را که به آنجا انتقال داده‌ شده‌اند، را در خود جای داده است. این محله ارائه دهنده ۴۵ خدمات رفاهی و اداری به مردم است و یک رستوران نیز دارد.

«لی جینگ‌هه» یکی از ساکنان که به این منطقه آمده به آقای شی گفت او در نوامبر ۲۰۲۱ به خانه‌ جدیدش نقل مکان کرد و احساس آسایش بسیار دارد چرا که خانه‌اش بزرگ و پرنور و زندگی‌اش روز به روز مرفه‌تر می‌شود.

رهبر چین با بیان اینکه ساختِ منطقه جدید شیونانگ یک تصمیم راهبردی بزرگ از سوی کمیته مرکزی حزب کمونیست بوده، تاکید کرد ساکنانی که به آنجا نقل مکان کرده‌اند در واقع به اجرای این راهبرد ملی یاری رسانده‌اند.

آقای شی همچنین بر اهمیت ایجاد حس سود بردن و خوشبختی برای مردم به دلیل ساخت و توسعه این منطقه جدید تاکید کرد.

وی خواستار پایبندی به اولویت اشتغال، بهبود اشتغال و سیاست‌های هدایت کارآفرینی و تقویت آموزش اشتغال مجدد برای نیروی کار در منطقه جدید شیونانگ شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا